staat uit de straatnamen Ei en Bier straat. -de begrenzing van het andere deel bestaat uit de straatnamen Hooge- straatje en Gudulastraat. -dit stukje van het stratenpatroon was al aanwezig rond 1560 zoals de kaart van Jacob van Deventer laat zien (de Tuinstraat bestond destijds nog niet). -de vorm is er een van de tijd waarin de hof werd gesticht (ik vermoed twaalfde eeuw), name lijk een voorhof met een woning, en een hoofdhof met een bedrijf- sopstal. Met name de straatnaam Ei kan duiden op de aanwezigheid van water (verg. het woord eiland aan water gelegen land) en zou dus oorspronkelijk een gracht geweest kunnen zijn, die wellicht gedempt is toen de stad muren en grachten kreeg en dit afzonderlijke verdedigingselement niet meer no dig was. De functie van Scholtis De Scholtis moeten we oorspron kelijk zien als de plaatsvervanger van de landsheer en tevens als de beheerder van diens goed. Hij trad op als rentmeester maar was bo vendien verantwoordelijk voor de orde en veiligheid in het hem toe gewezen gebied. De Scholtis werd altijd (voor het leven) gekozen uit een adellijk geslacht. De oorsprong van Lochem. Gezien het jaartal 1059 van de oudste akte betreffende Lochem kan men vaststellen dat er ten tijde van de vestiging van de hof al een nederzetting Lochem aanwezig was. Gelet op de naamgeving wordt aangenomen dat deze in de Frankische tijd ontstond. De be volking was destijds, behalve uit boeren, vermoedelijk samengesteld uit handelaren en handwerkslieden. Het oudste gilde van Lochem, dat van de schoenmakers, ontstond al zeer vroeg namelijk in het jaar 1329. Wanneer men de oudst nog over geleverde gildebrief daarvan pro beert te ontcijferen valt het op dat het huidige woord "looien" daarin destijds werd gespeld als "lohen". Ik ben weliswaar geen taalkundige maar houd het voor mogelijk dat al in de Frankische tijd hier ter plaatse leer werd gelooid en dat Lochem haar naamgeving daaraan te danken heeft (de betekenis zou dan zijn 'looiplaats'). 19 Mogelijke locatie van het hofhuis (detail actuele plattegrond van Lochem) Land van Lochem 2005 nr. 2

Land van Lochem | 2005 | | pagina 19