Lochem één, per 1 januari 2005 samengevoegd met Gorssel Oudheidkundige Vereniging De Elf Marken Voor ons betekent dat concreet dat de nieuwe gemeente Lochem thans twee historische verenigingen binnen de grenzen heeft: de Oudheidkundige Vereniging De Elf Marken met als thuisbasis Gorssel/ Harfsen en het Historisch Genootschap Lochem-Laren-Barchem. Op bestuurlijk niveau bestaan er al jaren goede contacten tussen beide verenigingen. Verwacht mag worden dat die contacten nu verder geïntensiveerd zullen worden. Samenwerking is het motto voor de komende jaren. Schouder aan schouder zullen we moeten waken over het cultureel historisch erfgoed binnen onze gemeente en positief kritisch zullen we het gemeentelijk beleid op ons terrein moeten volgen. Dat is een bestuurlijke opdracht. Wij hopen dat onze leden ook elkaar zullen gaan en blijven vinden. Het Staringproject is zo'n voorbeeld van gezamenlijk optrekken. Dat is echte samenwerking. Lochem is een mooie gemeente, een historische plattelandsgemeente met vele even zo historisch rijke dorpen en landgoederen daarin gelegen. Wij hopen dat het nieuwe gemeentebestuur zich bewust zal zijn van de cultureel-historische waarde van dit prachtige gedeelte van de Achterhoek. Wij hebben met onze 1200 leden dat bewustzijn zeker en zullen ernaar streven dat historisch gevoel ook met anderen te delen en zo nodig op anderen over te brengen. Wij wensen het gemeentebestuur de komende jaren veel wijsheid toe en hopen dat het op gezette momenten voldoende aandacht heeft voor wat ons zo bezig houdt: de geschiedenis van de voormalige gemeenten Gorssel en Lochem. Willy Holtslag-Harkink, voorzitter oudheidkundige vereniging De Elf Marken Henriëtte Marsman-Slot, voorzitter historisch genootschap Lochem-Laren-Barchem Willy Holtslag-Harkink De gemeente Gorssel is in 1810-1811 ontstaan uit de samenvoeging van de vroegere elf Marken, vandaar de naam van onze vereniging, die is opgericht in 1983. Tot 1 januari 2005 bestond de gemeente Gorssel uit vijf kerkdorpen en een paar buurtschappen. De dorpen zijn Almen, Eefde, Epse, Gorssel en Harfsen en de buurt schappen Joppe, Kring van Dorth en De Schoolt. "De Elf Marken" is een vereniging met bijna 700 leden en een respec tabel aantal sponsors. Het bestuur bestaat uit vertegenwoordigers van alle kerkdorpen. Per jaar wordt in ieder dorp een (dia-) lezing gehouden. Ons orgaan "Ons Markenboek" verschijnt vier keer per jaar. Een redactiecommis- sie zorgt ervoor dat verhalen en bijdragen over verleden en heden opgenomen worden. Verder bestaan er verschillende werkgroepen, bijvoorbeeld inzake bibliotheek, archiefonderzoek en genealogie. De laatste werkgroep organiseert ieder jaar een genealogische dag in ons verenigingsgebouw "Het Richtershuis" in Harfsen, waar honderden mensen uit de regio en het hele land op af komen om te speuren naar hun voorouders. Het is voor liefhebbers uitermate boeiend om te snuffelen in oude archieven. De mogelijkheid om dit op internet te kunnen doen, maakt het ook voor jonge mensen aan trekkelijk. Dit verklaart wellicht de toenemende interesse in archeolo gische en historische zaken en de landelijke aandacht voor behoud van cultureel en immaterieel erf goed. Binnenkort zal er een nieuwe werk groep gevormd worden onder de noemer "Tramhuisje". Samen met de voor ons nieuwe gemeente Lo- chem en de Provincie Gelderland hopen wij het historische Tram huisje in Gorssel uit 1926 te kun nen restaureren en in gebruik te nemen als verenigingsgebouw. Eén van de uitgangspunten is daar bij dat andere groepen uit de (Gorsselse) gemeenschap gebruik zullen kunnen maken van dit cul tureel erfgoed. Zo hopen wij een bloeiende, eigen tijdse vereniging te blijven met een groeiend aantal oudere èn jongere leden, die grote waarde hechten aan ons cultureel en historisch erfgoed. 5 Land van Lochem 2005 nr. 1

Land van Lochem | 2005 | | pagina 5