ARCADIË Il> -Ü! i* I; Bovendien vervulde zij invalbeurten in het onderwijs. Hiernaast volgde zij ook nog de lessen aan het avondatheneum in Doetinchem. Daar legde zij de basis voor de la tere universitaire studie in Nijme gen. Die volgde in voltijd tussen 1994 en 1999. Aan de Faculteit der Let teren koos zij voor kunstgeschie denis, waarbij de geschiedenis van de Middeleeuwen en de Barok haar bijzondere belangstelling had. Tij dens een kunstreis naar Rome on der leiding van Prof. Blauw vatte Wilma het plan op af te studeren in de richting van tuin- en land schapsarchitectuur. Dat was ech ter in Nijmegen niet mogelijk. Een verplaatsing naar de Vrije Univer siteit in Amsterdam werd noodza kelijk. Daar kwam zij in aanraking met Prof. Erik de Jong, die haar afstuderen op de tuin- en land schapsarchitectuur van het kasteel Bingerden in de IJsselvallei bege leidde. In deze fase van afstuderen leerde de schrijver van dit artikel Wilma kennen. Samen stonden wij bij drukkerij Lammerdink om onze afstudeerscripties te laten foto kopiëren. Die van uw scribent ge schiedde in opdracht van de Uni versiteit van Utrecht, Faculteit der Letteren, afdeling Geschiedenis. U zult begrijpen, dat er onmiddellijk ervaringen werden uitgewisseld. Wilma studeerde in 1999 af en uw scribent in 2000. Het afstuderen van Wilma viel sa men met haar verhuizing naar Lo- chem.. Dat gebeurde ook in 1999. Zo sloot zich een cirkel: in Lochem begon haar studieleven en zij keerde er terug met in haar bagage een academische titel. Tuin- en landschapsarchitectuur op acade misch niveau! Bij nader inzien bleek Boskoop dus niet nodig te zijn ge weest. Wilma zit zeker ook nu niet stil; zij houdt lezingen o.a. ter gelegenheid van de kunstroute. Zij gaf lessen in Nijmegen en Zwolle in het ka der van het HOVO-project, Hoger Onderwijs Voor Ouderen. In haar ruime studeerkamer geeft zij cur sussen over bijvoorbeeld middel eeuwse tuinen. Maar haar grote liefde is zeker se dert 2000 haar eigen bureau, het al genoemde "Arcadië" Een goed gekozen en toepasselijke naam. In het oude Griekenland was Arcadia het hoge bergland in het hart van de Peloponnesus, dat door de dich ters het paradijs van Griekenland werd genoemd en werd geïdeali seerd tot een idyllisch oord in de pastorale poëzie. Het landschap rond de boerderij Erve Ikkink tus sen "De Cloese" en de Lochemse Berg is een natuurlijk landschap met zeker een pastorale traditie. Zo is met "Arcadië" - in hoge mate zinnebeeldend - een droom van Wilma verwezenlijkt. Intussen houdt zij zich zeer inten sief bezig met een stuk Lochems erfgoed "De Cloese". Nu is er sprake van voorbescherming, maar de monumentenstatus moet nog worden verkregen. Het dos sier "De Cloese" ligt thans bij de Raad van Cultuur. Er wordt ge- hoopt, dat "De Cloese" zal wor den verklaard tot Rijksmonument. Er is een aantal partijen, die zich rond "De Cloese" hebben opge steld. Het terrein is gekocht door de V.O.F. "De Cloese". Van Wij nen Bouw (en tevens projectont wikkelaar) heeft samen met de fa milie Vos, die het kasteel nu bewoont, zeker plannen voor een toekomstige bestemming. En ten slotte is het fraaie koetshuis in het bezit van Spectrum Wonen. Op dit ogenblik wordt er hard gewerkt en er mag worden verwacht, dat er iets moois gaat ontstaan. Wilma Nijenhuis heeft in een adviesfunctie een restauratie- en reconstructieplan voor de bijzon dere tuinen van "De Cloese" ont wikkeld. Zo hebben de leden van ons Genootschap haar leren ken nen, toen zij haar adviezen toelichtte op 15 maart j.l. De tuinen hebben vanaf de late Middeleeuwen be staan. Nu hebben zij een geome trisch karakter. De kern van het advies van Wilma is terugkeer naar het jaar 1863, toen het tuinen- complex van "De Cloese" een land schappelijk beeld toonde. Dit moet worden gerealiseerd met behoud van de laatmiddeleeuwse grachten. Tenslotte, Wilma houdt zich niet alleen bezig met hetgeen Loche- mers interesseert. Een uitgebreid wetenschappelijk boekwerk met een indrukwekkende hoeveelheid documentatiemateriaal is in haar werkkamer aanwezig, betrekking hebbend op het landgoed "Rheder- oord", gelegen in de gemeente De Steeg. Na uitgebreid onderzoek heeft Wilma een plan ingediend tot behoud, herstel en reconstructie bij de huidige bewoner van "Rheder- oord". Voor haar betekende dit een terugkeer naar haar jeugd, toen zij "Rhederoord" bezocht met haar vader, die nauwe banden onderhield met de familie Van Heeckeren van Kell. Opnieuw was er een cirkel rond. U heeft in dit artikel Wilma Nijen- huis-ten Arve leren kennen als een bezige bij, die het niet kan nalaten veel zaken aan te pakken. Met recht kan de vraag gesteld wor den: Wilma, what's next? bureau voor tuin-, park- en landschapshistorie 11 Land van Lochem 2005 nr. 2

Land van Lochem | 2005 | | pagina 11