Hartelijke groeten uit Lochem (6) - De Vestingwerken van Lochem CeesJan Frank In deze aflevering van "Hartelijke Groeten uit Lochem" tonen we enkele historische ansichtkaarten van de Lochemse stadsgracht en het kanon op de Oosterwal. De middeleeuwse gracht met zijn bruggen en oude bomen behoorde tot de schilderachtigste en daarom meest gefotografeerde plekjes van de binnenstad. Afbeelding 1 is de ansicht kaart "Lochem, Gracht kijkje bij de Zuiderwal", poststempel: 13 augustus 19?? (ca.1930). Uitgeverij Boekhandel Schepers. No.65 Collectie: C.J. Frank, Nijmegen. Geadresseerde: Fam. P. Beunder, Skagerrak 11, Zaandam Op de adreszijde staat de volgende tekst: Beste An en Piet. Daar ik vanavond maar niet naar huis schrijf, doe ik 't jullie. Moe en Pa zijn zeker wel naar D. Wist ik nu tot hoe lang ze daar bleven, dan schreef ik ze nog wel. Wij zijn nog in L. en blijven nog wel een paar dagen, maar tot hoe lang weten we niet. 't Weer blijft maar afwisselend. Zoo is 't goed en dan weer giet 't van de lucht. We trekken er toch even goed op uit. Hartelijk gegroet van Betsy. Het grachtgedeelte op de ansicht kaart bestaat nog steeds. De foto werd omstreeks 1930 genomen vanaf de dan nog aanwezige brug bij de Smeestraat. Het huisje rechts stond achter het pand van Swaters. Geheel op de achtergrond zien we de brug tussen de Burgemeester Leenstraat en de Blauwe Toren straat. Aan beide zijden van de gracht is een gedeelte van de oude walbeplanting vervangen door nieuwe aanplant. Het jonge groen is nu uitgegroeid tot zeer beeldbe palende bomenrijen. Afbeelding 2 is de ansichtkaart "Lochem. Gracht", poststempel: 19juni 1930. Uitgave van Magazijn de Zon, Lochem, 293 H Collectie: C.J. Frank, Nijmegen 16 Geadresseerde: Aan den Jongen juffrouw S. van Groningen, Spaar bankstraat 14, Kampen. Op de adreszijde staat de volgende tekst: Dirk en Hans. Kort en krachtig, zonder groet en geen mededelingen over het weer. Ook Dirk en Hans kozen voor een kaartje van de Lochemse gracht, hier vanuit het noorden gefotogra feerd bij de brug tussen Tuinstraat en Kastanjelaan. Dit is een vrij uitzonderlijk stand punt. De meeste grachtkiekjes in deze omgeving zijn genomen vanaf de brug in zuidwestelijke richting, over het stuk gracht langs de Oosterwal, dat begin jaren dertig werd opgeofferd aan een nieuwe verkeersweg. Bovenal fungeerde de brug als uitkijk punt richting Tuinstraat, met de Gudulatoren op de achtergrond, of richting Kastanjelaan met aan weerszijden van de entree de nog steeds bestaande schilderachtige villa's. Ook van deze stadsbeelden werden tussen circa 1900 en 1940 talloze ansichten vervaardigd. De brug, die eind 19de eeuw werd aangelegd bij de realisatie van de Tuinstraat, als verbinding naar de nieuwe woonwijken, die vanaf ongeveer 1880 zuidoostelijk van de Lochemse binnenstad werden aangelegd, verdween met de aan leg van de rijksweg in 1932. Verder gunt de ansicht nog een blik op de Remonstrantse kerk en, tussen de bomen in het midden, de schouwburg op de Oosterwal. Evenals op de andere ansicht is ook hier nieuwe boomaanplant zichtbaar. Afbeelding 3 is de ansichtkaart "Oud kanon te Lochem, uit den tachtigjarigen oorlog", poststem pel: niet leesbaar. Uitgave van N.V Uitg. Mij. "Rem brandt", Utrecht. No.8. Collectie: C.J. Frank, Nijmegen Geadresseerde: Den Heer B. Kroondijk en echtgenoote en kin deren, Enschede (O), Leijdseweg 35. Op de adreszijde staat de volgende tekst: Afz. Bertus en Tine. Op deze ansichtkaart uit omstreeks 1935 staat het kanon op de Ooster- wal afgebeeld. Het gevaarte, dat naar alle waarschijnlijkheid dateert uit de periode van de Tachtigjarige Oorlog (1568-1648), werd in de 19de eeuw bij baggerwerkzaam- heden in de Lochemse vesting grachten boven water gehaald. Aanvankelijk kreeg het de be stemming van schamppaal, totdat Burgemeester en Wethouders van Lochem er in 1894 door de direc teur van het Nederlands Museum voor Geschiedenis en Kunst te Amsterdam op werden gewezen, dat zij een wel heel bijzonder historisch stuk in bezit hadden. Het kanon werd gerehabiliteerd en kreeg een plaatsje op de wal. Via het Departement van Oorlog kon men in 1910 een zogenaamd houten rolpaard bemachtigen, dat afkomstig was uit het magazijn van de artillerie te Dordrecht. Op dit rolpaard of affuit is het kanon zo opgesteld, alsof het ieder moment in actie kan komen om Lochems veste te verdedigen. Bronnen: J. Klein Egelink en A. Dieperink, Ge Land van Lochem 2004 nr. 2

Land van Lochem | 2004 | | pagina 16