Frambozen De heer en mevrouw Van de Riet, mijn oom en tante, ver kochten in 1941 Hotel Stad Lo- chem omdat ze anders de bezetters onderdak moesten verlenen. Ze gingen wonen op "het Klaphekje" in Berkeloord. Ook dat huis werd gevorderd door de bezetters en ze verhuisden halsoverkop naar Zwiepseweg 94. Heel wat huizen in Berkeloord heb- Ik ben geboren 8 februari 1934 op Klein Veldkamp te Laren (Gld). Hier volgt mijn eigen ver haal van de bevindingen bij de Be vrijding in het voorjaar van 1945. Goede Vrijdag 1945. Datum 30 maart Het was een mooie voorjaarsdag. Veel vliegtuigen in de lucht, het is erg onrustig, men praat met elkaar, is de bevrijding in aantocht? 's Middags is er bij Hilbert in de weide, welke is omzoomd met houtsingels, een voetbalwedstrijd van twee elftallen, bestaande uit on derduikers en piloten. Wij als jon gens er naar toe. Bij thuiskomst was Meester Plomp en zijn vrouw bij mijn vader en moeder op visite. Meester Plomp had het met mijn Vader over de Oorlog en Bevrijding, ze kwamen tot de gedachten dat op een morgen de Engelsen voor de deur zouden staan, zo werd er gepraat die middag. Dat de bevrij ding veel ingrijpender zou zijn, kon den we allemaal niet bevroeden. Zaterdag 31 maart 's Morgens eerst wat betrokken weer, maar tegen de middag komt de zon en met apart veel vliegtui gen in de lucht, men praat er is toch wat te doen wat de bevrij ding betreft, ook op de weg veel Duitsers met voertuigen en mate rieel richting Holten, de glorie is er wel af. De vliegtuigen vertragen de terugtrekkende Duitsers, overal staan ze onder dichte bomen. In ben te lijden gehad van de gevech ten in de Enk of zijn zelfs afge brand, mede doordat ze meestal een rieten dak hadden. Wonder boven wonder bleef het Klaphekje gespaard. Met de bevrijding namen de gealli eerden tijdelijk bezit van het huis. Wij gingen er als kinderen regel matig heen. In de grote moestuin plukten we de vruchten en ruilden de namiddag krijgen de Engelse vliegers een munitiewagen te pak ken bij Willem Lensink. Het is een apart schouwspel, nooit zoiets meegemaakt. Het huis van Lensink verbrandt voor het grootste ge deelte en de munitie doet de rest. Vanaf nu ligt het burgerleven on geveer stil. In de avond komen er zomaar gravers uit Ellecom, deze mensen werkten bij de T.O.D. (de Organisation Todt) in hun woon plaats, maar zijn in de namiddag over de IJsselbrug bij Zutphen de Achterhoek in gedreven naar La ren en omgeving. De T.O.D. com mandeert onderdak bij elke boer derij acht personen; die moeten te eten hebben en een plek om te slapen. Daar wordt door de bewo ners in het gebied goed voor ge zorgd. De leiding deelt mee dat ze de andere morgen om zeven uur klaar moeten staan want er moet richting het Kanaal gegraven wor den. Wat een toestand, bericht ver zenden naar hun vrouwen en/of familie was niet mogelijk. 1 April. Eerste Paasdag Vanmorgen om zeven uur zijn de gravers vertrokken richting Lo- chem; ze komen in de namiddag weer terug, zeer ontdaan: ze wa ren beschoten van over het kanaal. De T.O.D. had de benen genomen richting Duitsland, de gravers wa ren vrij. De andere morgen zijn ze vertrokken richting Gorssel en met de boot over de IJssel. Niet alle gravers zijn toen vertrokken, een die tegen suiker en chocolade. Op een gegeven ogenblik plukten we frambozen en iemand van ons wees de militairen erop dat er wel eens een wormpje in kon zitten. Een grote neger keek in de fram boos en helaas.er zat een worm pje in. Afgelopen was het met het ruilen. Hanneke Carmiggelt aantal is nog wat dagen gebleven. Overdag veel terugtrekkende Duit sers, steeds vliegtuigen in de lucht om te verkennen en te vertragen wat het Duitse verkeer betreft. In de avond komt er een groep jonge Duitsers met een aantal kanonnen. Eten hebben ze bij zich, maar dat moet wel door de vrouwen gekookt worden. Ze zeggen dat er niet ge schoten zal worden omdat ze rust achter zijn, ze houden zich aan hun woord. Ondertussen veel verkeer van terugtrekkende troepen door de Veltkampersteeg; ze gaan niet door Laren omdat Lensink nog brandt. 2 April. Tweede Paasdag De soldaten met hun kanonnen zijn gelukkig weer vertrokken. Ze ver tellen ons dat we nog wel eens kanonvuur van over het kanaal kunnen krijgen, ondertussen zijn enkele boerderijen zoals de Veld- bakker, maar ook huizen in het dorp, volgepakt met munitie, waar loopt dat op uit. Overdag weer vliegtuigen in de lucht, van een normaal leven is geen sprake meer, veel beschietingen op de wegen. 's Avonds komen uit de buurt on derduikers, en ook Evert Kok, om te kaarten. Evert vertelt dat de En gelsen bij Eibergen zijn en richting Lochem komen, we kunnen het haast niet geloven. Wel veel explo sies, dat zullen wel bruggen en munitieopslagplaatsen zijn. Om half elf verlaten de onderduikers na het kaarten ons huis. Er is een Boerderij "Klein-Veldkamp" B 34 te Laren (Gld) 18 Land van Lochem 2005 nr. 1

Land van Lochem | 2005 | | pagina 18