Boekenverkoop niem dus). In een zin als "Achter het huis ligt een weiland genaamd de Koeweide is het wèl een topo niem. Wordt een bepaald stuk grond waar koeien lopen gedu rende een langere tijd door de be woners van een boerderij aange duid als de koeweide, dan kan die aanduiding (aanvankelijk een soort naam) zieh op den duur ontwik kelen tot een toponiem. Het betref fende pereeel kan die naam dan blijven dragen, ook als het grond gebruik verandert en er geen koeien meer geweid worden. Het moge duidelijk zijn dat de overgang van soortnaam naar (gelijkluidend) toponiem enigszins vloeiend ver loopt en dat het niet altijd mogelijk is om een seherpe grens te trek ken tussen de ene en de andere eategorie. Het is dan ook denkbaar dat zieh onder de talrijke vermel- dingen van het type Weide bie Huus, Koeweide en 'n Kamp en kele gevallen bevinden waarin de status van toponiem feitelijk (nog) niet is bereikt, maar het ontbreken van een bepalend bestanddeel, b.v. een boerderijnaam of persoons naam, speelt daarbij geen erueiale rol. Met andere woorden: 'n Kamp kan even goed funetioneren als toponiem als b.v. Bentelmanskamp en Zweverinkskamp, de Weide en 't Weideke even goed als Plate- rinksweide en Derk z 'n Weide enz. Bij toponiemen van het type Zweverinkskamp moeten we er trouwens vanuit gaan dat zo'n naam is gegeven door buurtbewo ners of eventueel door een nieuwe eigenaar die het pereeel van Zweverink heeft aangekocht. Als bewoner van Zweverink zul je je eigen grond niet zo gauw Zweve rinkskamp noemen; dat is meer iets voor anderen in de omgeving. Het komt dan ook wel voor dat een bepaald perceel onder twee namen bekend is waarvan er één vooral door de eigenaar/pachter zelf wordt gebruikt en de andere door de buurtbewoners. In het geval van Zweverinkskamp is mogelijk de alternatieve naam Lange Voren te beschouwen als eigenaren-/ gebruikersnaam. Uit de laatste alinea van de boek bespreking blijkt dat de recensent, ondanks bepaalde vragen die bij hem opkwamen, toch, al (kaart-) lezende, overtuigd is geraakt van de charme en zeggingskracht van de verzamelde toponiemen die met elkaar zo'n treffend beeld geven van landschap en bewoners van Lochem door de eeuwen heen. Na de fusie van de Historische Vereniging, de Stichting Streekgeschiedenis en het Streek museum zijn de boekencollecties van de drie fusiepartners samengevoegd. Dit boekenbestand is nog aangevuld met een grote partij boeken van de gemeente Lochem (Streekarchief), een vijftigtal boeken van het Stads- en Streekarchief Zutphen en een aantal boeken van particulieren. Het blijkt dat een deel van de collectie uit dubbele exemplaren bestaat of uit boeken die niet geschikt zijn om in de bibliotheek op te nemen. Wat betreft een aantal publicaties bleek het zinvol deze dubbel op te nemen in ons bestand. Een groot deel van de overtollige boeken wil het Historisch Genootschap nu echter afsto ten. Wij willen onze leden als eerste in de gelegenheid stellen de aangeboden boeken te kopen. Op zaterdag 15 mei 2004 is er een grote boekenmarkt in de boerderij van het Historisch Genootschap, Nijkampsweg 7 te Lochem, van 10.00 tot 15.00 uur. De overgebleven boeken zullen worden verkocht op markten, zoals op de braderie tijdens de keidagen op zaterdag 22 mei a.s. De bibliotheek van het Genootschap is nu ondergebracht in één van de kelders onder de openbare bibliotheek aan de Dr. Rivestraat in Lochem. Iedere woensdagochtend van 10.00-12.00 uur en iedere eerste dinsdagavond van de maand van 19.00-20.30 uur kunt u de bibliotheek van het Historisch Genootschap be zoeken. 35 Land van Lochem 2004 nr. 1

Land van Lochem | 2004 | | pagina 35