De rekening van de Stadsrentmeester Adolph Nijman vermeldt op 18 januari 1736: Volgens ordre en kwi tantie aan de Krakerse vroetvrouw voor het assiste ren bij het in kraam komen van Jan Zwaben vrouw gegeven 3.3.- Deze vroedvrouw, die hier de naam "de Krakerse" heeft, is in werkelijkheid de oude mevrouw Heins. In het Burgerboek wordt op 24-08-1739 het volgende verzoek ingeschreven: Leonora Heins, verzoekende voor haar oude moe der Heins, als zijnde vroetvrouwe dezer stadt, dat dezelve voor haar levenlang mogen gauderen (genie ten) van het Burgerregt. Haar verzoek wordt geaccordeerd. Met de "oude moeder Heins" wordt hier bedoeld Christina Volers, vroeger huisvrouw van Godfried Hein, gardenier op de Ehze te Almen. Maria Oortmarsen, vrouw van Jan Swavink (ook genoemd Swaben, Swabe, Swavijnk, Zwavink, Zwaben, Zwabe) is op 9 januari 1736 bevallen van een drieling. Vader Jan Swavink, van beroep mili tair, wonende te Lochem, is door de slechte econo mische situatie in de republiek der "zeven Provincien", niet in staat te zorgen voor de drieling en hij doet een beroep op het stadsbestuur om hem financieel te on dersteunen. Gezien de vrij hoge kosten van levens onderhoud was het in de dertiger jaren van de 18e eeuw moeilijk voor gezinnen van de arbeidende klasse om het hoofd boven water te houden. Loonsverho ging was in die tijd onbekend. Het stadsbestuur ho noreert het verzoek, met de eis, dat de drie kinderen worden vernoemd naar de zeven burgermeesteren. Op 11 januari daaropvolgende wordt de drieling in de Nederduitsch Gereformeerde Kerk te Lochem ge doopt. In het doopboek staat vermeld, dat de getui gen waren: de Wel Ed. Agtb. Magistraet der stadt Lochem. Het moet een prachtig gezicht geweest zijn. Jan vooraan met de gulden en de tien stuivers in zijn hand voor de collecte, de drieling en daarachter die zeven deftige heren van het stadsbestuur. Na afloop van de dienst zal er nog wel "kindelbier" gedronken zijn. Dat was een gebruik na de doop van kinderen. Jan Swaben heeft op 2 november 1733 het burger schap aangevraagd en betaalt daarvoor 25 gulden. De stadsrentmeester Adolph Nijman ontvangt op 03 10-1733 via de secretaris Harmen Thomasson "we gens burgerwinning van Jan Swabe: 12.10.-.". De andere helft was inkomen voor de burgermeesters. Op 11 mei 1738 treedt Jan Swavink, weduwnaar, in het huwelijk met Berentje Lammertink, daaruit con cludeer ik, dat Maria Oortmarsen tussen 11 januari 1736 en 11 mei 1738 is overleden. Uit twee huwelij ken had Jan Swavink tien kinderen (namelijk vier in het eerste en zes uit het tweede huwelijk). Alleen doch ter Adriaana wordt genoemd als lid van de Nederduitsch Gereformeerde Kerk in 1762. Van de andere negen kinderen en dochter Adriaana na 1762 is verder niets gevonden in het archief van Zutphen. Jan Swaben is op 06-05-1765 borg voor de nieuwe borger Garrit Tieselink, schoenmaker, op 15-10 1770 voor Johannis Paulus Snell en op 23-05-1782 voor Hendrik Meutstege en Anneke Elsman. Met die laatste twee sluit hij op 15-12-1783 een contract van alimentatie af, wat inhoudt dat zij Jan verzorgen tot aan zijn dood en zorg dragen voor een ordentelijke begrafenis, waarvoor zij als tegenprestatie, met goed keuring van de kinderen van Jan, eigenaar worden van zijn huis in de Smeestraat te Lochem. Uit deze akte van alimentatie blijkt, dat er minimaal twee en maximaal negen kinderen nog in leven zijn. Helaas weten we niet welke kinderen eind 1783 nog in leven zijn. Op 13 januari 1786 wordt Jan Swavink in Lo- chem begraven. iïf Naast de nieuwe ingang van het Lochemse stadhuis, welke in 1741 gereed kwam, staan de familiewapens van de dan residerende acht burgemeesters. Behalve Jan Oortwijn Westenberg, die in 1738 is overle den, zijn dat onze zes peetvaders en de twee nieuw gekozen tussen 1736 en 1741 nl: Bernard Rudolph Westenberg en Mr. Johan van Schuijlenborg. Bijgaand hierbij de genealogische gegevens van Jan Swavink en de zeven Lochemse burgermeesters uit 1736. Indien niet vermeld heeft de doop plaatsgevon den in de Nederduits Gereformeerde Kerk. Jan Swavink, zoon van Arent Swabe en Gerritjen 7 r. V Land van Lochem 2004 nr. 1

Land van Lochem | 2004 | | pagina 7