Prins Hendrikschool 1903-2003 (deel 3) Cees den Otter, J. van der Molen en B. Mooibroek In het voorjaar van 2003 werd met een uitgebreid feestprogramma het honderdjarig bestaan van de Prins Hendrikschool gevierd. Ter gelegenheid van een eeuw christelijk onderwijs in Lochem verscheen het "Jubileumboek Prins Hendrikschool 1903-2003)"3dat aan leerlingen en oudleerlingen, leerkrachten en andere betrokkenen werd uitgereikt. - In deze aflevering de jaren 1960 tot 1989. De periode 1960-1989, meester van der Molen Wie meent dat er nu rustiger tijden aanbre ken vergist zich.Weliswaar beschikken we in Lochem omstreeks 1960 over nieuwe schoolgebouwen en een nieuw benoemd hoofd voor de lagere school maar een periode van rust breekt allerminst aan. De heer Van der Molen schrijft hier over zelf: "Na een daling van het leerlingenaantal tot zo'n 160 leerlingen en vijf leerkrachten in 1961, kwam er een vrij stormachtige groei waarvan de top be reikt werd in 1975 met 305 leerlingen, tien leerkrach ten, een part-time kracht en drie vakleerkrachten. Steeds was alles in beweging, personeel moest wor den aangetrokken, lokalen moesten worden ingericht, tafeltjes, stoeltjes, boeken, schriften, leermiddelen, alles moest er op tijd zijn en het was er. De medewerking van gemeente en inspectie was bij zonder goed en ook al moest er weleens geïmprovi seerd worden, het kwam steeds weer terecht.Wij zwier ven overal rond: zaten bovenin de oude V.G.L.O.-school, in de oude school 1, nu instructie- bad (zo was het in 1978, nu staan er op die lokatie tussen Zuiderwal en Achterstraat appartementen - red.), in de oude school 2, in een noodlokaal aan de Rembrandtlaan, een klas in de kamer van het hoofd en zo voort. De bouw van twee lokalen in 1967 gaf toen eerst enige uitkomst. Later in 1971 kregen we nog de beschikking over twee noodlokalen aan de Prinses Irenelaan. De top is nu voorbij; in 1978 telt de school 278 leerlingen en krap tien leerkrachten. De daling van de geboortecijfers gaat ook onze school niet voorbij en zal voor geheel nieuwe ont wikkelingen zorgen. Ook de kleuterschool groeide. In 1969 kwam er een derde leidster bij en werd haar klas ondergebracht in de oude V.G.L.O.-school aan de Nieuwstad. Per 1 januari 1970 werd deze klas omgezet in een zelfstandige tweede christelijke kleuterschool,die in 1971 een beter onderdak kreeg aan de Irenelaan en daar uitgroeide tot een tweeklassige kleuterschool (De Zonnehoek). Door de volledige financiële ge lijkstelling voor kleuterscholen in 1956 werd het le ven voor het personeel ook daar rooskleuriger en hoewel zij ook daarna van rijkswege nog jarenlang onder het minimumloon blijven, is dit in de laatste jaren volledig rechtgetrokken. Enkele opmerkelijke punten uit de toeloop van leer lingen waren: De komst van gerepatrieerden uit Nieuw Guinea, dat aan Indonesië werd overgedragen. Wat hadden deze mensen een moeilijk leven achter de rug: eerst al gevlucht uit Indonesië, dan weer opgejaagd, hier in Nederland van plaats naar plaats gestuurd onder soms zware omstandigheden. De Princenhof aan de Zwiep- seweg in Lochem was ook zo'n tussenstation met in iedere kamer één of twee gezinnen. Het gebeurde toen nog wel dat er een kindje in de schoolgang stond, verbaasd, angstig en alleen, geen woord Nederlands kennend, ja hij moest hier op school! Wat moet je. En toch, als zij later vertrokken omdat zij elders een huis kregen, was het wederzijdse afscheid moeilijk. De kinderen van de buitenlandse werknemers. Geen woord Nederlands kennend, daar kwamen zij. Op een hoekje van een enveloppe een onbegrijpelijke naam gekrabbeld, kwamen zij hier onderwijs halen. Toch lukte het. De Harfsense kinderen. De school daar kende een tijd van deining en jarenlang pendelde een groep voor de vijfde en de zesde klas vrolijk op en neer. Of het nu regende, of het nu glad was of dat het hagelde, zij waren er. De rust in Harfsen is later hersteld. In menig opzicht was de afgelopen periode storm achtig, ook op onderwijskundig terrein zou er veel veranderen. Eerst werd er zwaar gestoomd: rijen jaar tallen, rijen plaatsen opdreunen, de meest ingewik kelde sommen, verraderlijke dictees, toelatingsexa mens, iedereen wist niet beter of het hoorde zo. Toen kwam de kentering. Bij de toelatingsexamens wer den aardrijkskunde en geschiedenis afgeschaft en daarna stonden ook rekenen en taal op de wip. Even kenden we nog de zogenaamde proefklassen maar daarna kwam de toelating via een test: de grote span ning uit de zesde klas verdween. Nog altijd wordt er in de zesde klas stevig gewerkt maar het is niet meer te vergelijken met het vele wat er vroeger bij de leer lingen ingestampt moest worden. De speelleerklas kwam. In 1969 startte onze PH- school als eerste in de omgeving en juf en hoofd gingen weer naar school om te leren hoe dat nu met 32 Land van Lochem 2005 nr. 1

Land van Lochem | 2005 | | pagina 32