ifeoi. begonnen met de sloop van de Molenpoort11. Hoewel de stads poorten verdwenen, bleven de ophaalbruggen voorlopig bestaan. Bij de straatingangen werden wachthuizen gebouwd, waarvan er tegenwoordig nog één min of meer resteert. Het is het tegenwoordige horecapand op de aansluiting van de Zuiderwal op de Smeestraat, waar vroeger de bekende firma Swaters gevestigd was. In 1842 werden de ophaalbruggen vervan gen door vaste stenen bruggen. Oude afbeeldingen van de stadspoorten Er bestaan twee tekeningen van de Walderpoort en de Molenpoort zo als deze er in het begin van de 17de eeuw zouden hebben uitgezien. De prenten zijn echter pas rond het midden van de 18de eeuw ge tekend door Jacobus Stellingwerf, die zich waarschijnlijk, met een hoge mate van vrijheid, heeft geba seerd op een bestaande afbeelding of één van de oude stadsplatte gronden van Lochem. De weerge geven situaties zijn daarom niet zo betrouwbaar. Beide tekeningen tonen de poorten en muren in staat van verval. Van de Walderpoort is de binnenpoort nog min of meer intact, maar van de buitenpoort is de bovenbouw ingestort (afb.9). De poort zelf is weergegeven als een bouwwerk met zadeldak en een klein torenspitsje. Rechts op de tekening is een muurtoren zichtbaar, waarvan het bovenste gedeelte is afgebrokkeld. Op de tekening van de Molenpoort is een eenvoudig poortgebouw met schilddak en rondboogdoorgang te zien, die sterke overeenkomsten vertoont met de situatie die via de oudere stadsplattegronden kan worden gereconstrueerd (afb.8). Links zien we een vrij grote ronde muurtoren met schietgaten. Dit moet één van de tot laag rondeel veranderde middeleeuwse vesting torens zijn geweest. Jan de Beijer, de bekende kunstenaar die in 1743 Lochem bezocht en er de Markt en het stadhuis heeft getekend, moet ook de vervallen restanten van de middeleeuwse vestingwerken hebben gezien. Helaas vond hij ze niet de moeite waard om ze op tekening vast te leggen. Zijn weer gave van de stad, gezien vanaf de Paasberg, toont geen spoor meer van de vroegere omwalling, maar wel het vele groen van de lom merrijke stadswandeling die in de 18de eeuw rond de grachten was aangelegd. De Blauwe Toren Een van de belangrijkste schakels in de Lochemse stadsmuur was de Blauwe Toren. Deze stond op de zuidwestelijke hoek van de vesting, bij de ingang van de tegen woordige Blauwe Torenstraat. Het bolwerk, dat ook wel bekend stond als het 's Lands Huys, had niet al leen militaire betekenis, maar dien- de ook als stadsgevangenis, ge rechtshuis en administratief cen- trum12. De "Schultis binnen en bui ten Lochem" had er volgens Prop zijn zetel13. In de 19de eeuw werd het pand verbouwd tot Franse kost school voor meisjes. Na verhuizing van de school naar de Nieuwstad (Celebes) in 1867 diende de Blau we Toren nog enkele jaren als huurwoning en als wees- en zie kenhuis. In 1881 viel het doek voor het enige overblijfsel van de middeleeuwse ommuring en werd de Blauwe Toren geheel gesloopt. Hoe de Blauwe Toren aan zijn naam kwam is niet met zeker heid bekend. Misschien verwijst de naamgeving wel naar het ma teriaal, waarmee de buitenzijde van de toren mogelijk geheel of gedeeltelijk was bekleed, hard steen, dat ook wel bekend stond als "blauwe" of "grauwe" steen. Ook kent het middelnederlands het woord "blouwen" in de betekenis van ranselen of afrossen. Dat zou goed kunnen passen bij één van de functies: in de kelders van de Blauwe Toren bevond zich de be ruchte stadsgevangenis, waarin ge vangenen, met kettingen geketend RV *44 |v ..i r.S-.-CÏ. Ofoji* -»-.wy Loch em ftM AÖ4. ;ura xxiiii. ajrerce Ja Cattohn e Jrccro Cattohci fopra rmaercrno Afb. 7. De aangepaste versterkingen in 1 Fiandra, Antwerpen, 1609. 9, door P. Giustiniano, in: Delle guerre di Land van Lochem 2004 nr. 2 Afb. 8. De Molenpoort in 1607, volgens een 18de-eeuwse tekening van Jacobus Stellingwerf. Afb. 9. De Walderpoort ('t Walderpoor- tje) in 1607, in de 18de eeuw getekend door Jacobus Stellingwerf.

Land van Lochem | 2004 | | pagina 9