De komst en vertrek van het postkantoor aan de Lochemse Markt 1915 - 2003 Arjen Dieperink In het kader van Lochem 750 jaar Stad, 1983, verscheen in dat jaar het boekwerk "Grepen uit de geschiedenis van Lochem". Het initiatief voor dit boekwerk, waar menigeen zijn bijdrage aan leverde, lag bij Hp.F. van Dam, Jan Klein Egelink, Ben de Graaf en Arjen Dieperink. Na de uitgave ervan werden deze personen de mede-oprichters van de Historische Vereniging Lochem - Laren. In deze publicatie werd door mij de geschiedenis van de posterij in ons Berkelstadje beschreven. Het boekwerk is niet meer in de boekhandel te verkrijgen, noch in de Lochemse bibliotheek te lezen. Om toch enig inzicht te geven in de ontwikkeling van de posterij te Lochem geef ik in vogelvlucht de geschiedenis van 1813 tot 1915 weer. Daarna vertel ik iets over de laatste jaren van het postkantoor aan de markt. De posterij te Lochem 1813 - 1915 De posterijgeschiedenis met een vaste plek in de Lo chemse samenleving begon in de 19e eeuw met een hulppostkantoor, tegenwoordig noemen wij dit agent schap, aan het korte Hogestraatje, thans Gudulastraat. Van 1813 af werd het kantoor gerund door mijn verre voorvader, zes generaties terug, Steven Hendrik Jan Dieperink. Deze bracht iedere dag te voet de post naar Zutphen. Post bestemd voor Lochem nam hij in Zut- phen in ontvangst Het was, zoals men de afstand toen beschreef, drie uur gaans van Lochem naar Zutphen. Later werd de posterij gezamenlijk met zijn zoon Jan Albert Dieperink gedaan. (Er waren verder geen werk nemers in dienst.) Men moderniseerde het wegbren gen en ophalen. Paard en wagen werden toen het ver voermiddel. Later beheerde Albartus Dieperink, tot 1875, de Lochemse posterij. In 1878 werd het nieuwe postkantoor, Achterstraat 3, in gebruik genomen. Het postkantoor aan de Lochemse markt 1915 - 2003 In oktober 1914 keurde de Minister de ontwerp-beste- dingsstukken, voor een nieuw te bouwen postkan toor, goed. In totaal werd het geraamd op f 28.750,- De aanbesteding vond plaats op 4 november. De voor ganger van het Gelders Dagblad, de Lochemsche Cou rant, van 6 november 1914 maakte bekend dat de aan besteding werd gegund aan de minste inschrijver, dhr H. Balder te Alkmaar voor het bedrag van f 28.617,- Het postkantoor kwam op de plek te staan waar vroe ger de "Schutschole" stond. Dit was een Muloschool voor jongens, die tot 1910 op de Markt bleef. Bij de samenvoeging van deze school met de Muloschool voor meisjes in 1910 verhuisde men naar de Barchem- seweg. Thans bevindt zich op die plek de Meester G. Propschool. De opleveringsdatum van 1 augustus 1915 verschoof naar 15 oktober 1915, dit in verband met de werk zaamheden aan de fundering die niet zo vlot verlie pen. In de Lochemsche Courant van 30 oktober 1914 stond over het posterijgebouw: Een artistieke indruk maakt de voorgevel allesbehalve: stijver en smakeloozer kon het al haast niet! Het gebouw heeft veel van een kazerne of gevangenis; alleen de tra lies ontbreken Ook op dit moment is de algemene mening dat het gebouw aan de markt een zeer toepasselijk gebouw is voor de functie waar het voor werd gebruikt. Op 15 oktober 1915 werden de kantoorlokalen in gebruik genomen. Het oude kantoor Achterstraat 3 werd niet meer gebruikt. In 1973 en 1981 onderging het postkantoor enkele interne en externe wijzigingen. Begin 1987 verhuisde men tijdelijk naar het onderkomen naar Achterstraat 3 om een grote interne verbouwing te kunnen doen. Op woensdag 18 november 1987 opende wijlen bur gemeester de heer. E. Wilmink het verbouwde kan- 36 Postkantoor jaren '30. Duidelijk zichtbaar het wapen aan de voorgevel Uit het postkantoor komt Simon Gerrit van der Neer. Land van Lochem 2004 nr. 1

Land van Lochem | 2004 | | pagina 36