Historische website in ontwikkeling www.achterhoek-liemers.nl In de Achterhoek en De Liemers werken vier archiefdiensten en een streekdocumentatie- centrum samen. Dat is op zich niet zo bijzonder. Wat het speciaal maakt, is dat deze samen werking heeft geresulteerd in een digitaal eindproduct. Historie en internet gaan tegenwoordig voor steeds meer mensen samen. De meeste genealogen en historici weten dat al. Dat ook andere historische informatie op het internet te vinden is, kan ook niet echt bijzonder genoemd worden. Maar dat instellingen gezamenlijk hun informatie op historisch terrein presenteren is al meer bijzonder. Nog mooier is het gegeven dat al deze informatie in één keer doorzoekbaar is. Hier volgt een overzicht van de totstandkoming van dit initiatief, wat er te vinden is en wat de toekomst zal bieden. Enkele jaren geleden werd door een groot aantal instel lingen voor de eerste maal de historische markt Oostenwind georganiseerd. Daar ontstond het idee bij enkele instellingen om his torische informatie te gaan bunde len en dit gezamenlijk beschikbaar te stellen. In 2002 groeide dit uit tot een plan. De gedachten wer den geleidelijk aan vormgegeven door het Streekarchivariaat Regio Achterhoek, het Streekarchivariaat De Liemers en Doesburg, het Stads- en Streekarchief Zutphen, het Staring Instituut en het Water schap Rijn en IJssel. Deze vijf in stellingen raakten enthousiast door het idee om hun, lang niet altijd even bekende. bronnen digitaal beschik baar te stellen. Met behulp van de Provincie Gel derland werd een projectopzet ge maakt en voor subsidie ingediend bij Ministerie van Onderwijs. Cul tuur en Welzijn. Landelijk speelde op dat moment in archievenland de ontwikkeling om historische infor matie naar buiten te brengen en hiermee te werken aan een groter publieksbereik. Vanuit het ministe rie werd geld beschikbaar gesteld voor een proefproject in de Achter hoek en Liemers. Het resultaat moest een gezamenlijke website van de vijf instellingen zijn. De pro vincie benaderde de besturen van de instellingen voor een structu rele bijdrage en namens de provin cie werd een projectleider aange trokken. Vanaf januari 2003 ging het project officieel van start. Het projectteam bestond uit de vier ar chivarissen en de directeur van het Staring Instituut. De website Door de instellingen werd bepaald dat als eerste de bibliotheek van het Staring Instituut en de archieven overzichten van de andere diensten in z'n geheel beschikbaar gesteld moesten worden. En dat via één zoekscherm waarbij de bezoeker alle collecties tegelijk kan bevragen. Wel moest een aantal zaken slui tend worden afgesproken. Zo moest er bijvoorbeeld duidelijkheid zijn over de gebruikte gemeente en plaatsnamen. Wordt een buurt schap wel of niet genoemd en kun je er ook op zoeken. Is er een kaart van het gebied nodig en hoe gede tailleerd moet die dan zijn. Welke rubrieken voor een onderverdeling worden gehanteerd en hoe gede tailleerd wordt er ontsloten. Deze en veel meer vragen moesten wor den beantwoord. Uiteindelijk kon in het late voorjaar van 2004 echt worden gestart met het ontwerp en de bouw van de website. In het najaar van 2004 werd de website officieel in de lucht gebracht. En het zoeken op de website geeft al snel volop resultaat, zoveel dat het belangrijk is om heel gericht te zoeken. Veel van het voorwerk voor serieus onderzoek of oriën tatie kan op deze manier van huis uit gebeuren. Voor het raadplegen van de bronnen, of het nu om archiefstukken of boeken gaat, kan een bezoek worden gebracht aan één of meer instellingen die deel nemen. Ook kan via de website contact met deze instellingen wor den opgenomen. Veel vragen kun nen echter pas beantwoord wor den door bij de archiefdienst of het documentatiecentrum op bezoek te gaan. En daar zit natuurlijk ook heel veel gecombineerde kennis in de hoofden van de medewerkers. Deze meerwaarde blijft absoluut onmiskenbaar. Toekomstige ontwikkelingen Een ontwikkeling als hiervoor ge schetst staat natuurlijk niet stil. Dat mag bij het medium internet ook niet. De ideeën naar de toekomst toe geven in elk geval de mogelijk heid aan andere historische instel lingen in de regio om mee te gaan doen aan dit initiatief. Dit kunnen historische verenigingen, musea of andere instellingen met een verge lijkbaar oogmerk zijn. Hierbij wordt zeker ook gedacht aan grensover schrijdende uitbreiding. De huidige deelnemers hebben in elk geval de ambitie om de infor matie uit te breiden met de toegan gen op de archieven, zoals de in ventarissen en indexen. Ook is er de behoefte om de bibliotheken van de archiefdiensten toe te voegen. Diverse collectie zijn en zullen gedigitaliseerd worden. Dan kun nen ook de bronnen zelf via het internet beschikbaar worden ge steld. Als een van de eerste wen sen hierbij is nu al gekozen voor de rijke fotocollecties (een soort beeldbank) van de verschillende instellingen. Tot slot noem ik nog de behoefte vanuit het onderwijs om educatieve mogelijkheden te bieden op de website. 30 Land van Lochem 2005 nr. 1

Land van Lochem | 2005 | | pagina 30