bouwcomité. 1898 Op 25 mei 1898 wordt het perceel grond gekocht voor de somma van 589,47. (De notulen spreken nu over de Wijzenkamp.) Op 7 mei 1901 wordt de bouw van de school gegund aan de heer T. Harkink, de inschrijver met het laagste bedrag van 3.768,- gulden. Op voorstel van de voorzitter, de heer Steenbeek, wordt een brief aan Prins Hendrik geschreven met het verzoek of de school zijn naam mag dragen. Prins Hendrik antwoordt dat hij daarin het bestuur geheel vrij laat, maar tegen het verlenen van financiële hulp (waarom kennelijk ook was gevraagd) maakt hij daarentegen bezwaar. HHH Op 23 juli inspecteert het bestuur de school, die dan juist onder de kap is. Het meubilair voor één lokaal wordt in Lochem gemaakt. Lampen zullen worden gekocht als het nodig is. Het schoolgebouw is al grotendeels klaar als men besluit ook een onderwij zerswoning te bouwen. De bouw wordt gegund aan Firma De Greef. 1902 Dat de financiële toestand zorgelijk is, blijkt duidelijk: elke bestuursvergadering deelt de penningmeester mede hoeveel er nog in kas is, tot op de halve cent nauwkeurig. In de loop van 1902 wordt het schoolgeld vastgesteld op 10,00 voor het eerste kind, 15,00 voor twee kinderen en 18,00 voor drie kinderen. Hoe hoog dat bedrag is begrijpen we, als we weten dat in het jaar daarop een zogeheten daghuurder het hek vóór de school verft voor zestig cent per dag! Tot hoofd der school wordt de heer J.L. Keizer, af komstig uit Doetinchem, benoemd. Om aan wat meer geld te komen wordt het gedeelte van de Beijenkamp, naast het joodse kerkhof, verkocht. De periode 1903 - 1940, de goede oude tijd Eindelijk is het dan zover. De school wordt feestelijk in gebruik genomen op 30 december 1902, waarbij o.a. ook de jongensvereniging en de meisjesvereniging worden uitgenodigd. 1903 De eerste lessen worden gegeven op 2 januari 1903. E. Postel uit Zwiep weet zich die dag nog te herinneren: "We werden van huis gehaald met de kleedwagen van A. Langeler, die toen in Zwiep woonde en nu in Ampsen woont. Daar kwamen ook twee meisjes van op school, Johanna en Grada." Mejuffrouw Weggelhorst van "de Greve" aan de Ampsenseweg heeft nog een foto uit deze beginja ren. Het is geen klassenfoto, maar broertjes en zusjes worden bij elkaar gezet, zodat de ouders maar één !>5mS3 foto behoeven te kopen. De zusjes Weggelhorst staan er op in rouwkleding, in zwarte jurkjes, blauwbonte schortjes en een zwart knupsdeukske (halsdoekje), omdat een broertje van hen is overleden. Tussen de middag wordt er door de zogenoemde overblijvers in de tuin van meester Keizer gewerkt. Onkruid wieden, bonen en bessen plukken zijn zo van die zomerse bezigheden. De grote jongens moeten ook wel de tuin omspitten. De meester is erg streng, dus ze doen goed hun best. Voor het kind dat naar meesters zin het beste gewerkt heeft, wordt een pot lood beschikbaar gesteld en dat is voor die tijd een geweldig cadeau. Als onderwijzeres wordt mejuffrouw Fintelman be noemd. Zij heeft geen handwerkakte, zodat mevrouw Keizer het handwerken voor haar rekening neemt. Wel wordt besloten om bij mejuffrouw Fintelman voorzichtig aan te dringen op het behalen van de akte. Financieel blijft het tobben. Verzoeken van het hoofd om verhoging van het traktement worden hem dan ook niet altijd in dank afgenomen. Er moeten regel matig leningen worden afgesloten om de salarissen te betalen. Zelfs op het stoken wordt bezuinigd. Zo'n 800 turven in twee maanden, dat is toch veel te veel! 1905 In 1905 wordt weer een stuk grond verkocht, nu met de bepaling dat er nimmer een bierhuis, herberg of fabriek op gesticht mag worden. 1906 In februari 1906 neemt het hoofd, de heer Keizer, een betrekking aan bij het openbaar onderwijs in Neder lands Indië. Het valt niet mee om een nieuw hoofd te vinden. Eén van de sollicitanten is onaange naam, maakt veel gekheid en is aan de drank." Toch lukt het uiteindelijk een geschikte kandidaat te vinden en zo kan de heer P. Bakker benoemd worden, die tot 1933 aan de school verbonden zal blijven. Het aantal leerlingen groeit in deze allereerste jaren 24 Leerlingen en personeel van de Prins Hendrikschool in 1903. Links staat meester Keizer, hoofd van de school. Land van Lochem 2004 nr. 2

Land van Lochem | 2004 | | pagina 24