Belaevenissen van een veldwarker Jennie Nengerman Inleiding van de redactie. - Bij de presentatie van "Boerderij- en veldnamen in Lochem" vertelde Jennie Nengerman, die de coördinatie van het geheel had, over de ervaringen van haarzelf en de werkgroep. Wij nemen haar verhaal graag op in Land van Lochem. Dit artikel is eerder verschenen, zij het in een verkorte versie, in "Den Schaorpaol", kwartaalbericht van het Staring Instituut, 25e jaargang nr. 1, maart 2004, p. 19. Twaalf jaor hebbe wie ewarkt an het boerderie- en veldnamenbook veur Lo chem. Wie hebt op 't leste een hoop papierwark motten doon -mien maot, za'k maor zeggen, Ben Kok, en ikke - en dat was neet al- tied aeven leuk. Het veldwark wat wie meestentieds twee an twee deedn (wie hadden zes man in de warkgroep) was völ- le leuker. Dan heurn of zag ie nog 's wat. Wie belden eerst op um een afspraak te maken en dan der op af. De leu waarn hartelek en gast- vrie en hadden meestentieds de koffie al klaor staon a'w kwam men. Bie den enen lekker en bie den ander neet te drinken in alle goedheid uut 't mooie HAKA-ser- vies, zo as ik dee platte köpkes uut de jaoren twinteg waor-t de kof fie zo gauw kold in wordt, altied neume. Met een hoop vette melk zo uut de koo en völle suker en het tweede köpke zonder vraogen alweer veur ons. Völle wordden wie bie dee leu neet wiezer en de nekke brekkend aover de klompe bie de deure bunt wie het heite kökkentje met 'n hogen bozem en 't leren bankstel uut-evlucht. Buten zae wie tegen mekare: "Gauw nao huus, daor kö'w wel een borrel op gebruken um weer bie te kom men". 't Kwam ok veur as wie opbelden veur een afspraak dat iemand, b.v. een alleenstaonde vrouwe, ons afwimpeln. Een betje bange? Later kwam ze daor op terugge, too wie in de buurte ewes waarn. Zeker wat eheurd op de niejaorsvezite of een verjaordag? Daor wordt 't neudege besprokken! Of dén man dén-t neet met wol doon. Hee wis toch niks en ik dachte nog weh dat het 'm wel zol interesseern. Hee had ok nog deur- eleerd. Too wie op de boerderieje kwammen wat zien oldershuus was en waor-t noe een familielid boert en zien moo nog inwoont, kwam hee 's aovens binnen um zien moo thuus te brengen dee-t bie 'm op vezite ewes was. Hee kek ok efkes op de kaarten en op 't leste lae-t e op de knene bie de lege taofel an te wiezen en namen op te neumen met het zweet veur de kop umdat e zo weer weg wol en 'n winterjas nog an had. Nao 'n uur gink e op huus an! En wie heurn weer heel wat nieje (olde) veldnamen. Toe'w een tiedje bezeg waarn, leep 't as vanzelf. De leu wao'w kwam men, neumen zelf al andere (olde) leu dee-t ok völle wissen. Het was net een öllievlekke. Argens wis een olde man ok heel völle namen. Hee was allenig maor zo hartstikke doof en slech te verstaon. Zien zönne wis daor good weg met en hef alles veur ons vertaald. Ene keer hadde wie een afspraak en kwamme wie op een verjaordag terechte. Wie zatten links van de gang in de kökken an de grote taofel met de kadasterkaarten en an de andere kante in de kamer, met de gemakssteule, zat de ver- jaorsvezite. Wie kregen thee of koffie met iets der bie en met de "hapjes" en 'n borrel slogen ze ons ok neet aover. 't Was een vroleke boel en de baas van 't spul ging onverstoorbaar deur met ons alles op de kaarten te wiezen. Weer heel wat op-edaon en völle wille ehad. Wie kwammen ok bie de leu dee-t de buurman maor vaste uut- eneudegd hadden want dén wis ok zo völle. Too wie een tied an 't wark waarn, hadde wie bie de Wippert in 't noorden van de gemeente nog een heel stuk wit op de kaarte. Daor was nog gin mense bie de leu ewes. Dan mo'j zeen da'j daor iemand veur kriegt dén-t daor völle leu kent. Dat warkt het beste. Links en rechts vraogen en eindelek ha'w beet. Iemand zae da'w naor meneer Hoentjen mossen gaon. Ze neumen 'm: Kenellies. Hee was metwarker ewes van de onder- lingen ruilverkaveling Loorne. Dus met verstand van zaken. Wiele 'n afspraak emaakt. Maor mekare de wach eerst good an-ezeg da'w 'm neet per abuis meneer Kenellies zollen neumen want wie wissen toch neet hoo of hee an disse name ekommen was. Het kon wel een scheldname waenn. Wie zatten daor 'n tiedje an de thee too de til- lefoon ging. Meneer Hoentjen nam op en zae: "Met Kenellies". Wie zatten mekare stomverbaasd an te kieken! Later dörfden wie 'm wel te vraogen hoo hee an dee name kwam. "Kiek maor veur 't huus, daor steet Cornelis. Zo neumt ze mien hier". Hee hef ons trouwens fijn eholpen. Al met al was 't mooi wark en het was van groot belang dat wie plat konnen praoten; zodoende hadde wie met-ene het vertrouwen. Al zae iemand in dit verband op een bie-eenkoms ooit tegen mien: "Je moet toch ook mensen hebben die in het bestuur kunnen zitten". Ik hebbe maor niks terugge-ezeg. Dén wonen, denk ik, nog neet zo lange bie ons in 'n Achterhook. 30 Boerderij- en veldnamen in Lochem is een uitgave van het Staring Instituut i.s.m. het Historisch Genootschap Lochem Laren Barchem, Het boek is nog te koop bij het Historisch Ge nootschap en het Staring Instituut voor de gereduceerde prijs van 17,50 euro. Land van Lochem 2004 nr. 2

Land van Lochem | 2004 | | pagina 30