Boekensignalement CeesJan Frank In deze rubriek worden nieuwe uitgaven ge Lochem een rol speelt. K. van der Hoek, J. van Eck, J.C. Riemens, Kadastrale Atlas Gelderland 1832. Lochem, Laren. Verwolde, uitgave van de Stichting Werkgroep Kadastrale Atlas Gelderland, Arnhem/Velp 2003 In december 2003 zag het lang verwachte deel Lo- chem, Laren en Verwolde van de Kadastrale Atlas Gelderland 1832 eindelijk het levenslicht. De Stich ting Werkgroep Kadastrale Atlas Gelderland is al ja ren actief met het uitgeven van atlassen en heeft dus nu ook de omvangrijke atlas voor de tegenwoordige gemeente Lochem uitgebracht. Het Historisch Ge nootschap Lochem, Laren en Barchem heeft een be langrijk aandeel in het product gehad. Coördinatie, historische ondersteuning, financiering en distributie komen voor rekening van het Genootschap, dat hier mee opnieuw bewijst hoe actief het is op het gebied van de plaatselijke historie. De Kadastrale Atlas bestrijkt de gehele tegenwoor dige gemeente Lochem, die ten tijde van de vastleg ging van eigenaren en eigendomsgrenzen in 1832 uit drie gemeenten bestond: Lochem, Laren en Verwolde. De gemeente Verwolde is in 1854 bij Laren gevoegd. Deze grote gemeente fuseerde in 1971 met de ge meente Lochem. De grote omvang van het gebied vertaalt zich in de atlas, die maar liefst 71 kaarten omvat. Bij de atlas behoren twee boekwerkjes, het ene met alle kadastrale gegevens, gerangschikt per kadastrale gemeente, het andere met een uitgebreide inleiding. J. van Eck en K. van der Hoek beschrijven in deze inleiding onder meer het werk van de Dienst voor het kadaster en de openbare registers. In hoofd stuk 2 kunnen we lezen hoe de talloze gegevens in de jaren rond 1832 werden verzameld, hoe de opmetingen werden verricht en op welke manier de registers zijn samengesteld. De kaarten kwamen door middel van de zogenaamde driehoeksmeting tot stand. Deze vond plaats vanuit vaste herkenningstekens in het landschap, waarbij de meest in het oog sprin gende (kerk)toren in de gemeente het centrum vormde. In Lochem was het de toren van de Gudulakerk, die hiervoor werd gebruikt. In het hoofd stuk "De kadastrale gemeente Lochem" gaat J. C. Riemens specifieker in op de gemeente Lochem. Hij beschrijft helder onder meer de delimitatie, de inde ling in secties en de driehoeksmeting in onze ge meente. In paragraaf 3.7 wordt ingegaan op een aan tal markante gebouwen en structuren in het gebied, waarbij heel globaal een beeld wordt geschetst van de toestand anno 1832. De hier geboden informatie is nogal fragmentarisch en biedt voor de lezer met een algemene kennis van de historie van Lochem niet zo heel veel nieuws. Voor de beide andere gemeen ten, Laren en Verwolde, is een zelfde opzet gekozen. naleerd waarin de historie van de gemeente Ook hier worden enkele in het oog springende ge bouwen en structuren kort besproken nadat eerst een inleiding is gegeven over de totstandkoming van de delimitatie. Overigens toont de afbeelding op pagina 35 niet Kasteel Nettelhorst, maar De Cloese, enkele jaren voor de verbouwing door architect Molenaar rond 1890. Het tekstdeel van de kadastrale atlas be sluit met een aantal bijlagen, waaronder de tekst van het "Proces-Verbaal der grensbepaling van het grond gebied der Gemeente van Lochem". Voor de geïnteresseerde in de geschiedenis van de gemeente Lochem zijn de 71 sectiekaarten en de bij behorende gegevens van het meeste belang. Niet al leen geven ze een beeld van het aanzien van onze ge meente bijna tweehonderd jaar geleden, ook onthullen ze veel informatie over de relicten van gebouwen, ele menten en structuren, die ook toen al bijna verleden tijd waren. Nadere studie van het materiaal zal bij voorbeeld nieuw licht kunnen werpen op de ontwik keling en de verkaveling van de eeuwenoude land bouwgronden (enkgronden, kampen, broeklanden), waarvan perceleringen, hakhoutwallen en ontsluitings wegen in 1832 nog een gaaf beeld vertoonden, dat sinds mensenheugenis vrijwel ongewijzigd was ge bleven. Hetzelfde geldt voor de kerngebieden en kasteelterreinen van de vele adellijke goederen in het gebied, de ligging van middeleeuwse hoevenzwermen bij Laren en Zwiep en resten van perceleringsstruc- turen in de Lochemse binnenstad, die naar de vroeg ste ontwikkelingsfase van de nederzetting lijken te verwijzen. Samen met het in het najaar van 2003 uitgekomen Veldnamenboek is de Kadastrale Atlas een zeer be langrijke aanwinst voor iedereen die geïnteresseerd is in de geschiedenis van de gemeente Lochem. Het is te hopen, dat beide uitgaven een heel nieuwe impuls aan het historisch onderzoek in onze gemeente zullen geven! E. F. Koldeweij (eindred.), Boerenbedrijvigheid, voortgang en behoud, uitgave van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg, Zeist, Zwolle 2003, 280 p. ISBN 90 400 8884 5 Naar aanleiding van het Jaar van de Boerderij 2003 heeft de Rijksdienst voor de Monumentenzorg een thema-uitgave uitgebracht over de historische boer derij en de boerenbedrijvigheid in Nederland. In der tig bijdragen wordt dit thema vanuit allerlei gezichts hoeken en op verschillende schaalniveaus belicht. Hierbij komen zowel wetenschappers, politici, be stuurders, monumentenzorgers en natuur- en cultuur beschermers aan het woord, als de bewoners en de eigenaars zelf. Zo kunnen we lezen over zeer uiteen- 39 Land van Lochem 2004 nr. 1

Land van Lochem | 2004 | | pagina 39