De personeelsvoorziening werd in al deze jaren steeds ingewikkelder. De tijd van een klas met een eigen meester of juf was voorbij. Kinderen en ouders wer den steeds vaker geconfronteerd met wisselende leer krachten. De besturen zagen een stroom van voor schriften op zich afkomen. een heel belangrijke rol in de ontwikkelingen en ver anderingen van de kinderen. Moest vroeger aan de hand van een plaat uitgelegd worden hoe een leeuw er uit zag, tegenwoordig weet iedere peuter daar alles van. De schooltelevisie werd een vast onderdeel van het programma. De perioden van magere en vette jaren volgden el kaar op. Lange tijd was het personeelsgebrek schrij nend. Er was vrijwel geen lesgevend personeel te krijgen. Daarna volgde een periode met een over schot, dan was er weer chronisch geldgebrek en steeds weer aankondigingen van nieuwe bezuinigin gen. 1985 Alle kinderen van vier tot twaalf jaar op dezelfde school. De PH-kleuterschool en de PH-lagere school waren tegen elkaar aangebouwd maar het bleven toch twee scholen, met een eigen hoofd, een eigen wet geving en inspectie. De overgang voor de kinderen van de kleuterschool naar de eerste klas was toch wel een ingrijpende gebeurtenis voor veel kinderen. De doorbraak van een tussenmuur voor het plaatsen van een tussendeur was al een vooruitgang. Nu wer den de scholen echt samengevoegd. Klassen werden groepen, juffen en meesters wer den docent, schoolhoofd en hoofdleidster zochten uit wie directeur of adjunct moest worden. Vakken kregen nieuwe namen. Het was even wennen voor ouders, kinderen, besturen en personeel, maar de PH- school en Rank waren goed voorbereid. Het onder wijs kreeg meer aandacht. Er kwam meer geld voor kleinere klassen, meer geld voor leermiddelen. Oude boekjes mochten eindelijk vernieuwd worden. De schoolarts, dokter Bakker, zal nog voor velen een begrip zijn. Er werd gegriezeld als hij door de klassen rende voor de Mantouxkrasjes in verband met controle op tuberculose. Hij hield de kinderen bij zijn onderzoeken geweldig goed in de gaten en heeft heel wat problemen voorkomen en opgelost. De remedial teacher werd een be kende verschijning, evenals de logopediste. Minder geliefd was de schooltandarts, aanvankelijk in de schoolhoofdenkamer, later met een eigen tandartsenwagen. Heel wat kinderen gingen er bibberend heen en kwamen soms bibberend terug. De maatschappij veranderde na de jaren zeventig snel en dat had grote invloed op de school. Klassikaal onderwijs moest worden vervan gen door groepswerk. Het kind stond centraal. De televisie speelde Leerkrachten in 1982. De techniek hielp een stevig handje mee om het on derwijs meer mogelijkheden te verschaffen. De stencilmachine maakte veel tijdrovend schrijfwerk in schriftjes overbodig, hoewel het maken van een stencil aanvankelijk nog een hele klus was. De stencilschr ijver was al weer een hele vooruitgang.Weer later kwam de eerste kopieermachine. De filmprojector, het dia-apparaat, de schoolradio en de bandrecorder deden geregeld dienst. De computer is al sinds 1970 op de PHschool aan wezig maar deed vooral dienst voor de administratie. Heel voorzichtig is ook geprobeerd op welke wijze dit voor de kinderen functioneel kon zijn.Met heel veel geduld heeft een van de ouders geprobeerd een computer als remedial teaching voor een kind met rekenproblemen te gebruiken. In al die jaren bleef het contact tussen de meester of de juf en het kind altijd het belangrijkste. 1989 Op 1 januari 1989 maakte de heer Van der Molen gebruik van een regeling om vroegtijdig te kunnen uittreden. Hij heeft in de bijna 29 jaren als hoofd van de school zijn sporen verdiend. Onder zijn leiding heeft de PH-school zijn goede naam in Lochem en omstre ken verder versterkt en is het gebouw op veel onder delen aangepast en gemoderniseerd. De heer Van der Molen werd opgevolgd door de heer Mooibroek. 35 Land van Lochem 2005 nr. 1

Land van Lochem | 2005 | | pagina 35