ai ÉjpSBi^fe. IIIIII 1 IIIIII I i ïr "I m Herinneringen aan Lochem 1932-1947 Henk van den Sigtenhorst In het voorjaar van 1932 kwam ik als 8-jarige jongen in de Kastanjelaan te wonen op num mer 15. Ik ging naar de Nieuwe School van meneer Prop aan de Burgemeester Leenstraat (deze school is er niet meer). Mijn moe- wou ik natuurlijk wel en hij leidde me naar een hoek van het speel plein en daar wees hij me op een hondendrol. Algehele hilariteit. In de tweede klas kwam ik bij juffrouw Van Essen. In mijn ogen een oude dame en bij de schrijfles 1 - 'l der bracht me er voor de eerste keer door de Nieuwstadsteeg naar toe. Als nieuwkomer had ik natuurlijk veel bekijks en toen m'n moeder weggegaan was vroeg ene Koeks (dat bleek later een bijnaam te zijn) mij of ik wat moois wilde zien. Dat kreeg ik van haar met een meetlatje een fikse tik over mijn krampachtig gebogen rechterwijsvinger. Het verplichte rechts schrijven was voor mij een grote moeilijkheid, want ik was uitgesproken links handig en -benig. Thuis gekomen zei ik: "Naar dat ouwe rotmens ga ik niet weer naar toe, want die slaat me!" Dat mocht ik nooit meer zeggen, want Grada van Essen was een goede klant van m'n tantes die een handwerkwinkel op no. 17 in de Kastanjelaan hadden. In de jaren '32/'33 werd de gracht van de Smeestraat tot en met de Kastanjelaan gedempt; om het grachtwater door te laten stromen kwam er een dubbele rij grote bui zen in. Die kwamen van Waninge uit Rotterdam en niet van Streek, dat vond ik raar! Het zand om te dempen werd aangevoerd door zware kiepkarren met een Belgisch trekpaard er voor. Waar dat zand vandaan gehaald werd weet ik niet, misschien van de Paasberg, om daar een nieuwe zandkuil te maken in plaats van de oude, die tot openluchttheater omgebouwd werd (maar dat was dacht ik enkele jaren later). Na de demping werd de Graaf Ot- toweg aangelegd. Het beton werd op een soort pakpapier gestort. Het doorgaande verkeer van Zutphen naar Goor moest voor die tijd door de Smee-, Bier-, Molenstraat en Stationsweg vice versa door de stad. In de Smeestraat op de hoek met het Ei, nu voor Modehuis Reijnders, werd eens een dikke laag turfmolm gestrooid omdat er iemand ernstig ziek was. Het zand voor het dempen van dat grachtgedeelte zou ook gehaald kunnen zijn van het Twente- Rijnkanaal dat in die tijd gegraven werd. Dat werk aan die nieuwe waterweg had natuurlijk ook de belangstelling van de Lochemse jeugd. De grootste waaghalzen liepen (kropen) over de betonnen boog van de brug. Anderen zetten een zandkiepwagentje weer op het smalspoor, duwden dat tegen de aan te leggen dijk op om dan weer op dat karretje naar beneden te roetsjen. Wij - mijn vriendjes en ik - beperkten ons tot het oplichten van de zware ijzeren plaat van een draaischijf van het smalspoor om daar ijzeren kogels van 4 13 L*--f i De nieuwe school aan de Burgemeester Leenstraat De Kastanjelaan Land van Lochem 2004 nr. 2

Land van Lochem | 2004 | | pagina 13