Een kleine geschiedenis Herinneringen aan de Bevrijding! Na de Slag om Arnhem werden in Loehem (eind november begin december 1944) veel huizen door de Duitsers gerekwireerd voor de Voedselvoorziening. Zo kwamen wij (mijn moeder en ik) na twee verhuizingen tereeht in 't Veen, bij de familie Potman. Eerst moesten we ons huis aan de Barehemseweg in één dag verla ten. We trokken in bij kennissen, verder op, die een klein huisje had den, maar moesten daar ook uit na een week. Het "vaste" melkadres van die familie bood uitkomst en zo kwamen wij op die boerderij, waar we de laatste oorlogswinter doorbraehten. Op 1 april 1945 naderden de En gelse of Canadese troepen de grens. Op die zondagmorgen flo ten de kogels over de boerderij, dus iedereen bleef binnen! Tegen de middag werd het stil en plotseling kwam een jongen op de fiets over de zandweg gereden, die riep: "De Geschiedenis is het verhaal van het menselijk handelen. Velen van ons zullen zieh het vak ge- sehiedenis uit hun schooljaren met weinig sympathie herinneren. Voor hen was het puur een leervak: jaar tallen stampen, vreemde namen onthouden tot en met de repetitie, het liefst niet langer. Gesehiedenis was: oorlogen om de maeht, vre desverdragen met landjepik in het groot, de grote veldslagen, nieuwe vredes als eendagsvliegen. Die voorkeur voor de grote ge beurtenissen was het gevolg van tijdgebrek; er was op sehool wel meer te doen dan over gesehiede- nis praten. De belangstelling van jonge mensen werd hierdoor niet groter; die is meer gerieht op de toekomst. Velen van ons beginnen pas na hun 5Oste aan het Grote Omzien. Kijken naar mensen Gesehiedenis is altijd, direet of in- Tommies bunt bie den Dollehoed"! Wij waren helemaal enthousiast en samen met Hendriek en Mineke gingen we meteen op weg. De hond namen we mee en die kreeg een oranje strik om! We liepen het pad af riehting Barehemseweg en door het bos reehtsaf naar de Dollehoed. Daar zagen we in de verte de soldaten met verrekijkers op ons gerieht. Het bleken Cana dezen. Maar we werden meteen gewaarsehuwd terug te gaan naar huis en die oranje strik af te doen - dat was te gevaarlijk, want wij bevonden ons nog op vijandelijk terrein! Ze waren nog niet verder opgerukt dan de Dollehoed! 's Avonds legerden de troepen zieh in het bos ten noorden van de boer derij. Het was een fantastiseh ge- zieht: na al die jaren van verduiste ring, overal liehtjes van kampvuur tjes! De volgende dag steeds aanloop van militairen, die ehoeola en direet, een verhaal, over mensen. Gesehiedenis is het kijken naar mensen, het is de kunst om in de huid van die mensen te kruipen, proberen te denken wat zij daeh- ten, iets van hun hoop en vrees te ervaren. Hen zonder een oordeel tot hun reeht te laten komen. Men sen zoals wijzelf. Het is nodig dat het verhaal van de mensen wordt opgesehreven. Anders verdwijnen hele generaties spoorloos. Massa of enkeling? Als je de grote boekwerken over de Tweede Wereldoorlog leest, hun verslagen van de grote troepen bewegingen of vastgelopen opmar sen, is het alsof je als toesehou- wer in de berm van de weg staat en de kolossale tanks voorbij ziet en hoort en voelt rollen met hier en daar eompagnieën infanterie of troepen bemodderde krijgsgevan genen met hun 'eastern look'. Een enkele keer verandert het beeld: eipoeder wilden ruilen tegen verse eieren van de boer! En dan kwam de boerin mij vragen: "kom nog es efkes proaten", want zij en haar doehters kenden geen Engels. Intussen gingen in Loehem en La ren de geveehten door, waarbij enkele huizen aan de Barehemse- weg in brand werden gesehoten. Ons huis bleef staan en we kon den er na de bevrijding weer in te rug. Maar voor mij was "de" Be vrijding op 1 april in 't Veen. Aan de oorlogswinter op de boer derij bewaar ik de beste herinne ringen. Er was een warme sfeer, veel mensen werden geholpen, géén honger: met melk, de slaeht, rogge, et eetera. Twee meisjes uit het westen ble ven op hongertoeht hangen en 't was gezellig met veel jonge meis jes (de jongens moesten zieh sehuil houden!). E.B.C. Kortlandt- ten Zeldam er stopt een tank, een man klimt er uit en begint een praatje, het praatje wordt een verhaal ....personal history. 60 Jaar Tot onze eigen gesehiedenis be hoort ook de laatste grote oorlog in onze buurt, nu 60 jaar geleden uitgevoehten. De sporen ervan zijn grotendeels verdwenen. Verwoeste huizen zijn gerepareerd of her bouwd. Op de Loehemse Berg zijn nog wat ingevallen loopgraven te zien. En dan zijn er natuurlijk nog de militaire begraafplaatsen Greb- beberg, Margraten, Oosterbeek, Groesbeek, Holten en Ysselsteyn. Daar bladerend in de registers krijg je de beklemmende gedaehte: dit is de database van het dodenrijk. Wie er langs de rijen graven loopt komt in de verleiding meer aan ge tallen en nummers te denken dan aan mensen. De opsehriften van deze soldatengraven vertellen ons 25 Land van Loehem 2005 nr. 1

Land van Lochem | 2005 | | pagina 25