soldaten zijn omgekomen, die hij niet heeft kunnen sparen... een beeld dat hij niet kan loslaten. Maar hij vertelt ook van een glo rieus moment, wanneer de Duit sers verslagen zijn, hij ze "Hande, hoch, Schweinhunde!" kan toe voegen. Trots laat hij het schilderij zien dat hij door een Engelse schil der op zijn aanwijzing van de strijd om Lochem, heeft laten maken De tweede keer is Mellowes ver huisd naar een flat en heeft hij op geruimd en iets voor mij bewaard. Het is een klein glaasje, er is met de hand een fazant op geschilderd. Hij vertelt erbij dat hij het uit een of ander huis in Duitsland heeft gepikt. Er waren er ooit zes, ik krijg het laatste. Hij oogt nu ouder, vermoeider, vertelt dat de oorlog hem, vooral s'nachts niet met rust laat, dat hij zijn verhaal niet kwijt kan bij zijn kinderen en dat zelfs de Revd. Skinner geen antwoord heeft op zijn vragen! 'I am history, my children are the future'.. verzucht mijn dappere bevrijder. Vorig jaar, in januari 2004, is Peter Mellowes 'in alle rust gestorven', zeggen zijn kinderen. Bij onze laatste ontmoeting drukt Peter me op het hart dit verhaal op te schrijven. Een opdracht waar ik nu aan voldaan heb. Een bevrijding. Marti Domhoff den die op de begraafplaats liggen natuurlijk! Het besef begint tot mij door te dringen dat ik naast 'mijn' bevrij der zit en dat deze zelfde man, met buitengewoon veel moed en le vensgevaar op D-day tegen de rot sen van Normandië is opgeklom men. Hij oogt nog een als 'ferme, stoere knaap'. We wisselen adressen uit, wat la ter resulteert in twee logeerpartijen in Poole in Engeland. De eerste keer is mijn gastheer fy siek nog fit, hij kookt, laat ons in zijn auto kennis maken met Poole en omgeving. Hij vertelt natuurlijk veel over zijn oorlogsbelevingen. Tussen de regels laat hij een beetje merken hoe moeilijk het soms is, dat oorlogsverleden. Hij vertelt dat er door zijn toedoen jonge Duitse Marti Domhoff, Peter Mellowes, Revd Skinner en Erna Domhoff. 24 Revd. Leslie Skinner op de begraafplaats in Barchem Land van Lochem 2005 nr. 1

Land van Lochem | 2005 | | pagina 24