Zestig jaar bevrijding Uw herinneringen aan het einde van de Tweede Wereldoorlog Zestig jaar geleden kwam er een einde aan de Tweede Wereldoorlog. De bevrijding van Nederland wordt dit voorjaar uitgebreid herdacht. Voor velen is dat de aanleiding om herinneringen op te halen aan de vaak onvergetelijke gebeurtenissen tijdens de laatste oorlogsdagen en de vreugde rond de bevrijding. Vorig jaar vroegen wij u uw bijzondere herinneringen op papier te zetten en uw bevrijdingsverhaal te vertellen in Land van Lochem. Er zijn zoveel reacties binnen gekomen, dat de redactie heeft besloten dit eerste nummer vrijwel geheel aan de bevrijding te wijden. Wij willen alle auteurs natuurlijk hartelijk bedanken voor hun spontane bijdrage! Ook na afloop waren stempels belangrijk Ampsen-Lochem via Enschede Nadat ik in de oorlogsjaren in een gevangenis in Duitsland had gezeten was ik ondergedoken in de Noordoostpolder, afgekort met de letters NOP, wat voor mij en duizenden onderduikers bete kende: Nederlands Onderduikers Paradijs. Nu wil ik het niet hebben over wat we daar beleefd hebben, maar over mijn terugtocht baar Lochem, na de bevrijding. Ik was aan het zwerven geraakt door Friesland en de kop van Overijssel en had de bevrijding van een groot deel van Friesland en de kop van Overijssel meegemaakt. Dat was een paar weken later dan in de Achterhoek. Maar de tijd kwam dat ik er naar verlangde mijn familie weer te be groeten, die ik in zo'n lange tijd niet had gezien. Zo brak eindelijk de dag aan waarop ik gelukkig naar Lochem zou terugkeren. Op een zekere morgen al vroeg vertrok ik uit het plaatsje Blokzijl. Dat moest per fiets gebeuren. Ik hoopte nog diezelfde avond thuis te zijn. Maar je mocht in die tijd als burger niet verder weg dan 1 km van je woonplaats. Door tussenkomst van een zeer be vriende commandant van de Bin nenlandse Strijdkrachten had ik van een Canadese commandant een doortochtbewijs gekregen van Friesland naar Lochem. Zo vertrok ik vol goede moed op Lochem aan. Maar dat viel even tegen. Want overal waren de bruggen opgebla zen en de wegen versperd. En ik meest zonder kaart mijn weg maar zoeken. Zo kwam ik 's avonds doodmoe en dorstig na veel om zwervingen in Olst aan, bij een fa milie die vroeger in Lochem ge woond had. Die mensen zeiden dat het dom zou zijn om de reis naar Lochem zo laat nog voort te zet ten. Zij praatten zo lang dat ik be sloot om daar dan maar te over nachten. Broek gescheurd Nu had ik de vorige nacht tussen Giethoorn en Wanneperveen mijn broek helemaal gescheurd bij een val met de fiets over een wegver- sperring. Die mevrouw wilde de broek nog even voor mij herstel len, waarvoor ik zeer dankbaar was. Ik hoop dat die mevrouw, die nu weer in Lochem woont, dit leest. Dan kan ze zien dat ik dat nog niet vergeten ben. Maar nu liep diezelfde dag mijn doortochtbewijs af. Diezelfde avond ging haar he laas inmiddels overleden man met mij naar een hotel in Olst, waar En gelse officieren in kwartier waren om te zien, of ik het bewijs ver lengd kon krijgen. Dat lukte, na de mededeling daar gekregen te heb ben, dat ik de volgende dag eerst naar het Singel in Deventer moest om daar een stempel van de En gelse staf op mijn bewijs te laten zetten. Anders kon ik het Twente kanaal niet over. Zo ging ik de vol gende dag in de richting Deventer en meldde me bij die Engelse mili taire staf. Daar kreeg ik te horen dat ik maar moest doorrijden naar Laren, de papieren waren in orde. In Laren lag de laatste Engelse post en daar kon ik het stempel ontvan gen. 11 Lenfe 1945 Holland houdt zijn vlag in fop! Land van Lochem 2005 nr. 1

Land van Lochem | 2005 | | pagina 11