Recente publicaties CeesJan Frank G.J. Beuzel (eindred.), Het hart van Exel. Over 125jaar Exelse school, Exel 2005, 139 p. ISBN: 9019039-02 Jubileumboek, uitgegeven ter ge legenheid van het 125-jarig bestaan van de Exelse school. Het hart van Exel beschrijft de 125 jaar geschie denis van deze kleine dorpsschool. Centraal staan gesprekken met tien tallen oud-leerlingen en anderen. Hun verhalen zijn aangevuld met allerlei wetenswaardigheden over de Exelse gemeenschap, herinne ringen aan bijzondere gebeurtenis sen en markante leerkrachten. Het zeer lezenswaardige boekje is geïl lustreerd met veel historisch beeld materiaal van oud Exel (groten deels uit de collectie van het Historisch Genootschap), klassen- foto's en allerlei schoolactiviteiten door de jaren heen. E.R. ter Braak, Mejuffrouw Frede- rike van Uildriks, een opmerke lijke eend in de Lochemse bijt rond 1900, Daarle 2005, 155p. De omgeving van het kleine Gel derse stedeke is een heerlijk oord, zoo afwisselend en mooi in ieder jaargetijde, dat het eigenlijk zaak zou zijn er niet juist in den zomer 't eerst heen te gaan, maar den winter te kiezen als tijd van ken nismaking om de dan gevoelde bewondering in den zomer tot ver rukking te zien stijgen. Wat volgt is een bloemrijke, zeer aansteke lijke en bovenal fraai gestileerde beschrijving van al het moois dat de bossen, heuvels en landgoede ren rond Lochem te bieden heb ben. Deze tekst is niet, zoals men zou kunnen denken, afkomstig uit een toeristengids van zo'n honderd jaar geleden, maar is ontsproten aan de pen van de schrijfster en publiciste Frederike van Uildriks (1854-1919) en onder de titel "Een kijkje in de buurt van Lochem" gepubliceerd in Op den Uitkijk, Bijblad van De Aarde en haar Vol ken, van 10 juli 1897. Het is één van de dertien artikelen, die E.R. ter Braak heeft verzameld in zijn zeer verzorgde, in eigen beheer uit gegeven boekje over deze opmer kelijke vrouw, schrijfster, vertaal ster, strijdster in de eerste emanci- patiegolf aan het einde van de 19de eeuw en levenspartner van radi caalsocialist Vitus Brandsma. Vanaf 1896 woonde het ongetrouwde stel in betrekkelijke anonimiteit in de villa Labor Vincit aan de Nieu- weweg in Lochem. De prachtige omgeving inspireerde Frederike enorm. Vrijwel dagelijks trok zij te voet of per fiets de natuur in en zij publiceerde erover in diverse be kende tijdschriften. Haar liefde voor het natuurschoon is één van de vele aspecten waaraan Ter Braak aandacht besteed in zijn uit gebreide inleiding over het leven en werken van Frederike van Uildriks. Haar jeugd, vormingsjaren en - voor vrouwen in de tweede helft van de 19de eeuw zeer ongewone- carrière, de strijd voor de verbete ring van de positie van de vrouw en haar relatie met Brandsma ge tuigen van een bijzonder leven, waarvan zij de laatste 23 jaar in Lo- chem doorbracht. De uitgave Me juffrouw Frederike van Uildriks is rijk geïllustreerd met onder meer portret- en familiefoto's en een groot aantal historische afbeeldin gen (ansichtkaarten, foto's, pren ten) van Lochem en omgeving. Een zeer aantrekkelijke uitgave die er om vraagt uitgegeven te worden voor een groter publiek! Ons Markenboek. Uitgave van de oudheidkundige vereniging De Elf Marken te Gorssel, 23e jargang, no.2, april 2005 ISBN: 0169 5819 Nu de fusie tussen de voormalige gemeenten Lochem en Gorssel een feit is en de nieuwe gemeente Lo- chem twee oudheidkundige orga nisaties binnen haar grenzen heeft, zal vanaf heden in deze rubriek ook regelmatig aandacht worden be steed aan Ons Markenboek, de uit- gave van De Elf Marken. In het tweede nummer van 2005 wordt uitvoerig stilgestaan bij de gemeen telijke herindeling en het afscheid van de gemeente Gorssel. De voor zitters van de Elf Marken en het Historisch Genootschap Lochem- Laren-Barchem spreken de wens uit, dat beide historische verenigin gen in de toekomst tot vruchtbare samenwerking zullen komen. Het Staringproject was al een prachtig voorbeeld van gezamenlijk optrek ken. Een belofte voor de toekomst. Onze voorzitter Henriëtte Mars man-Slot presenteert vervolgens het Historisch Genootschap en haar activiteiten. Van de op 1januari j.l. na een kort stondig ziekbed overleden secre taris van de Elf Marken, Wim van de Kamp, zijn twee artikelen ge plaatst. Het eerste handelt over de sabotage aan de sluis van het Twentekanaal in Eefde in septem ber 1944, het tweede heeft ook de Tweede Wereldoorlog tot onder werp en is een oproep voor infor matie inzake een treinbeschieting, die in augustus 1944 bij Gorssel heeft plaatsgevonden. Andere bij dragen over de Tweede Wereldoor log zijn er van H.G. Pelgrum (over gedicht van mevrouw W.H. Heijenk-Klein Hulze) en H.J. Jan sen op de Haar, die schrijft over dr. Jan van de Hoeven, loco-burge meester in oorlogstijd. P. Staal ver volgt zijn uiteenzetting over de Dam- en Schaakvereniging 'Ons Genoegen' te Almen (deel 2). De werkgroep genealogie presen teert tenslotte een overzicht van de historische gevelstenen in Huize Den Dam in Eefde. In het tegen woordige huis zijn drie stenen met de familiewapens van het echtpaar Van der Capellen-Ripperda en het jaartal 1599 ingemetseld. Deze fa milie kwam in 1399 in het bezit van Den Dam en behield het goed tot 1847. 20 Land van Lochem 2005 nr. 2

Land van Lochem | 2005 | | pagina 20