zal vergeten: "HELLO ARE YOU ALLRIGHT'? Huilend vloog mijn moeder de trappen naar boven op, onmiddellijk gevolgd door mij. Vóór ons stond een Engelse sol daat, met een gedeeltelijk zwart ge maakt gezicht, geweer in de aan slag, ons angstig aan te staren. Hij stamelde nog zoiets als "are there any Germans around", voordat mijn moeder hem in de armen vloog, het geweer kletterde op de grond, we waren vrij, echt bevrijd! Het was gewoon alsof ik droomde. Zijn maat voegde zich bij hem en mijn vader vroeg, na hem verze kerd te hebben dat er geen Duit sers in de kelder zaten, wat we voor ze konden doen. Ze hadden dorst en wilden water. Nooit zal ik vergeten dat toen mijn moeder hem het glas aanreikte, hij dit teruggaf met het verzoek eerst zelf een slok te nemen, (you drink first) kenne lijk bang dat het water vergiftigd of besmet zou zijn. Even later was daar het geluid van rupsbanden op straat voor ons huis, het waren een paar zogenaamde Bren carriers, lichtgepantserde lage verkennings voertuigen, van boven open. Mijn vader tilde mij op en naar beneden kijkend in het donkere binnenste zag ik een aantal kleine dashboard lampjes. In een roes riep ik de enige Vanaf najaar 1944 van de 2e wereldoorlog moesten de man nen van 16 t/m 60 jaar voor de or ganisatie Todt van de Duitsers wer ken, alleen diegene die voor de sa menleving werkte of op zijn werk onmisbaar was, kreeg vrijstelling. Iedereen probeerde natuurlijk om hier onderuit te komen (wat lo gisch was). Als 16 jarige kon ik er niet onderheen komen, dus moest ik ook voor de Duitsers werken. Zo hebben wij in de omgeving van Lochem langs de wegen buiten de bebouwde kom éénmansgaten en de zogenaamde autoboxen gegra ven. (Ter bescherming tegen lucht aanvallen door de jachtvliegtuigen.) Daarna gingen we op de fiets naar de omgeving van Leesten waar we met mensen uit andere plaatsen Engelse zin die ik kende en van mijn vader al maanden daarvóór had geleerd: "Have you chocolate for me"! Uit het donker verscheen een hand met daarin een reep cho colade, een al jaren onbekende lek kernij; ik kon de bevrijding nu dus ook echt proeven. Dezelfde hand werd vervolgens op mijn hoofd gelegd en een stem vanuit het don ker zei: "YOU ARE A FREE BOY NOW!" De Engelsen trokken verder, de Canadezen kwamen er direct ach teraan en "nestelden" zich onder meer in het voormalige hotel Schoonoord bij ons in de straat. Voor ons kinderen maakte dat geen enkel verschil, het waren allemaal "Tommies" en we vonden het prachtig. Maar voor ons was de oorlog nog niet helemaal voorbij, al dachten wij van wel. Plotseling vielen er overal Duitse granaten in onze buurt, onder an dere één op het oude kerkhof, één die het dak van onze buren ruï neerde en één die op een in de tuin van boven genoemd hotel gepar keerde jeep insloeg, net toen wij daar toevallig rondneusden. Wat ik mij er nog van herinner is, dat ik het "gefluit" van "incoming" gra naten hoorde, dat twee sterke Canadese soldatenarmen mij op- tankvallen moesten graven dwars door het landschap (die moesten de tankvoertuigen van de geallieer den tegenhouden). De werkzaamheden werden onder toezicht van een Duitser van de Todt verricht. Er waren verschil lende groepen van +/- 20 mannen onder leiding van een Todt Duit ser. De groep waar ik bij was moest in februari-maart 1945 aan het eind van de Dr. Ten Brokkel Huinink- weg in de landerijen een loopgraaf met daarin een mitrailleursnest gra ven. Ditzelfde hebben we ook ge graven aan de Zwiepseweg in het stuk land tegenover waar het ge denkteken staat ter nagedachtenis aan onze bevrijders. Dick Brew, één van onze bevrijders, heeft aan deze pakten en de hotelingang in sleur den waar wij prompt over andere vluchtende lichamen heen vielen. Vervolgens een enorme knal, veel stof en na enige tijd het gekreun van een gewonde soldaat die de zelfde ingang werd binnengedragen op een brancard, het bloed gutste uit zijn buik. Dit is dus oorlog dacht ik, zo jong als ik was. Vijftig jaar later in het voorjaar van 1995, zit ik met mijn vriend (ex- korporaal) Joe Thomas van het Somerset Light Infantry Regiment, toen 70 en nu inmiddels 80 jaar oud, op het terras van restaurant Mondani aan de Graaf Ottoweg een kop thee te drinken. Wij pra ten over "toen", lang geleden, Hij, een angstige Engelse korporaal van 20 jaar ergens in de Hoge Enk; ik, een angstig Nederlands jongetje van negen jaar een eindje verderop in een kelder. Wij hebben het bei den overleefd. Ik wijs naar de Graaf Ottoweg vóór ons en zeg: "50 jaar geleden zijn jullie hier langs- getrokken". Hij kijkt mij wat ge amuseerd aan en antwoordt grin nikend: "They did not serve tea then, Robert"! Er rolt een traan langs mijn wang. Rob Prette loopgraaf zijn leven te danken, hij is er tijdens de gevechten die daar zijn geweest in gedoken. En nu de laatste en spannendste werkdag voor de Duitsers. Zater dagmorgen 31 maart 1945 om 7.00 uur liep ik met andere mannen uit onze straat naar de markt (het verzamelpunt). Onderweg naar de markt konden we merken dat er toch iets aan de hand was, want er waren toen al Engelse jacht vliegtuigen in de lucht en een buur man hadden ze 's nachts opgehaald. Hij had aan de spoorlijn gewerkt, want de spoorlijn hadden ze vrij dags gebombardeerd, die moest weer recht gelegd worden (dit was voorbij de Armhoede, richting Markelo, gebeurd). Er stond bij het Het laatste halfjaar voor de bevrijding 15 Land van Lochem 2005 nr. 1

Land van Lochem | 2005 | | pagina 15