Het leven gaat door; Lochem en de wereld in mei 1945 CeesJan Frank Het is halverwege mei 1945. Lochem is bevrijd. Na de enerverende laatste oor logsdagen en de vreugdevolle be vrijdingsfeesten keert langzaam de rust terug in het kleine stadje aan de Berkel. Er is echter veel werk aan de winkel. Schade aan gebou wen, wegen en bruggen moet worden hersteld; scholen hervat ten hun lessen en bedrijven ope nen hun deuren weer; het nieuwe bestuur, de volkshuisvesting, de opvang van repatrianten en talloze andere zaken vragen veel aandacht. In de inmiddels weer legale kran ten is er iedere dag over te lezen. Een willekeurige aflevering van De Vrije Pers, het dagelijkse bulletin van de samenwerkende ex-illegale organen, waaronder Trouw, Het Parool, Vrij Nederland, De Waar heid en Christofoor, verschenen in de weken na de bevrijding, geeft een aardig beeld van een samenle ving, die met opgestroopte mou wen weer orde in de chaos pro beert te scheppen. Dat gebeurt in vele grote en kleine berichten over landspolitieke aangelegenheden, overheidsmaatregelen en plaatse lijke nieuwtjes. Zo ook de editie Lo- chem van zaterdag 19 mei 1945 (1e jaargang, nr. 35), die in dit korte artikel centraal staat. Nederlands nieuws Het hoofdartikel in deze aflevering handelt over de zuivering van het Nederlandse ambtenarencorps, met het doel het vertrouwen in de overheidsinstanties aan de Neder landse burger terug te geven. Het ambtenarencorps van openbare diensten, politie, arbeidsbureaus, onderwijs, etcetera was in de oor logsjaren zoveel mogelijk dienst baar gemaakt aan de Duitse bezet ter en moest nu worden gezuiverd van, zoals de krant het omschrijft, de minder betrouwbare elementen, zelfs van minder betrouwbaar schijnende elementen. De zuive- ringsmaatregelen konden al naar gelang de ernst van verdenking be staan uit het bevel tot (tijdelijk) sta ken van de werkzaamheden, met behoud van bezoldiging; verder uit schorsing uit een functie, zonder doorbetaling en in het ergste geval definitief ontslag en eventuele in ternering. De Nederlandse bevol king werd gevraagd niet te licht vaardig te oordelen en duidelijk onderscheid te maken tussen de ambtenaren die zich opzettelijk schuldig hebben gemaakt aan on trouw aan het wettelijke gezag en dus landverraad, en degenen die trouw waren gebleven aan konin gin en regering. Vervolgens is er een bericht over de zorgwekkende toestand van de volkshuisvesting in Nederland. Talloze woningen zijn verwoest of zwaar beschadigd, terwijl er in de oorlogsjaren nauwelijks nieuw bouw heeft plaats gevonden. Al leen al in zuidelijk Nederland zijn 30.000 woningen onherstelbaar vernield, de grote steden niet eens meegerekend. De boodschap is, dat men jaarlijks ongeveer drie maal zoveel woningen zal moeten bouwen als in de jaren voor de oorlog om de achterstand van 200.000 huizen in tien jaar tijd weg te werken. De ergste woningnood zal zo snel mogelijk via de bouw van noodwoningen en het bewoon baar maken van beschadigde ge bouwen gelenigd moeten worden, dit in verband met het tekort aan arbeidskrachten en de materiaal- schaarschte. Voor den landbouw is het van groot belang, dat de be schadigde boerderijen weer bruik baar worden gemaakt en dat nood- boerderijen voor de vernielde gebouwd worden. In verband met de voedselvoorziening is deze bouw het meeste urgent. Daarna komt de bouw van noodwoningen aan de beurt, dan het volledige herstel van de woningen, waarna ten slotte tot den bouw van per- manente huizen kan worden over gegaan, aldus de Vrije Pers. Ook een bericht over het medio mei 1945 grotendeels hervatte post verkeer is doortrokken van de bij zondere situatie in het bevrijde Eu ropa. Het artikel geeft een actueel overzicht van de mogelijkheden in het binnenlandse en internationale postverkeer. Gewone briefkaarten, maar géén prentbriefkaarten kunnen al vanuit en naar alle plaat sen in Nederland worden gezon den. Aangetekende post is nog niet toegestaan. Ook kunnen er ge wone brieven en briefkaarten aan de Nederlandse en geallieerde strijdkrachten in Noordwest Eu ropa worden verstuurd en zoge naamde Roode Kruisberichten, in het binnenlandsch verkeer, voor Nederlandsche geëvacueerden in België en in het internationale ver keer. Verder bestaat de mogelijk heid berichten voor krijgsgevange nen te versturen. De benodigde formulieren zijn voor de familiele den verkrijgbaar bij de plaatselijke burgemeesters. Uit de bankwereld te Amsterdam vernemen we de mededeling, dat mr. L.J.A. Trip zijn functie van Pre sident der Nederlandsche Bank, na onderbreking in de oorlogsjaren, weer op zich heeft genomen. Over de grenzen Het internationale nieuws rept over de voortdurende oorlog in het verre oosten en de internering van verscheidene honderden S.S.-ers op het kale eiland Nordstrand bij Sleeswijk-Holstein. Men (de Ame rikanen) waakt er zorgvuldig voor de S.S. afzonderlijk te houden van de Wehrmacht, zo schrijft de Vrije Pers. Tenslotte wordt in een kort berichtje verhaald van de 2,5 mil joen buitenlandse arbeiders, die bij de bezetting van Duitsland daar werden aangetroffen. 40 daar van waren Russen, 25 Fransen, 8 Land van Lochem 2005 nr. 1

Land van Lochem | 2005 | | pagina 8