Oproep aan de lezers lopende onderwerpen als de boerentuinen in Zee land, agrarisch natuurbeheer, de boerderijen uit de wederopbouwperiode, pootaardappelbewaar- plaatsen, enkele bijzondere historische boerderijen in Huppel bij Winterswijk en Hilvarenbeek en over Lucas Jonker, pionier van de boerenroman in Dren the. Mariël Kok gaat in op het bonte kleurgebruik bij boerderijen in Staphorst en Rouveen en Ellen van Olst geeft een nieuwe visie op de ontstaansgeschie denis van de Zuid-Limburgse boerderijDit is slechts een kleine greep uit het zeer gevarieerde aanbod. Ook enkele Lochemse boerderijen komen in het boek voorbij. Zo wijst Walter Knoop in zijn bijdrage op de bedreiging van historische boerenerven door ont sierende bijgebouwen, waarbij hij zich concentreert op het gebied, dat in het kader van het Waardevol Cultuurlandschap (WCL) door het Staring Instituut werd onderzocht. Hiertoe behoort ook de gemeente Lochem, die met enkele voorbeelden in deze bijdrage is vertegenwoordigd. Het rijk geïllustreerde boek be vat dertig hoofdstukken afgewisseld door een groot aantal zeer fraaie historische foto's van boerderijen uit het omvangrijke foto-archief van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg. Oude Begraafplaats Lochem, Uitgave van het Histo risch Genootschap Lochem Laren Barchem, Lochem 2004, 243 p. Alfabetisch naamregister betreffende alle graven van de Oude Begraafplaats aan de Zutphenseweg, met losse plattegrond van het terrein. Onlangs ontving de redactie van Land van Lochem een brief van één van onze leden, de heer E.H. ter Braak uit Daarle, met de volgende vraag: "Mijn overgrootvader Bernard ter Braak (1867-1961) was in mijn jeugd een opvallende figuur in Lochem. Hij was meestal te vinden op de stenen bank aan het eind van de gracht, hoek Smeestraat, Zuiderbleek en Nieuwstad, waar hij met leeftijdge noten een groot deel van de dag doorbracht. Een paar jaar geleden hoorde ik, dat hij vanwege zijn markante kop ergens in de jaren vijftig van de afgelopen eeuw geschilderd is door een groep Franse schilders, die toen in Lochem verble ven. Het schilderij moet in een Frans kunstboek afgebeeld zijn, maar ik heb geen idee in welk. Ik zou daar echter graag achter willen komen." De heer Ter Braak vervolgt zijn verhaal met een recent nieuws bericht, dat wellicht een aanknopingspunt kan zijn: "In novem ber 2003 stond in de Twentsche Courant "Tubantia" het artikel Schilderachtige vakanties in Holten. Dr. Jo Nagelhout, een vroe gere huisarts uit Holten, liet in samenwerking met hoteleigenaars in de jaren vijftig Franse, Belgische en Zwitserse kunstenaars vakantie houden in Holten, waarbij ze hun vakantie betaalden met een mooi schilderijMogelijk hadden de Franse kunstenaars die in Lochem zijn geweest, in Holten hun vakantieadres?. Is er iemand onder de lezers, die iets over de aanwezigheid van Franse kunstenaars rond 1950 in Lochem weet? Wie waren het en waar kwamen ze vandaan? Hoe kwamen ze in Lochem te recht? En, natuurlijk, wie kent het boek?". U kunt uw reactie sturen naar de redactie van het Land van Lochem. 40 Land van Lochem 2004 nr. 1

Land van Lochem | 2004 | | pagina 40