Onze bevrijding te Laren (Gld.) K. Weenink De onderstaande herinnering aan de bevrijding te Laren werd in 1946 opgeschreven door Karel Weenink, die in deze periode met zijn vrouw Nora inwoonde bij de familie Zwarts in Laren. Uiteindelijk kwam het verslag door erfenis in bezit van de familie Kelhout-Zwarts, die het aan het Land van Lochem ter beschikking stelde. Een boeiend verhaal over de laatste dagen van de Tweede Wereldoorlog en de bevrijding in Laren. op Lochem? Een andere herinne ring uit de bezettingstijd bracht het vermoedelijke antwoord. Het speel de ook al in het jaar 1944. Met m'n vriend Wim Rhebergen ging ik te gen de avond nog even Lochem in, via de Westerwal richting Nieuwstad. Welke dag is me ont schoten. Bij het Joodse schooltje iets voorbij de Synagoge stond een lichte Duitse vrachtauto. De deur van het schooltje stond open. Nieuwsgierig als we waren, slo pen we naar binnen. We keken onze ogen uit, want de school was volgestouwd met munitie, o.a. handgranaten, pantservuisten, ko gels, enz. We stonden overigens gauw weer buiten. Enkele Duitsers die met kisten aan het sjouwen waren hadden ons in de gaten. Dat was dus snel wegwezen. Wat we toen gezien hadden, heb ik in ver band gebracht met het bombarde ren in deze buurt. Café Bielderman lag hier namelijk vlak achter. De piloten hadden "gelukkig" hun doel gemist, de buurt was aan een ramp ontsnapt. Herinneringen aan de bevrij ding Weinigen zullen in streken als de onze, waardoor de oorlogswals rolde, niet weten hoe een brandend huis er van dichtbij uitziet en welk beeld het op afstand vertoont. Van dichtbij ziet men het vuur min of meer geleidelijk om zich heen grijpen, stukken muur omvallen, plafonds neerstorten; in ieder ge val wordt men gegrepen en in ze kere zin geboeid door de finesses. Een brand op afstand heeft één hoofdkenmerk, n.l. vuur, inderdaad nu weer oplaaiend dan weer afne mend, maar finesse ziet men niet. Aan deze beelden moet ik denken, nu ik, ongeveer een week na de bevrijding van Laren wil proberen onze belevenissen direct vooraf gaande aan en tijdens onze "bruggenhoofdperiode", in mijn herinnering terug te roepen en op schrift te stellen. Er werd een bruggenhoofd ge vormd en uitgebreid. Twee aanval len, ondernomen door Frans-Ca nadezen werden afgeslagen. De derde, waarbij meer Schots-Cana dezen werden ingezet, slaagde. Donderdag, 5 april 1945, 's mid dags om 14.30 uur was Laren van Duitsers gezuiverd. Dit was de brand op afstand. Wij hebben de brand van dichtbij gezien en fines ses waren er in overvloed. Alleen de volgorde! Meestal weet men later nog waar het vuur ontstond, wat brandde, wat wonder boven wonder gespaard bleef, wat op het laatst toch nog moest ondergaan en wanneer er geen gevaar meer was voor uitbreiding. Maar de juiste volgorde en zeker de juiste tijd de afzonderlijke feiten betreffende is men kwijt. Toch was er gelukkig een volgorde. Immers ik stel me voor, dat velen van ons vlucht- clubje geestelijk geknakt, of totaal onverschillig geworden zouden zijn, indien alle grote spanningen ineens over ons zouden zijn uitge stort. Daarom wil ik trachten onze ervaringen,voor zover ik die ook zelf heb meegemaakt, in chrono logische volgorde weer te geven. Terug in Laren Op vrijdag 23 maart beëindigde ik mijn laatste controletocht en wel met een stevige trap van Den Ham, via Wierden, Goor en Markelo naar Laren. Die dag en ook de dag er voor stonden er kennelijk dingen te gebeuren. Ontzaglijk veel vlieg tuigen, hoofdzakelijk bommenwer pers torsten hun lugubere last naar Duitsland en bombardeerden en passant doelen in Oost-Nederland, o.a. Doetinchem, Varsseveld, Rijs- sen, Nijverdal, Goor, enz. Toen ik thuis kwam, maakte ik te gen mijn huisgenoten de opmer king, dat ik het gevoel had, juist voor de bui binnen te zijn en inder daad hoorden we de volgende dag, dat Generaal Montgomery met donderend geweld een viertal bruggenhoofden tussen Emmerik en Wezel had weten te forceren. Naast de hoofdstrijd in Duitsland zelf, bleek met het melden van straatgevechten in Emmerik, dat een uitloper van plan was van het oosten uit onze Gelderse Achter hoek binnen te rukken, heel onaar dig voor de Duitsers, die een half 28 Land van Lochem 2005 nr. 2

Land van Lochem | 2005 | | pagina 28