Lochem ^du^^ende In april is het zestig jaar geleden dat Lochem en omgeving werd bevrijd. Er zijn steeds minder mensen die de oorlogsjaren en de bevrijding bewust hebben meegemaakt. Over een aantal jaren zullen weinigen nog kunnen vertellen dat zij erbij waren en wat zij hebben meegemaakt. Voor de redactie van "Land van Lochem" was dit gegeven aanleiding u te vragen uw persoonlijke herinneringen aan die tijd met anderen te delen. Wij zijn blij met de verhalen die wij van u ontvingen. In het middendeel van dit eerste nummer van 2005 staan uw verhalen met de titel: "Zestig jaar bevrijding. Uw herinneringen aan het einde van de Tweede Wereldoorlog" bij elkaar. G.B Hillebrants vertelt over zijn terugtocht naar Lochem vanuit de Noordoostpolder, waar hij ondergedoken heeft gezeten. Het verhaal "Mien va was ziene pette kwiet" van zijn dochter Bertha Stern-Hillebrants sluit hierbij aan. Hanneke Carmiggelt beschrijft haar bevrijding "op Nieuweweg 37" zoals ze het als kind ervaren heeft. In "Frambozen" vertelt ze hoe deze vruchten in die tijd tegen suiker en chocolade met de bevrijders werden geruild. Middels "Ze zijn er" kunt u de belevenissen van Rob Prette tijdens die spannende dagen aan de Barchemseweg meemaken. Johan van Zuilekom vertelt dat hij als 16-jarige voor de Duitsers moest werken, over zijn laatste en meest spannende dag; hoe hij voor de jachtvliegtuigen dekking moest zoeken en na de werkzaamheden aan een gevaarlijke tocht naar huis begon. Laren had die laatste oorlogsdagen veel te verduren. Steven Jan Hijink, die daar op boerderij "Klein-Veldkamp" geboren is, laat ons door zijn dagboek die angstige dagen opnieuw beleven. Marti Domhoff maakte als zesjarig meisje de bevrijding van Lochem mee. Het gezin was vanuit het westen van ons land hier naar toe gekomen en woonde die laatste periode aan de rand van Lochem. 50 Jaar na haar bevrijding ontmoet ze haar bevrijder Peter Mellowes en er ontstaat een bijzondere vriendschap. In "Herinneringen aan de Bevrijding" vertelt E.B.C. Kortlandt-ten Zeldam haar verhaal. "Zestig jaar bevrijding" wordt afgesloten met "Een kleine geschiedenis" van Ernst Marsman. Wij herdenken en moeten blijven herdenken. Dit zijn wij schatplichtig aan hen die, op veel te jonge leeftijd, voor onze vrijheid het leven lieten. In "Een kleine geschiedenis" komen deze mannen, jongens, tot leven. Het gedicht van Frans van Dijk over het monument sluit hierbij aan. Na de bevrijding kwam het leven langzaamaan weer op gang. CeesJan Frank schetst die allereerste periode in "Het leven gaat door; Lochem en wereld in mei 1945". Wij ontvingen het droeve bericht van het overlijden van Hendrik Jan Klein Egelink begin maart van dit jaar. Hij was één van de oprichters van de Historische Vereniging. Arjen Dieperink laat ons delen in zijn herinneringen en schrijft over zijn samenwerking met deze bijzondere Lochemer die zoveel voor de geschiedschrijving van onze streek heeft betekend. Van het bestuur van de vereniging is een "in memoriam". Wij zullen deze inspirator en adviseur missen en niet vergeten. In dit nummer vindt u opnieuw een deel (het derde) over de Prins Hendrikschool. In deze aflevering worden de jaren 1960 tot 1989 beschreven. Ook kunt u lezen over de ontwikkeling van de historische website: www.achterhoek-liemers.nl; over de Oudheidkundige Vereniging De Elf Marken en de samenvoeging van de gemeenten Lcohem en Gorssel. Er is ook deze keer weer een "Van de bestuurstafel". De redactie vraagt of er een lichtje op gaat bij twee foto's uit de Frijlink-Spronk collectie. Tot slot is er een lijst van nieuwe aanwinsten van de bibliotheek van ons Historisch Genootschap. Redactie 3 Land van Lochem 2005 nr. 1

Land van Lochem | 2005 | | pagina 3