In gesprek met Wilma Nijenhuis-ten Arve Hein den Ouden. Het is zeker niet verkeerd zo nu en dan een verdienste lijk lid van ons genoot schap in het zonnetje te zetten. Zo'n lid is zeker Wilma Nijenhuis- ten Arve, die talloze toehoorders in de grote zaal van Bousema ("tot de nok toe gevuld") op 15 maart j.l. verraste met haar diepgaande kennis betreffende de tuinen rond "De Cloese". Geen wonder, dat "De Cloese" haar belangstelling heeft, want vanuit haar ruime werkkamer heeft zij een fraai uit zicht op dit schitterend in het land schap gelegen landgoed. Toen wij samen het landschap bewonderden voer over de Berkel de Berkelzomp voorbij. Daarvan was alleen de mast zichtbaar en het leek alsof die door een onzichtbare hand door het landschap werd voortgetrokken. Zo glijdt er een stuk geschiedenis voorbij en dat is bijna symbolisch, want historie had ons die ochtend samengebracht. Ook de met veel smaak gerestau reerde boerderij aan de Zwiepse- weg is een historisch monument. Wilma kan met liefde vertellen over het verleden van haar huidige woonplaats. Erve Ikkink moet vanaf de veertiende eeuw hebben bestaan, maar daarover ontbreekt de vereiste documentatie. Nu wordt de bezoeker van de boerde rij geconfronteerd met een gevel steen, die het jaartal 1859 draagt. In dat jaar betrok de familie Voort man de boerderij om er een Voort manhuis van te maken. Daarvoor was het de familie Ikkink, die aan de boerderij haar naam gaf. Bijna twee eeuwen bewoonde deze fa milie de boerderij (1669-1859). Daarvoor is het oudste bekende jaartal 1650, wanneer nog gedocu menteerd over de boerderij wordt gesproken. Bij de restauratie van het pand kwam een draaggebint uit het jaar 1770 tevoorschijn. Deze en andere gezichtsbepalende stijl elementen zijn na de restauratie bewaard gebleven, zodat de mo derne tijd een gelukkig huwelijk is aangegaan met de historie. De historie van Wilma begint in Veldhoek (gemeente Hengelo Gld.), haar geboorteplaats. Voor alle ze kerheid voegt zij eraan toe, dat Veldhoek is gelegen tussen Ruurlo en Zelhem. Wie de huidige ver keersdrempels kent zal het dorp niet snel vergeten. Daar volgde zij onderwijs op een plattelands schooltje, dat zeker vooruitstre vend was. Immers in de zesde klas (tegenwoordig groep 8) werd Frans aangeboden. Intussen was het gezin Ten Arve in 1954 van Veldhoek naar Ruurlo verhuisd, waar in het buitengebied een eigen huis op eigen grond werd ge bouwd. Wilma was toen zeven jaar. Bij het verlaten van de Lagere School bleek de aansluiting bij mid delbaar onderwijs lastig, zodat Wilma de MULO bezocht in Lo- chem op het Van Lutterveldplein. Dat was dagelijks van Ruurlo uit een hele expeditie; 2x13 kilometer fietsen was toch niet niks. In de tussentijd was Wilma tweetalig ge worden; thuis werd ABN gespro ken, maar de streektaal leerde zij van vriendinnetjes op de boerderij. Na haar schooltijd in Lochem moest een vervolgopleiding wor den gekozen. Toen werd het even moeilijk. Wilma, die in tuinen en met planten was opgegroeid wilde na de MULO tuinarchitecte worden, maar de opleiding daarvoor be vond zich in Boskoop, lichtjaren verwijderd van Ruurlo. Van dit boze Boskoop wilde haar vader niets weten. Een zuster was reeds werkzaam in het onderwijs en zo ging ook Wilma naar de Kweek school om zich voor te bereiden op het kleuteronderwijs. Als stagiaire was zij verbonden aan de Prinses Beatrix kleuterschool in Ruurlo. Na het behalen van haar diploma werd haar aan deze school een baan aangeboden. De tuin architectuur werd even opzij ge schoven. Maar toch bleef het con tact met tuinen en planten. Wilma's vader was rentmeester op het land goed "De Veldhoek" en bezat ten dienste van dit landgoed een kwe kerij. Daarvan was Robert van Heeckeren van Kell eigenaar. In die tijd was het haar vader, die mee werkte aan de totstandkoming van de Historische Vereniging te Ruurlo omstreeks 1980. Met deze Vereni ging onderhoudt ons Genootschap een warme relatie. Van de kleuterschool in Ruurlo tot "Arcadië", bureau voor tuin-, park- en landschapshistorie is een boeiende weg. In 1968 trouwde Wilma ten Arve met de heer Nijenhuis en dat bracht direct ver huizen met zich mee. Het werd Zwijndrecht, want de echtgenoot bekleedde een functie in Rotterdam bij de ABN op de befaamde Blaak. In die tijd werd de oudste zoon Mark geboren, zodat Wilma zich ging bezig houden met een gezin. Maar de Achterhoek bleef trekken en zo gebeurde het, dat te begin nen bij de ABN in Doetinchem een rondreis door de Achterhoek start te. Doetinchem, Hengelo, Gaande ren en tenslotte Zelhem waren achtereenvolgend de woonplaatsen van het jonge gezin. In Zelhem woonde Wilma 24 jaar en daar voerde zij een uitermate actief be staan. In het bestuur van de bibli otheek Zelhem en later in het da gelijks bestuur van Biblioservice Gelderland werd zij geconfronteerd met de computerisering van de lan delijke bibliotheekbestanden. Dat bracht veel werk met zich mee. 10 Land van Lochem 2005 nr. 2

Land van Lochem | 2005 | | pagina 10