strekte zich uit van de nu nog zo genoemde Korte- en Lange Voren (vore is snede van de ploeg) in het zuid-oosten tot de Zutphenseweg in het noord-westen (zie afbeel ding). Het oppervlak hiervan bedraagt volgens het kadaster van 1832 in totaal ruim 81 ha. De opslag van graan van het eigen (hertogelijke) hofland vond waar schijnlijk plaats in de zogenaamde 'horrea' (voorraadschuren) welke door Jacob van Deventer op zijn plattegrond van Lochem zijn gete kend aan de weg naar Zutphen, dicht bij de windmolen die het graan moest verwerken (zie kaart- fragment). Het was voor mij een verrassing te ontdekken dat uit de kadastrale gegevens van 1832 bleek dat aan de westelijke zijde van het nu ge heten Nieuwstadsplein en langs de Zutphenseweg nog steeds een aan tal korenbergen was getekend, met dit verschil dat de eigendom daar van (zoals te verwachten viel) in middels in particuliere handen was overgegaan. b. De hof als afgiftepunt voor de leveringen waartoe de horige goe deren in de omgeving verplicht waren, zoals Ellen Palmboom in het voorgaande heeft toegelicht. Deze leveringen vonden aanvanke lijk in natura plaats bij de eerder genoemde grote boerderij, maar toen de afdracht allengs vaker in geld ging geschieden is de boerde rij, zoals uit het archief is geble ken, in verval geraakt. III.Aanvullende gezichtspunten Nog eens over de plaats van het (hof)huis. Wanneer we het straten plan van de oude stad Lochem be kijken en we proberen op grond van de daardoor gevormde patro nen en lettend op de naamgeving een locatie te vinden die in aanmer king komt als historische vesti gingsplaats van het hofhuis, in een tijd dat ommuring en omgrachting nog niet bestonden, zouden we kunnen denken aan een plek die zich dicht bij de kerk bevond (reli gieus motief) of omgeven was door een gracht (verdedigingsmotief). In bijgaande actuele plattegrond van Lochem heb ik een locatie omlijnd die volgens mij in aanmer king komt, immers: -de begrenzing van het ene deel be- 18 CEMEENTE LOCHEM. Sectie jS ^eimaiaJ de ENK Tweede BJad. Opzamelen door Landmeter win Je Earafe KIu.**. l^&fjTsk. -^Txt3&* Omlijnihg zwart: Hoge Enk Grijze inkleuring licht: akkermaalshout donkerybegraafplaats 1£» ys 24 O Den Hoogen Enk ligt binnen de zwarte omlijning; in licht grijs is het akkermaalshout weergegeven, in donker grijs de begraafplaats. Rechts bovenaan bevinden zich de korenbergen. De overige, niet gemarkeerde percelen zijn bouwland (bewerkte kaart uit Kadastrale Atlas 1832). Land van Lochem 2005 nr. 2

Land van Lochem | 2005 | | pagina 18