cm doorsnee onder weg te halen. Daarmee gingen we "reizeren", dat is langs de straten lopend proberen elkaars kogel te raken. Lukte dat, dan moest de "geraakte" een knik ker betalen. In 1933 vierde Lochem het 700-ja- rig bestaan. Ondanks de crisistijd werd dat uitbundig gevierd. Op de Grote Markt werd een oud markt plein nagebouwd met allemaal oude huisjes en winkeltjes. In één daarvan verkocht een voorvader van de tegenwoordige familie Wa- ninge natuurlijk: vis. Van hout en karton werden de Smee-, Blauwe Toren- en Molenpoort nagebouwd. Alle straten waren versierd met bogen en palen, omringd met groen en slingers van vlaggetjes (geel-blauw). In het St. Gudulage- sticht mocht ik dwarsstokjes door de driehoekige vlaggetjes steken. Het groen werd met een wagen van Van Berkum met het paard van Van Wezel ervoor gehaald uit het bos achter het Gosjesveld (nu hockeyveld). Op de terugweg gingen de heren een pilsje drinken bij het café (nu Bousema) en wij mochten in de speeltuin waar we anders nooit kwamen. Op school leerden we een speciaal voor deze gelegenheid gemaakt liedje (ik denk door de heer G. Prop). De beginregels weet ik nog: De jongetjes van Lochem dat was een aardig slag Ze stoeiden en ravotten de lieve, ganse dag. En het ging verder hoe bij de Smeepoort bij het hooipakken voor geit en konijn aan een Spaanse laars getrokken werd. Op de wal tegenover Sporthuis Bosman en kleermaker Aartsen stond met oranje Afrikaantjes in het groene gras: 1233 - 1933. Er waren twee optochten, een historische met o.a. Graaf Otto, en een allegorische waarin alle buurten een wagen hadden, passend bij hun buurt; wij van de Kastanjelaan hadden op een wagen het verkooplokaal van Nijstad en Hamer. Er was een afslager en wij kinderen waren de kopers. De beide grote optochten werden voorafgegaan door de Lo- chemse Erewacht. Een ruitergroep gekleed in zwarte colberts, witte rijbroek, zwarte laarzen, (ik dacht) 14 een hoge hoed. Ze hadden allen een geel-blauwe sjerp om. Van het geld dat van het feest overbleef werd later het natuurbad Stijgoord gebouwd. Het bad werd indertijd geopend door de God Zwembad in de Berkel achter de molen van Reudink Land van Lochem 2004 nr. 2 Decor Grote Markt, 1933 Café Bousema

Land van Lochem | 2004 | | pagina 14