schoolvereniging en volgt dominee Ossewaarde hem op. Een van de eerste problemen waarmee de dominee geconfronteerd wordt is: moet een belhamel die van de Openbare School is weggestuurd, wèl worden aangenomen? Ook over andere zaken moet worden nagedacht: het inrichten van een te verduis teren lokaal voor voorstellingen met de projectielan taarn. 1934 Per 1 april 1934 vraagt de heer Bakker ontslag aan in verband met zijn pensionering. Er moet dus een nieuw hoofd benoemd worden, die volgens de te plaatsen advertentie moet instemmen met de belijdenis onzer Kerk" De Christelijke Boeren- en Tuindersbond vraagt of er iemand benoemd kan worden met een landbouwakte! woensdagmiddag te geven, vooral in de zomermaan den, wanneer de handjes zo warm zijn!. Bij wijze van proef wordt wèl de zomertijd ingevoerd en zal de school om half tien 's morgens beginnen. Een verzoek van de commissie optochtfeesten (700-ja- rig bestaan van Lochem) om de school te mogen gebruiken voor het kostumeren der deelnemers wordt toegestaan, mits geen paarden op het plein gebracht worden.Pogingen om voor de kinderen uit Zwiep en Barchem een autobus te huren om ze daarmee naar school te vervoeren, lopen op niets uit. Er zijn te wei nig kinderen om zo'n dure uitgave te rechtvaardigen. 1938 In 1938 wordt het bouwland achter de school veran derd in speelplaats. Misschien is de speelplaats ook tegelijkertijd sportveld geweest, want in datzelfde jaar worden korfbalpalen aangeschaft. Toch blijft het noodzakelijk om een zuinig beleid te voeren. Het bedrag dat voor handwerken wordt uitgegeven is nogal hoog. Door sommigen wordt geopperd om de gemaakte kleding op de ouderavonden te verkopen. Een stevig lipsslot, er is ingebroken in de school, kan er nog wel van af. De schoolarts vraagt voor zijn onderzoeken om een verwarmd lokaal met een water reservoir. De school telt nu honderd leerlingen. Het schooljaar begint nog steeds op 1 april. Dat ook in die tijd de jeugd de onderwijskrachten voor grote problemen stelde, mag blijken uit het volgende voorval. Nadat juffrouw Liefferink in de natuurkun deles uitvoerig had uitgelegd hoe een kuiken wordt geboren, zei één der jongens: "Hoe het kuiken er uit komt weten wij nu wel, maar wat ik niet begrijp, is hoe hij er in komt!" Hoe juffrouw Liefferink zich uit deze netelige situatie heeft weten te redden, is helaas niet overgeleverd. Meester Derksen heeft ook zo zijn eigen opvattingen over spreekwoorden. Eén van de meisjes die hem trouw, twee jaar lang, een glas melk heeft gebracht, dat zij haalde bij mevrouw Beeftink, krijgt bij het verlaten van de school een bordje met de spreuk: Draagt Elkanders Lasten! 1939 In 1939 wordt op school een telefoon aangeschaft ten behoeve van de leerlingen. Een verzoek van do minee Kaptein, uit naam van zestien gereformeerde gezinnen, om lid van de schoolvereniging te mogen worden, wordt niet gehonoreerd. Nog steeds zijn er weerstanden tegen deze vorm van samenwerking. Intussen pakken dreigende wolken zich samen boven Europa en dus ook boven Nederland. Allerwegen wor den mensen opgeroepen voor de mobilisatie en ook meester Beeftink ontkomt hieraan niet. Zo is de situ atie aan de vooravond van de Tweede Wereldoorlog. (Wordt vervolgd.) Het lukt een nieuw hoofd te vinden in de persoon van de heer J.W. Beeftink. Hij schrijft daar zelf over: "Ik kwam daar als jong hoofd, mede door gebrek aan ervaring, voor een moeilijke taak te staan. Gelukkig waren er drie geroutineerde onderwijzeressen, de dames Ten Brink, Van Daalen en Liefferink, wier steun en vriendschap ik met dankbaarheidgedenk.We zaten ondertussen midden in de crisis van de jaren dertig met alle ellende van dien: werkloosheid, ondervoede kinderen, gebrek aan kleding en schoeisel. Niet be paald de goede oude tijd. Voor de school was het een voortdurend probleem om met vier leerkrachten te blijven werken. Na de pensionering van mejuffrouw Ten Brink hebben de heren Derksen en Boomkamp de school als kwekeling-met-akte uit de nood geholpen. In deze jaren werd in de school ook een landbouwcur- sus gegeven, uitgaande van de C.B.T.B." Al in 1933 werd een voorstel gedaan om voortaan op woensdagmiddag school te geven in plaats van op zaterdagmorgen. Het blijkt uit de bespreking dat het merendeel van het bestuur, alsmede het hoofd der school, er weinig voor voelen de schooltijd op zater dagmorgen af te schaffen. Het hoofd der school komt het minder geschikt voor om de handwerklessen op 28 Schoolfoto uit 1934, het laatste jaar van meester Bakker. Land van Lochem 2004 nr. 2

Land van Lochem | 2004 | | pagina 28