van al die onderwijsvernieuwingen niet veel hebben gemerkt. Zij werkten gewoon aan hun taken en op drachten. Door de veranderende omgangsvormen werd juf Klein Brinke voortaan juf Aly en meester Mooibroek meester Bert. Maar er veranderde echter meer. De school werd steeds vaker met niet-schoolse zaken geconfronteerd, veelal waren het sociale en/of opvoedingsproblemen. Maatschappelijke ontwikkelingen stopten niet bij de deur van de school. De basisschool is de laatste jaren niet meer alleen een onderwijsinstituut maar vervult ook een sociale en pedagogische functie. De komende jaren zullen voorlopig een zelfde beeld geven. Dat alle onderwijskundige veranderingen ook een be roep hebben gedaan op de vaardigheden van leer krachten is begrijpelijk. Opeens moesten er compu ters in de klas komen en nog gebruikt worden ook. Voor hen die geen affiniteit met technologie hebben een hele opgave. Het meest is gezucht om alle uit werkingen van WSNS. Niet alleen de manier van les geven moest veranderen, ook de individuele moge lijkheden van ieder kind dienden beter benut te worden. Dat bracht de nodige administratie met zich mee en er is zelfs een uitgebreide dossiervorming ontstaan. Sommige kinderen die gedurende de school periode regelmatig in een zorgtraject hebben verkeerd, verlaten de school met een lijvig dossier. Het ken merkt de maatschappij van deze jaren. Alles moet verantwoord worden op papier, scholen moeten trans parant zijn (schoolgids, Medezeggenschapsraad, schoolplan et cetera) en de resultaten moeten vol doende zijn. (De kille cijfers van de eindtoets CITO bepalen in grote mate de kwaliteit van de school.) De kinderen worden de gehele schoolperiode "gevolgd" middels een leerlingenvolgsysteem. In alle groepen worden periodiek tal van vorderingentoetsen afge nomen en er is een leerkracht, die als Intern Begelei der de collega's daarin begeleidt en ondersteunt. Na scholing is voor leerkrachten ook een "must". Om adequaat te kunnen inspelen op de begeleidings- vragen, moet alles voldoende onderbouwd zijn. We kunnen stellen dat in de loop der jaren veel is veran derd aan de inhoud van het vak van onderwijzer. De ouderen onder hen hebben soms heimweegevoelens naar de tijd toen lesgeven gewoon lesgeven was en er weinig of geen poespas omheen te bekennen was. Daarentegen is het onderwijs van nu een stuk kind vriendelijker. Dankzij het volgsysteem wordt nu de ontwikkeling van het kind in de totaliteit bekeken. De kinderen zijn in de loop der jaren ook veranderd. Vrijwel iedereen zal dat beamen. De gezagsverhou dingen zijn behoorlijk veranderd, met als gevolg dat de meester ofjuf niet meer een autoriteit is maar door de kinderen vaak als een ouder wordt gezien. De af stand school - thuis is verkleind. Sommigen ervaren dan dat normen weleens kunnen botsen. Wat soms thuis wel kan, kan niet altijd op school en andersom. Kinderen spelen nu ook anders. De computer en de 23 Huidige leerkrachten in 2003. Land van Lochem 2005 nr. 2

Land van Lochem | 2005 | | pagina 23