m is m niet hard. Er is begonnen met 27 leerlingen, maar omdat de christelijke school duurder was dan de open bare, is de groei gering.Wel wordt een zogenoemd suppletiefonds opgericht, waaruit voor minvermogen- 4 den een gedeelte van het schoolgeld wordt betaald. De gereformeerden willen aan dit fonds niet meedoen, omdat in 1903 opnieuw is bepaald dat zij geen lid van de schoolvereniging kunnen zijn. Deze bepaling is in latere jaren de bron geweest van veel nare tegenstellingen. Bij voortduring wordt door de gereformeerde ouders betoogd dat ze tezamen met de hervormden verantwoording willen dragen voor de school en dat het hen niet te doen is om de macht. Maar kennelijk zijn de tijden dan nog niet rijp voor zo'n samenwerking. Nog in hetzelfde jaar wordt besloten aan de kinderen die niet zijn meegeweest met het schoolreisje naar Zut- phen, een kerstcadeautje te geven. Dit is echter geen gewoonte geworden. Of het door het kerstcadeautje komt, weten we niet, maar daarna groeit de school, zij het langzaam, in leerlingental, zodat in 1908 besloten wordt er een derde lokaal met een vergaderzaal bij te bouwen. De zes nieuwe schoolbanken worden bij een viertal Lochemse timmerlieden aanbesteed. Ook op de levering van schoolbehoeften wordt ingeschreven en hoewel er voorkeur is deze in Lochem te kopen, gebeurt het toch ook wel eens dat ze uit Nijmegen of Assen worden betrokken. Er moet nog steeds ontzet tend op de financiën gelet worden. Een gedeelte van het schilderwerk aan de school wordt pas een jaar na oplevering betaald. "Opdat de echtheid van de verfblijkt" staat er genotuleerd, maar we mogen aannemen dat het om uitstel van betaling gaat. De kinderen op school zullen van dit alles wel niet veel gemerkt hebben. 1910 De heren G.J. Harkink en J. Harkink hebben nog goede herinneringen aan de periode 1910 - 1920: "De speelplaats was voor de school. Er werd echter meestal in het plantsoen aan de overkant gespeeld (wat natuurlijk niet mocht). Veel zand van de Paasch- berg lag er dan 's middags weer in de klas (een goed schuurmiddel voor de klompen). In deze tijd was de Zutphenseweg al verhard. Op de weg werd dan ge voetbald. Een enkele auto en af een toe een stoomfiets waren geen bezwaar! De notenboom in de tuin van de heer Bruin (waar nu het benzinestation staat) oefende een onweerstaanbare aantrekkingskracht uit. Veel walnoten vonden dan ook hun rust in de maagjes van de PH-leerlingen. Ook de waterballetten, met behulp van de pomp achter de school, zullen velen zich nog kunnen herinneren. De jaarlijkse schoolfeestdag werd gehouden bij hotel De Dolle Hoed. Dan deed iedereen mee. Vooral het vliegerfestijn was een grote attractie." 1914 - 1918 In de jaren van de Eerste Wereldoorlog is er nog een tijdlang een militair tehuis in het vergaderlokaal bij de school gevestigd geweest. Hoewel het gaande houden van de school de voortdurende zorg vereist van het bestuur, wordt er een enkele maal wel eens op een bestuursvergadering gediscussieerd over zaken waar wij nu wat vreemd tegenaan kijken. Zo worden eens per jaar de beerputten van de school en van de woning van meester Bakker geleegd. In 1918 is echter de put 25 Meester Bakker, schoolhoofd van 1906 - 1933. Schoolfoto met meester Bakker uit 1917. Land van Lochem 2004 nr. 2

Land van Lochem | 2004 | | pagina 25