Lochem Deadline Van de redactie In dit eerste nummer van "Land van Lochem" van deze derde jaargang, we schrijven 2004, vertellen Feike Reitsma en Frans Steijnen over de geboorte van een drieling in Lochem in de 18e eeuw. De vader van de kinderen doet een beroep op het stadsbestuur om hem financieel te ondersteunen. Het verzoek wordt gehono reerd, met de eis dat de drie jongens worden vernoemd "naar de zeven burgemeesteren" Naast de hand geschreven teksten vindt u een getypte versie in de spelling van die periode. Het verhaal besluit met de genealogische gegevens van de ouders en de peten van de kinderen. Feike Reitsma schrijft een vervolg op "Lost Johannes van Lochem de wijnroof van 1499 op?", dat in een eerder "Land van Lochem" verscheen. Reitsma put hierbij uit de "Kroniek van Johannes van Lochem", die in de 16e eeuw prior was te Albergen. Via andere bronnen heeft Reitsma de familie van deze Johannes voor een deel kunnen reconstrueren. Wim Nijman en Jan Brouwer berichten over de Bijzondere Vrijwillige Landstorm die ook in Lochem en omgeving actief waren. Nijman vertelt dat hij als kind "in en bij de zogenaamde soldatenkoelen" speelde en de vrijwilligers van de Landstorm gadesloeg. Er wordt opnieuw aandacht geschonken aan het boek "Boerderij- en veldnamen in Lochem". De boeiende voordracht (in dialect) van Lex Schaars, uitgesproken bij de presentatie van het boek, plaatsen we nu in dit "Land van Lochem". Loes Maas reageert op de bespreking van CeesJan Frank van dit boerderij- en veldnamenboek. Als naam kundige gaat zij in op een aantal wezenlijke punten die Frank aan de orde stelt. De redactie is blij met haar interessante verhaal. Van Arjen Dieperink ontvingen we twee artikelen. De eerste over het boren naar olie in 1943 aan de Koedijk in Lochem, waarbij men op steenkool stuitte. Het tweede gaat over de komst en het verdwijnen van het postkan toor aan de Lochemse Markt. Dieperink besluit zijn verhaal met weemoed: "Alleen de geglazuurde brievenbus in de voorgevel van het gebouw herinnert nog aan het postkantoor van weleer." Dan vindt u in dit nummer het derde en laatste deel van Bertus Frank over de muziekvereniging "Advendo" Nu wordt de geschiedenis van het korps vanaf circa 1970 beschreven. Successen en teleurstellingen passe ren de revue, nieuwe uniformen, een nieuw onderkomen, de lustrumjaren en de jaarlijkse rommelmarkten. "Dus op naar de honderd jaar," schrijft Frank tot slot, want "met zo'n orkest is dit moeiteloos te halen!" Er is een oproep van de heer Ter Braak binnengekomen met de vraag of iemand van de lezers meer kan vertellen over zijn overgrootvader Bernard ter Braak en over het kunstboek waarin een schilderij van deze Ter Braak, gemaakt door een buitenlandse schilder, zou zijn opgenomen. Zoals gebruikelijk is er een "Van de bestuurstafel" en het "Boekensignalement" van CeesJan Frank. Ook vindt u in dit nummer een stukje over de bezorging van de "De kadastrale atlas" en een aankondiging van de boekenverkoop voor de leden. Deze keer hebben we echter geen "De hartelijke groeten uit Lochem": de rubriek over de ansichtkaarten. Wij hopen dat u weer van dit nummer kunt genieten. Redactie. 3 Land van Lochem 2004 nr. 1

Land van Lochem | 2004 | | pagina 3