Van de bestuurstafel Veldnamengroep: De veldnamengroep heeft zichzelf onder het genot van een kopje thee "met iets erbij", op 19 februari j.l. opgeheven. Het door hen samengestelde "Boerderij-en veldnamenboek" is onder auspiciën van het Staringinstituut in Doetinchem uitgegeven. Hun doel is volbracht. Hulde! Oude begraafplaats: In eigen beheer is een uitgave verschenen, samengesteld door de dames Burggraaff en Aalbers, waarin op overzichtelijke wijze wordt weergegeven wie er op dit kerkhof begraven liggen. Het boek is bij ons te koop voor 16,50. Openstelling kelders: Vanaf 1 april geldt de volgende openstelling van de kelders onder de Openbare bibliotheek Elke eerste dinsdagavond van de maand: van 19.00 tot 20.30 uur Iedere woensdagmorgen: 9.30 tot 11.30 uur. Iedereen is van harte welkom. Werkgroepenavond: Op 11 december nodigde het bestuur zijn actieve vrijwilligers uit voor een gezellige avond. Koffie met koek en daarna in groepsverband een quiz oplossen. De oplossing ervan was het woord markt- keitjes. Ondanks dat dit toch een zeer actueel thema betrof bleken slechts vier van de tien teams het woord te hebben gevonden. Tijdens de quiz werd men getrakteerd op een hapje en een drankje. Zowel bij secretaris als voorzitter kwamen veel enthousiaste reacties op de avond binnen. Zodat het wel duidelijk is dat ook komend jaar, zo mogelijk, een dergelijke avond georganiseerd gaat worden. Kadastrale atlas: Op 18 december werd het eerste exemplaar van de kadastrale atlas door prof. dr. F. Keverling Buisman, voorzitter van de Stichting Kadastrale Atlas, uitgereikt aan wethouder P. Loo. De voorzitter van het Historisch Genootschap mocht, evenals de schrijvers, de heer Arjen Dieperink en de heren J. Riemens en J. Eefting, beiden verbonden aan het Stads- en streekarchief in Zutphen, een exem plaar in ontvangst nemen. - Daarna mocht Henriëtte Marsman als voorzitter van ons genootschap de beide coördinatoren, de heren Gerrit Perfors en André Reincke een exemplaar aanbieden. Tenslotte reikte Gerrit Perfors op zijn beurt de dames Jet Grabandt, Mela van Rossem, Sonja Hofstede alsmede aan de heer Arie Steenhuisen, die vele afbeeldingen voor de atlas hadden aangeleverd, een set zgn. Kuiperkaarten uit. Deze kaarten zijn als goedmakertje voor het lange wachten op de atlas, bij elke bestelde atlas bijgevoegd. Prof. Keverling Buisman zei in zijn redevoering dat het totstandkomen van de Lochemse kadastrale atlas ook voor zijn stichting een uitermate grote klus was geweest. De stichting heeft al vele kadastrale atlassen uitgegeven, maar die van Lochem behoorde tot de allergrootste uitgaven op dit gebied. In feite bestaat de atlas namelijk uit drie complete atlassen: Lochem, Laren en Verwolde, een uiterst omvangrijk gebied. Ook het aantal intekenaren op de atlas overtrof de verwachtingen van de stichting. Samen met de losse verkoop zijn de 650 exemplaren al bijna uitverkocht. Een unicum en duidelijk een succes voor de coördinatoren van deze uitgave van ons Genootschap. Henriëtte Marsman roemde in haar toespraak het werk van de schrijvers, de coördinatoren en de collectie Frijlink-Spronkbeheerders. Een speciale pluim ging naar de gemeente voor het snel toezeggen van de benodigde subsidiegelden en naar de gulle gevers uit het bedrijfsleven. De middag werd besloten met een hapje en een drankje, aangeboden door de gemeente. Markt en marktkeitjes: De gemeente heeft ons verzocht historisch onderzoek te doen naar de inrichting van de Markt gedurende de afgelopen eeuwen. Onze éminence grise, de heer Jan Klein Egelink, heeft in het verleden in de Belvédère al veel gepubliceerd over de bewoners rond de Markt en ook kunsthistoricus CeesJan Frank, heeft al veel onderzoek naar de panden op de Markt gedaan. Wij kunnen dus voor de bewoning rond de Markt putten uit veel deskundig materiaal uit eigen gelederen. De gemeente zal desge wenst al dit materiaal ter hand worden gesteld. Het bestuur is tevens van mening, dat het geven van een historisch waardeoordeel over de bestrating over moet worden gelaten aan een onafhankelijk deskundig adviesbureau. Het bestuur heeft de gemeente een brief van bovengenoemde strekking gestuurd. De Cloese: Wij hebben bij de Rijksdienst voor de Monumentenzorg een verzoek ingediend tot plaatsing van Kasteel De Cloese op de monumentenlijst. Tot onze verbazing bleek n.l. dat De Cloese noch op de landelijke, noch op de gemeentelijke lijst voor kwam. De Cloese is al eeuwen oud en heeft altijd een belangrijke plaats ingenomen in de geschiedenis van Lochem. Vooral Wilma Nijenhuis en CeesJan Frank hebben zich enorm ingezet het verzoek tot plaatsing op de rijksmonumentenlijst rond te krijgen. Dit vereiste veel archiefonderzoek. Vooralsnog lijkt de actie positief uit te pakken. De omwonenden zijn door ons van deze actie op de hoogte gebracht. 19 Land van Lochem 2004 nr. 1

Land van Lochem | 2004 | | pagina 19