Zodoende kon je niet zien wat er gebeurde, maar de Duitsers kon den er wel slalommend doorheen komen. Dit was spergebied en mocht niet betreden worden (zie schets). Wat hier gebeurde wisten we niet en we zijn er toen door- heengegaan. Bij de klinkerweg aangekomen stond er links een barak waar een schildwacht bij stond, gelukkig heeft hij ons niet gezien. Het was trouwens al schemerig. Doorlo pend waren er rechts twee start banen voor de V1 en links van de klinkerweg tussen de twee rijen bomen, die inmiddels door twee rijen jonge bomen zijn vervangen, stonden de V1's gecamoufleerd opgesteld. Doorlopend richting kasteel Amp- sen stonden voor de doorkijk weer twee rijen dennen, via het paadje voorlangs het kasteel kwamen we bij het gemeentehuis van Laren op de weg. Hier tegenover in de bocht heeft een boerderij gestaan die met de bevrijding in brand is gescho ten en nooit meer opgebouwd is. We gingen nu richting Kanaalbrug, we hadden afgesproken dat we als we niet meer over de brug konden komen, langs het kanaal zouden lopen en ter hoogte van de Haal- manweg over het kanaal zouden zwemmen, maar gelukkig dat hoefde niet. We liepen aan de kant over de brug; aan de andere kant van de brug stond wel een groepje Duitse militairen, maar ze zeiden niets. Direct over de brug gingen we rechts af het Kerkdieksken over (dat er nu niet meer is). Ze hadden in het Kerkdieksken loopgraven gegraven en er stond een mitrailleur in waar we over heen moesten springen. Een van ons vieren, de evacué, ging over de sluizen van de Berkel naar huis (Molenstraat). Met ons drieën lie pen we langs het kanaal tot aan de Haalmansweg (toen nog een zand pad) naar de Larenseweg. Han Fokkink ging over de Berkelbrug links af via een pad naar Tuindorp want daar woonde hij. Met ons tweeën, Bertie Onijs en ik, liepen we door naar de Larenseweg maar we hoorden militairen op de weg lopen en hebben toen een poosje aan de kant van de Haalmansweg tegen een beukenheg gestaan (deze grensde aan de tuin van de fam. Breteler, wat nu tankstation Brand Oil is). Toen volgens ons de weg veilig was, gingen we de Laren- seweg over naar de Koedijk, maar toen we midden op de weg waren hoorden we ineens "Halt". Kwa men er drie militairen aan, het ge weer met de bajonet op ons ge richt. Het kostte ons enige moeite om hen te overtuigen dat we werk zaamheden aan het spoor hadden verricht voor de Rode-Kruistrein die aan het station stond. Uiteinde lijk mochten we onze weg vervol gen en gingen de Koedijk op, dwars door de weilanden van het molen- grond. Hier ging ieder van ons naar huis. Bertie Onijs naar de Poorters Jan laan en ik richting Albert Hahnweg. We waren toen ongeveer half tien 's avonds thuis. De in Laren ach tergebleven mannen zijn ook weg gekomen, maar bij de boeren in de buurt. Zondags zijn nog enkele mensen thuis gekomen, maar het merendeel een week na de bevrijding. Johan van Zuilekom MPENS molewveld\% T/t 8T/SA^£/T^y^ .^>/Arm Gróót Dochterël Ampsen Twente Kanaal v Lochem 17 KNIBBELDUK V INTERNAAT BREKVEtlr~^ef( AMPSFI 10198 KOEPEL VAN STARING LEEMKOELE^ ^'n.STIJGOORD NUKAMPj Kaartje van Lochem ten tijde van de tweede Wereldoorlog, met "spergebied" en recht boven Lochem een V1 lanceerbaan Land van Lochem 2005 nr. 1

Land van Lochem | 2005 | | pagina 17