Lochemse steenkool Arjen Dieperink Op woensdag 15 oktober 2003 werd tijdens een bijeenkomst van het Historisch Genootschap Lochem - Laren - Barchem een film vertoond over de mijnbouw in het zuiden van ons land. Na de filmvertoning gaf de heer Mulders een interessante uitleg over het werken/leven in de kolenmijnen. Veel van de aanwezigen wisten niet, dat meer dan 60 jaar geleden ook in Lochem geboord werd naar olie en dat men toen op steenkool stuitte. In het boekwerk "Oud Lochem opnieuw belicht", geschreven door Jan Klein Egelink en Arjen Dieperink, wordt de boortoren 'belicht'. Omdat het boekwerk, uitgegeven in 1988 door de firma Extra van het gelijknamige huisblad (thans Extra Nieuws), niet meer in de boekhandel is te verkrijgen, wil ik in het Land van Lochem iets vertellen over de Lochemse steenkool. In de Tweede Wereldoorlog heeft de Bataafse Petroleum Maatschappij (B.P.M.) bo ringen verricht aan de Koedijk in Lochem, op de plaats waar men in 1988 het paasvuur hield. Thans staan er woningen. De boringen vonden plaats in 1943. De Duitse oorlogsindustrie had brandstof nodig omdat de aanvoerlijnen van de olievelden en kolenmijnen door de geallieerden waren of dreigden te worden afgesneden. De Bataafse Petroleum Maat schappij betrok zijn personeel van buiten Lochem om te voorkomen dat zo min mogelijk over de boring bekend werd. Er werd tot een diepte van 468 meter geboord. Het boormonster van de diepte 466 - 468 meter had rode en grijze, weinig fijnzandige harde kleisteen, kalkvrij. In eerste instantie was het de bedoeling om naar olie te boren. Men heeft met de boring wel kunnen aantonen dat zich onder Lochem een kolenlaag bevindt. Men is tot de eerste begin- lagen van de steenkool gekomen. De boortoren was in volle lengte 18 a 20 meter. In Lochem kochten veel mensen kolen bij de "Coöperatieve winkel" van "Eigen Hulp". Deze was eerst gevestigd in de Achterstraat doch verhuisde in 1905 naar de Tuin straat. "Eigen Hulp" was een verbruikscoöperatie waar de con sument lid van kon worden. De kolen werden voor de Coöpe ratie opgehaald van het N.S.-sta- tion en naar de consument ge- bracht. Het wegbrengen van de zakken kolen deed in de jaren veer tig en vijftig de heer A. Timmerije. Deze bracht, meestal vergezeld van zijn hond Dikkie, op zijn bakfiets de kolen naar de consument. Dit oude straatbeeld is eveneens uit Lochem verdwenen. 20 Albert Timmerije Lochem 29-11-1900, f Lochem 19-01-'67, Land van Lochem 2004 nr. 1

Land van Lochem | 2004 | | pagina 20