22oktober Lochem Deadline Van de redactie Dit zomernummer van "Land van Lochem" opent met een artikel over de middeleeuwse vestingwerken die Lochem eens omringden. CeesJan Frank liet zich voor dit artikel inspireren door het landelijke thema "militaire verdediging" van de Open Monumentendag 2004. Hij haalt herinneringen op aan de oude vesting, vertelt hoe de jonge stad wordt ommuurd en beschrijft de geschiedenis van de drie stadspoorten die het eens rijk was. Daarbij was de Blauwe Toren een van de belangrijkste schakels in de oude stadsmuur. Ook de vaste rubriek "Hartelijke Groeten uit Lochem" van CeesJan Frank heeft deze keer de vestingwerken als onderwerp. Er worden drie ansichtkaarten beschreven. Verderop in dit nummer vertelt Henriëtte Marsman-Slot wat er op deze Open Monumentendag 2004 allemaal in en rond Lochem te doen is. In een persoonlijk verhaal schrijft Henk van den Sigtenhorst over zijn herinneringen aan Lochem. Acht jaar was hij toen hij er kwam wonen: een vreemde eend op zijn nieuwe school. Van den Sigtenhorst vertelt dat een groot deel van de gracht wordt gedempt, over het straatspelletje "reizeren" en over de brand in de rijwielzaak van Nijland. Ook passeren een aantal bijzondere Lochemers de revue. Mevrouw Marianne Meyerhoff woont in Los Angeles (USA). Ze heeft onze hulp gevraagd in haar zoektocht naar mensen die haar moeder Charlotte Wachsner Meyerhoff hielpen ontsnappen uit het concentratiekamp Westerbork. Misschien zijn er lezers die het huis en de personen op de foto's herkennen. In dit nummer vindt u het eerste deel van de honderdjarige geschiedenis van de Prins Hendrikschool. Jan Brouwer gaf toestemming het "Jubileumboek Prins Hendrikschool 1903 - 2003" in "Land van Lochem" te publiceren. De eerste hoofdstukken ervan vertellen over de totstandkoming van het christelijk onderwijs in Lochem en de geschiedenis van de school tot aan de Tweede Wereldoorlog. Indrukwekkend is de prachtige cijferlijst uit een rapportboekje die als afbeelding is opgenomen. "Belaevenissen van een veldwarker" is het laatste artikel van deze "Land van Lochem". Het is de geschreven versie van het verhaal van Jennie Nengerman dat zij hield bij de presentatie van "Boerderij- en veldnamen in Lochem". Ze vertelt over haar ervaringen en die van de werkgroep bij het totstandkomen van dit boek. De vaste rubriek "Boekensignalement" van CeesJan Frank ontbreekt deze keer. Nieuw in dit nummer: "Gaat u een lichtje op", waarin we informatie vragen over een bijzondere foto. Dit zal een vast onderdeel van "Land van Lochem" worden. Verder vindt u een rectificatie, een aankondiging van de tentoonstelling "Verdediging" en een "Oproep van de redactie". Op de laatste pagina kunt u de "Van de bestuurstafel" van de voorzitter van het Historisch Genootschap vinden. Op deze plaats wil de redactie afscheid nemen van Jan Brouwer. Als redactielid en schrijver van menig ar tikel heeft hij ruim vijfenhalf jaar zijn steen bijgedragen bij het op schrift zetten van de geschiedenis van de gemeente Lochem. Hij schreef niet alleen voor historische tijdschriften en kranten, maar bijvoorbeeld ook in "Een eeuw burgerzin", het jubileumboek van de Garve. Jan is een schrijver en hij zal blijven schrijven. De redactie hoopt dat hij dit ook voor "Land van Lochem" wil blijven doen. Met de reeks over de Prins Hendrikschool zal hij nog een aantal keer present zijn. We willen hem heel hartelijk danken voor al zijn bijdragen en voor zijn correctie van kopij van anderen. De redactie zal hem missen in haar team. Wij hopen dat u dit nummer met veel plezier zult lezen en wensen u een goede (rest van de) zomer en voor wie nog gaat: een fijne vakantie. Redactie 3 Land van Lochem 2004 nr. 2

Land van Lochem | 2004 | | pagina 3