denking en als klap op de vuurpijl het toneelstuk, ge titeld: De Geldmachine, opgevoerd door het perso neel. Huisvesting De school was verspreid over drie, soms vier locaties in Lochem. Overigens wel een goed teken dat men graag naar de PH-school toe wilde. De lagere school telde toen tien klassen, waarvan er zich acht in het hoofdgebouw aan de Zutphenseweg bevonden met de twee klassen van de Prins Hendrik-kleuterschool. Door de bouw van de dependance aan de Irenelaan kreeg de school er drie lokalen bij en daarin werden twee klassen van de lagere school ondergebracht en één klas van de tweede christelijke kleuterschool, "De Zonnehoek", later "De Rank". Daarvoor was deze ondergebracht in de oude VGLO-school (nu Celebes) op de hoek van het Nieuwstadplein. Die groeide daar bij de Irenelaan best in het zonnetje zodat er een tweede kleuterklas bij kwam. Dat paste er niet allemaal meer in en daar begon de verhuizing: een lagereschoolklas er weer uit, nu naar het lokaal "De Springplank" aan de Rembrandtlaan. Het christelijk onderwijs was in Lochem uit zijn jasje gegroeid en de voorbereiding voor de splitsing van de school kwam in volle gang. Een nieuw school gebouw in Lochem-West, de splitsing van de kinde ren, de splitsing van het personeel, het bracht heel wat teweeg. 1980 Schoolsplitsing PH en Rank De verschillende dependances konden nu gesloten worden. Het einde van een jarenlange reis langs veel locaties in Lochem. Een nieuwe periode brak aan. De PH-school werd opgedeeld en alles paste weer royaal in het eigen gebouw aan de Zutphenseweg. Van twee lokalen en delen van de gang aan de voor kant werd een zaal gebouwd. De school kon weer met zijn tijd mee. Onderwijs in de jaren zeventig en tachtig Het onderwijs was sinds 1970 fors in beweging ge komen. Allerlei opvattingen veranderden. Het woordje "nieuw" deed het goed. De inbreng van de ouders werd wettelijk vergroot. Hoewel de PH-school altijd al een school was van en door ouders, gesticht en geleid sinds 1903, kwamen er nu een Ouderraad en een Medezeggenschapsraad naast het schoolbestuur. Ieder besluit, elke benoeming, alle lesmethoden en roosters moesten door alle groepen bekeken worden en in het schoolwerkplan worden vastgelegd. Het aantal vergaderingen van het bestuur, groepen ouders en het personeel vroeg steeds meer tijd. Gelukkig waren er ook de werkgroepen: de verkeer-ouder- brigade, de werkgroep creatieve middag met de kook- groep, de ouderhulp bij schoolreizen, het school zwemmen, en allerlei evenementen. Een bruisend en levendig geheel. De onderwijsvernieuwing kwam in volle gang. Re kenen moest wiskundig rekenen worden. De verza- melingenleer deed zijn intrede. Taal: meer expressie. Ontleden: minder belangrijk. Geschiedenis: maat schappijleer. Aardrijkskunde: ruimtelijke oriëntatie. De uitgevers van schoolboeken beleefden gouden tijden. Het was een komen en gaan van idealisten en voor de juf en meester soms een puzzel. Toch moesten kin deren gewoon leren lezen en rekenen, en dat lukte ook wel. Voorzichtig begon de verlaging van de leerlingenschaal. Geen klassen meer van 45 tot 50 kinderen, maar terug naar 40. 34 Klassenfoto uit 1974. Land van Lochem 2005 nr. 1

Land van Lochem | 2005 | | pagina 34