N.V. H. Lochem Neer lands Volks Herstel Barchem-Laren-Lochem (Neerlands Volks Herstel) die onder andere de verzor ging van repatriërende ar beiders op zich nam). 14 Polen, 9 Italianen, 5 Belgen en 5 Nederlanders. Er zijn voor deze arbeiders zo'n twee honderd tijdelijke opvangcentra in gericht. Halverwege mei 1945 is een half miljoen van hen al naar huis en haard teruggekeerd (zie ook de advertentie van de N.V.H. Heropening der Scholen. Woensdag 23 Mei begint het openbaar onderwijs in Lochem weer. Alle onderwijs (L.O., U. L.O., V.G.L.O.) wordt gegeven in school II (Burg. Leenstraat). Schooltijden- voor leerlingen van school II, school III (klas v. d. Veen) en V.G.L.O. (Ras) 's morgens deels van 811V^> deels van 8—12, voor leerlingen van school III (klassen van mej. On derwater en mej. Kruizinga en klas 6 met de rest van 5) en van de U.L.O. school deels 's middags van 1—41/2. deels van 1—5 uur. De leerlingen van de 4e klas U.L.O. komen a.s. Woensdag pas om 2 uur. Lochem Het Lochemse nieuws in de Vrije Pers van 19 mei 1945 bevat een aankondi ging van de heropening van de scholen in Lochem. Op woensdag 23 mei zal het openbaar onderwijs weer worden hervat. Alle onder wijs (het lager onderwijs, de U.L.O. en de V.G.L.O.) wordt in school II aan de Burgemeester Leenstraat gegeven. Verder vestigt burgemees ter R. van Luttervelt er de aandacht op dat de repatriërende Nederlanders, die in het bezit zijn van vijande lijke valuta, hun Marken moeten inleveren bij één van de Lochemse bankinstellingen. Alleen dan komen zij eventueel in aanmerking voor een vergoeding, tenminste als de minister van financiën daartoe mocht besluiten. De kleine plaatselijke advertenties in de krant van 19 mei geven er blijk van dat bedrijven weer wor den opgestart en het werk op alle fronten wordt hervat. De boeren bedrijven van de families Moge zomp (Langen), Bruil (Nettelhorst) en Bielderman (Laren) vragen flinke (of aankomende) boeren knechten voor alle voorkomende werkzaamheden, er worden nette meisjes gevraagd voor de huishou ding en het Instituut "De Combi natie" in Deventer hervat op 22 mei de opleiding voor Nederlands ge diplomeerd schildersgezel. Opmer kelijk is de advertentie, die archi tect G.J. Postel in de krant heeft geplaatst: Teneinde zijn door oorlogshandelingen geheel ver brande archief eenigszins te kun nen herstellen, verzoekt Architect GJ. Postel Hzn. te Lochem vrien delijk aan ieder die nog bestek- teekeningen en détails van zijn werk heeft, deze stukken, ook oude of vuile, af te staan. Adres: Zutphenseweg 108. Bij voorbaat hartelijk dank. Postels nuchtere oproep verhult het volledige ver lies van al zijn persoonlijke en za kelijke bezittingen, doordat tijdens de bevrijdingshandelingen niet al leen zijn kantoor en bureau aan de Zutphense Groenmarkt, maar ook zijn prachtige woonhuis aan de Barchemseweg in Lochem waren verbrand. De architect, die in en na de oorlog nauw betrokken was bij de wederopbouw van verwoeste steden en dorpen en de zorg voor de vernielde monumenten, heeft de reconstructie van zijn archief niet kunnen voltooien. Een verwaar loosde ziekte, gevolg van de zware oorlogsjaren, werd hem in okto ber 1945 fataal. Pinksteren 1945 Een vrolijker bericht is de aankon diging van de feestelijkheden rond het naderende Pinksterfeest van 1945. Onder andere wordt een gekostumeerde voetbalwedstrijd georganiseerd en verder zijn er verschillende andere sportieve competities gepland: 100 meter hardlopen, verspringen en zwem men. Alle geallieerde militairen zijn uitgenoodigd bij de feestelijk heden aanwezig te willen zijn; ver moedelijk nemen zij ook aan de wedstrijden deel, zoodat de Loche- mers zich in een internationalen wedstrijd kunnen meten met onze bevrijders (die evenmin getraind zijn op dit gebied). Het is in onze tijd van overvloed nauwelijks meer voor te stellen, dat men in 1945 verheugd in de krant kon meede len, dat tijdens het evenement 1000 glazen limonade en 125 liter goede melk, beschikbaar gesteld door de Lochemse Boterfabriek, verkrijg baar zullen zijn. 9 Ontstaan op aandrang van hooger hand; aangepakt door enkelen uit de diverse kerkelflke, cultureele en sociale gr oppen; open staand voor een ieder die helpen wil. Wat doet het? Verzorging van vluchtelingen, repatrieerende arbeiders en onder duikers: registratie, geneeskundige contróle, huisvesting, klee ding, voeding, inschakeling in de normale distributie, ontspanning, regeling van den afvoer dit alles in opdracht van den militairen repatrieeringsdienst Hulp aan- en medeleving met de oorlogsslachtoffers: inzameling en verstrekking van kleeren, meubilair, dekking, werktuigen en geld. Inschakeling van vrouwlijken bijstand: Unie van Vrouwlrjke Vrijwilligers. Adviesbureau van het Roode Kruis: correspondentie met arbeiders in Duitschland en met landgenooten in andere deelen van ons land. Wat beraamt het? Jeugdzorg Kinderuitzending Muziekavond (Myra Hess) Sociaal Adviesbureau Ontwikkelingsavonden. Wat wil het Volksopvoeding, Deskundige voorlichting. Kortom, zooals in de sta tuten staat: medewerken aan den materieelen, socialen, cultureelen en geestelijken opbouw van ons vaderland. Advertentie: N.V.H. Neerlands Volks Herstel Barchem-Laren-Lochem Bericht: Lochem. Heropening der Scholen. Bronnen: De Vrije Pers, 1e jaargang, no.35, zaterdag 19 mei 1945 Land van Lochem 2005 nr. 1

Land van Lochem | 2005 | | pagina 9