Herinnering aan Hendrik Jan Klein Egelink 13 februari 1926 - 3 maart 2005 Hendrik Jan Klein Egelink (Jan) werd geboren te Lo chem op 13 februari 1926 en groeide op in ons Berkelstadje, samen met zijn twee jaar jongere zus Hendrika. Van zijn opa kreeg hij de liefde voor de Lochemse ge schiedenis. De jonge Jan zat bij de oude man aan zijn lippen als hij over vroeger sprak. Als jongen maakte hij diverse ontwikkelingen van Lochem mee. Onder andere de overkluizing van de gracht, thans Graaf Ottoweg, de gasfa briek, de Tweede Wereldoorlog, enzovoort. Hij droomde veel over Lochems verleden, doch men moest in Lochem nog vele jaren wachten voor zijn eerste publicatie over de Lochemse geschiedenis het daglicht zou zien. Op de basisschool kreeg hij les van meester Gerrit Prop, die de belang stelling voor de geschiedenis bij Jan verder aanwakkerde. De uitspraak van zijn schoolmeester: "Het zijn moeilijke tijden in ons kleine land stadje Lochem" werd op oudere leeftijd veel door hem gebezigd. Na de MULO in Lochem te heb ben doorlopen moest Jan aan het werk, het was oorlog en de span ning van die tijd sprak hem tijdens zijn puberjaren enorm aan. Met zijn vader ging hij samen met veel stadsgenoten onder andere kijken naar de intocht van de Duitse troe- Arjen Dieperink pen op de Nieuwstad te Lochem en bezocht hij met zijn kameraden de plek waar een geallieerd vlieg tuig was neergestort. Om te voor komen dat hij direct na de MULO door de organisatie TODT zou worden opgeroepen voor ver plichte werkdienst voor de bezet ter, ging hij bij de Gelderse Tram wegen werken. Het trammetje liep van Deventer via Lochem naar Borculo. Voor het voormalige café "De Valk" aan de Tramstraat stond een tramstationnetje waar Jan als klerk werkte samen met zijn chef Oberink en de besteller Evers. Geregeld sprak hij over de oorlogs tijd die hij in een persoonlijk ver slag van tien jaar geleden als "emo tioneel" bestempelde. Direct na de oorlog leek het in Lo- chem voor hem vrijheid, blijheid. Alles kon blijkbaar, doch langza merhand werd die visie door de tijd ingehaald. Ondertussen had Jan verkering gekregen met Berendina Johanna Poelder, Jo. Ze vertrokken samen voor een paar jaar naar Den Haag om aldaar hun geluk te beproeven. Doch de Achterhoek lonkte, ze kwamen terug in Lochem. In 1951 huwden Jan en Jo; ze woonden eerst in de Fran$ois Ballochilaan en later in de Olijslagweg, waar ze samen 43jaar lang lief en leed deel- den. Jan heeft onder andere in Brummen gewerkt doch zijn laat ste werkjaren was hij bekend als de man van de Lochemse schouw burg. Jan en Jo kregen één kind, Hendrik Jan, ze noemden hem Erik, en veel later in 1984, een schoondochter Annemarie, gevolgd door drie klein kinderen, Jeroen (1985), Suzanne (1989) en Marielle (1993). Op vrijdag 7 oktober 1977 stond in de Gelderse Overijselse Courant (G.O.C.) "H.J. Klein Egelink wil in Lochems verleden duiken". Die duik bleek zeer diep en lang te du ren. Vele publicaties zouden van 1980 af van zijn hand verschijnen. Met enorme gedetailleerdheid be gon hij te schrijven. De liefde voor "zijn Lochem" straalde als warmte uit zijn publicaties. Vooral de Franse tijd was zijn stok paardje, doch ook andere tijden werden door hem aan het papier toevertrouwd. In de zomer van 1980 kwam hij in de kluis van de afdeling Bevolking van de gemeente Lochem mij te gen. De samenwerking tussen ons werd een feit. Van oktober 1982 tot en met maart 1983 verscheen wekelijks in de zaterdageditie van de G.O.C. de gezamenlijke publicatie "Straat in 6 Land van Lochem 2005 nr. 1

Land van Lochem | 2005 | | pagina 6