Unieke tentoonstelling in Museum Het Valkhof te Nijmegen De gebroeders Van Limburg, Nijmeegse meesters aan het Franse hof (1400-1416), 30 augustus tot en met 20 november 2005 Hoogtepunt Het absolute hoogtepunt van de middeleeuwse schil derkunst. Zo noemen kunsthistorici en liefhebbers de miniaturen van de gebroeders Van Limburg. Hun schilderingen bepalen vandaag de dag nog het beeld van het religieuze, adellijke en alledaagse leven in de Middeleeuwen. Voor het eerst wordt aan deze scheppers van Les Très Riches Heures en Les Belles Heures - we reldberoemde getijdenboeken, gemaakt in opdracht van de machtige Franse hertog Jean de Berry - een overzichtstentoonstelling gewijd. De primeur is aan Museum Het Valkhof in Nijmegen, de stad waar de drie broers kort voor 1400 werden geboren en hun opleiding genoten. Van 30 augustus tot en met 20 november 2005 vindt hier de ambitieuze expositie De gebroeders Van Limburg. Nijmeegse meesters aan het Franse hof (1400-1416) plaats. Het initiatief zorgt volop voor opwinding. Want voor het eerst en voor het laatst worden tezamen zoveel originele manuscripten tegelijk getoond, die Paul, Herman en Johan van Limburg hebben geïllustreerd. Vier van de (ons bekende) zes boekwerken zijn er te zien. Wie dus wil genieten van deze schat aan origi nelen: het is nu of nooit. Hart van de tentoonstelling vormen 17 originele pagi na's uit Les Belles Heures, afkomstig uit het Metro politan Museum of Art in New York, daarnaast zijn La BibleMoralisée en Les Petites Heures uit de Biblio- thèque nationale de France in Parijs en het Valerius Maximus manuscript uit de Biblioteca Apostolica Vaticana in Rome aanwezig. Na de presentatie in Nijmegen gaan de kwetsbare originelen uit Les Belles Heures terug naar New York en worden ze niet meer uitgeleend. Ze verdwijnen definitief uit het zicht van het Europese publiek. De expositie is het hoogtepunt van de feestelijkheden rond het 2000-jarig bestaan van Nijmegen. Nooit eerder gezien, nooit meer te zien. Les Belles Heures is in bezit van het Metropolitan Museum of Art in New York. Dit vroeg-15de-eeuwse getijden boek is zelden voor het publiek te zien. Omdat het boek momenteel wordt gerestaureerd, is het tijdelijk uiteengenomen. Bij hoge uitzondering wist Museum Het Valkhof toestemming te krijgen om maar liefst tien dubbele pagina's met in totaal 17 miniaturen in bruikleen te krijgen. De restauratie maakt het eenma lig mogelijk om de miniaturen naast elkaar aan het publiek te tonen (ingebonden kunnen er maar twee pagina's tegelijk worden gepresenteerd). Unieke bruiklenen Bruiklenen uit topmusea, kerken en kloosters. Mu seum Het Valkhof wist voor deze expositie ongeveer 100 bruiklenen te verwerven uit collecties van top- musea, maar ook van particulieren, kerken en kloos ters over de hele wereld. De schatkamer wordt ge vormd door de 17 originele miniaturen uit Les Belles Heures, naast La Bible Moralisée de Philippe le Hardi, Les Petites Heures du Duc de Berry en het Valerius Maximus manuscript. Behalve deze originele boek- schilderingen van de gebroeders Van Limburg ziet men handschriften, paneelschilderijen, beeldhouwwerken en edelsmeedkunst van tijdgenoten en navolgers uit onder andere de Royal Collection van Hare Majesteit de Koningin van Engeland in Windsor Castle en het J. Paul Getty Museum in Los Angeles. Kunsttraditie in het hertogdom Gelre De tentoonstelling werpt licht op de rijke kunsttraditie binnen het hertogdom Gelre, die de gebroeders artis tiek vormde. De stad Nijmegen was het belangrijkste cultuurcentrum binnen deze regio die zich uitstrekte van Roermond in het zuiden tot Hattem in het noor den en Geldern (D) in het oosten. De inwoners van Nijmegen ging het rond 1400 voor de wind, dankzij de internationale handel met de Oostzee en Engeland. De stad sloot zich aan bij de Hanze. Kunst en cultuur profiteerden hiervan. Wegens de permanente kerken- en kloosterbouw en de aanwezigheid van de Gelderse hertogen waren in de stad edelsmeden, houtsnijders, beeldhouwers en schilders actief. Het geslacht Van Maelwael, waartoe ook de gebroeders Van Limburg behoorden, maakte naam met het beschilderen van wapenschilden, harnassen en vaandels. Zeldzame hereniging In de 18de- en 19de-eeuw werden door verzame laars veel miniaturen uit middeleeuwse manuscripten gescheurd voor de verkoop. Miniaturen die oorspron kelijk tot één boekwerk behoorden, maar in voorbije eeuwen werden gescheiden, worden nu in Museum Het Valkhof herenigd. Voor deze unieke gelegenheid worden onder meer twee belangrijke miniaturen uit The Royal Collection in Windsor samengebracht met het Casanatense missaal, waartoe zij oorspronkelijk behoorden. Dit handschrift behoort tot de collectie van de Biblioteca Casanatense te Rome en werd om streeks 1400 geïllustreerd door een Gelderse minia turist. Les Très Riches Heures du Duc de Berry, wellicht het beroemdste getijdenboek van de hand van de gebroe- 12 Land van Lochem 2005 nr. 2

Land van Lochem | 2005 | | pagina 12