van het huis van meester Bakker eerder vol dan andere jaren. Het bestuur heeft geruime tijd vergaderd over de vraag: hoe dit nu toch zou komen! Ook ander zaken krijgen de aandacht. 1919 In 1919, de school telt dan ruim honderd leerlingen, wordt besloten tot het bijbouwen van drie lokalen, die nog wel niet direct allemaal nodig zullen zijn, maar die dan in de toekomst het nodige soelaas zullen kunnen bieden. Tevens wordt besloten tot de bouw van een nieuwe ambtswoning. Ook de leden waren er voor stander van om een flink, doelmatig huis te bouwen dat in verband met de school een goed aanzien zou vormen. De grootste moeilijkheid zou eventueel zijn, hoe aan het daarvoor benodigde geld te komen. 1923 De heer Bakker vraagt om de aanleg van gasleidingen in zijn toekomstig huis, omdat elektrisch licht veel te duur is. De school wordt enigszins feestelijk heropend op 4 januari 1923. Inmiddels is aan de grootste financiële moeilijkheden een einde gekomen. De lager onderwijswet 1920 is aangenomen en in werking getreden. Deze wet heeft voornamelijk ten doel de financiële gelijkstelling van het openbaar en het bijzonder onderwijs te regelen. Het dagelijks leven op school gaat zijn gewone gan getje. De enorme verzameling fietsen, zoals we die tegenwoordig bij school aantreffen, is dan nog een onbekend verschijnsel. Iedereen komt te voet naar school. Ook vanuit Zwiep en de Armhoede komen de leerlingen lopend naar school. De heer H.G. Klumper weet zich nog te herinneren: "Om kwart over acht gingen we van huis, dan waren we om negen uur op school, behalve die enkele keer dat we even afdwaalden Er werd in de jaren twintig nog steeds op de Zutphen- seweg gevoetbald. Als er een auto aankwam, dan werd er geroepen: "Bal in!" Daarna ging het spel weer verder, totdat meester de bel luidde. Het is niet mogelijk alle meesters en juffen met name te noemen, maar voor de juffrouwen Van Daalen en Liefferink moet een uitzondering worden gemaakt. Ze gaven beiden meer dan een generatie lang les op de PH-school. Het is in die tijd voor onderwijzers en onderwijzeressen moeilijk om aan een baan te komen. Soms komt er wel eens iemand zich aanbieden om gratis les te mogen geven. Bij een sollicitatie kon je dan tenminste vermelden dat je enige ervaring had. Meester Bakker laat in die jaren de school op nogal onregelmatige tijden uitgaan. Als het bestuur hem vraagt daar wat beter op te letten, antwoordt hij: "Ja, maar ik kan de torenklok van hieruit niet zien!" 1925 De kinderen mogen 's winters in de klas de klompen aanhouden anders krijgen ze koude voeten. Maar mo dernere tijden breken aan. In 1925 wordt gesproken over bliksemafleiders op de school. Ook keuren bur gemeester en wethouders de aanleg van waterleiding voor de school goed. 1926 Er zijn klachten dat de weeskinderen zouden worden achtergesteld. Of dit waar is, weten we niet, maar er is discriminatie: boerenkinderen mogen niet schoolblij ven! Ook een schuchter begin van emancipatie breekt door. Op een bestuursvergadering vraagt men zich af of ook vrouwen lid mogen zijn van de vereniging. Een uitspraak hierover treffen wij niet aan. 1928 Op de ouderavond van 1928 treedt een zangkoortje op, terwijl er een "causerie" gehouden wordt over het onderwijs in Nederlands-Indië. Een jaar later wordt een verbandtrommel aangeschaft en wordt de wenselijkheid naar voren gebracht om het schoolplein te verharden en om nog voor de winter elektrisch licht aan te leggen. Maar dan zouden de kin deren nog veel beter zien wat hun al eerder opgevallen was: de juffrouwen Van Daalen en Liefferink roepen opvallend vaak de hulp in van meester Derksen, omdat de gordijnen steeds vast blijven zitten. Het feit dat men zich dit welhaast tientallen jaren later nog weet te herinneren spreekt boekdelen! De radio doet eveneens zijn intrede op school. Meester Bakker vraagt om een draad van zijn woning naar de school te mogen aanleggen om de leerlingen daarmee in sommige gevallen te kunnen laten profiteren van de radio. 1929 De in 1929 aangeschafte ezel zal wel voor de tekenles bedoeld zijn geweest! Ondanks het schoolreisje naar de Platvoet in dat jaar wordt op de ouderavond van 1930 toch gesproken over de vraag of de kinderen graag naar school gaan. 1930 In ditzelfde jaar treedt E. Postel af als voorzitter van de 27 De Prins Hendrikschool omstreeks 1920. Land van Lochem 2004 nr. 2

Land van Lochem | 2004 | | pagina 27