een machtig leger was. Later, om half elf voorzag Zwarts de ka chel nog eens rijkelijk van mond voorraad en daarna doken we diep in de kragen van onze winterjas sen om te trachten enige uren te slapen. En werkelijk, het lukte. Om 2 uur werden we tegelijk wakker, rook ten een sigaret en sukkelden weer in slaap om tegen 6 uur te ontwa ken. Pasen 1945 was daar Beide feestdagen en de vier erop volgende werkdagen zullen ons lang heugen. Zwarts wierp zich meteen met mannenmoed op huishoudelijke bezigheden, n.l. het zetten van thee, daarbij gokkend naar de juiste verhouding van water, theesurro- gaattabletten en theesurrogaat- bladen. Ik heb me in die tijd ge schoren, gewassen en aangekleed. Al vroeg kwam de karavaan van onze vrouwen en kinderen weer thuis. De kinderen hadden geluk kig goed geslapen. De groten had den een minder rustige nacht ge had, omdat vijf Duitse soldaten in het holst van de nacht met de kolf van hun geweer op deuren en ven sters gehoor trachtten te vinden en uiteindelijk ook kregen. Zij zoch ten een onderkomen voor de nacht en Gerrit had hun de deel toege wezen. Aangezien onze vrouwen ons da gelijkse rantsoen melk en de ons toegezegde 35 paaseieren nog niet hadden meegebracht, toog ik naar Haytink om die zaken te gaan ha len. Daarna hebben we rustig ont beten. Na het ontbijt gingen Zwarts en ik naar de fabriek om daar een van Gerrit gekregen doos flink be schimmelde eigenbouw te wassen met warm water en daarna in de vuurmond van de ketel te laten dro gen. Tijdens het droogproces praatten we een poos met, door de terug trekkende leden van de organisatie Todt uit Didam meegevoerde boe ren. Dezen waren via Doesburg en Zutphen 's nachts in Laren aange komen, waar zij onderdak gevon den hadden in de paardenstallen van de fabriek. Ze wachtten in span ning, wanneer en waarheen zij nu weer zouden moeten oprukken. Om elf uur waren wij weer thuis, waar onze vrouwen ons berispten over het lange uitblijven. Toch werd ons nog een kopje koffie voorgezet. Sommige kopjes zijn niet leeggedronken. Plotseling hoorden we namelijk richting Lo- chem een 100% oorlogsgeluid, geschut, ontploffen van een Panzerfaust of iets anders en vlak daarna raasden de eerste Engelse jagers weer rakelings over huizen en bomen. 't Scheen menens te worden en Zwarts en ik besloten niet langer te dralen, maar vrou wen en kinderen meteen maar weer Haytinkwaarts te laten gaan. Nora en onze spruiten gingen da delijk op weg, even later gevolgd door juffr. Zwarts en kroost, ter wijl Zwarts meeging als bescherm heer. Nauwelijks was de kinderwagen colonne verdwenen, of er kwam weer een Tommy aandenderen. Een Duitse auto met officieren zwenkte vliegensvlug naar links, kwam tot stilstand bij Van der Veen en werd verlaten. Het vliegtuig vloog gelukkig met een sierlijke zwaai weg en de auto verdween in volle vaart. De lucht bleef echter trillen van het geronk der zoekende jagers, de weg bleef vol terugtrekkende Duit sers en ik, in mijn eenzaamheid, greep onze koffer met kleren, sloot de deur, besprong mijn fiets en rende naar Haytink, waar ik slechts even na mijn huisgenoten aan kwam. Daar kregen we meteen een koude douche van Opoe met de medede ling, dat Gerrit die morgen, nadat hij Flora naar de wei gebracht had was opgepikt door de O.T. om te werken aan versterkingen aan de kanaaldijk bij Lochem. De mof had beloofd, dat hij om 5 uur weer thuis zou komen. We hadden echter 31 Ll" -■ i m^^mkrn ■yUMHUMMuH Toen de bevrijders reeds in Lochem waren, werd de toren van de Gudulakerk nog door de Duitsers vanaf de andere kant van het kanaal beschoten. Land van Lochem 2005 nr. 2

Land van Lochem | 2005 | | pagina 31