ten heet e de Bolksbekke. Maor 't geet um dezelde bekke en a'j in 't Boerderij-en veldnamenboek van Gorssel kiekt, zee'j dat e door Schipbeek eneumd wodt. Heuvel geet wieter: "Bij dat huisje of hutje, daar moe ten we wezen, een beetje aan deze kant. De Watersnip heet het [op kaarte 05/04,08: de Snippe] en dat is een goeie naam; men ziet er meer moeras dan menschen. Als vader met een voer plaggen huis waarts keert, begin ik aan het op zetten van de schadden die Nadus van de Watersnippe voor enige dagen met zijn schaddenschuppe gestoken heeft. 't Is een aardig werkje. Heerlijk zoo alleen in de eenzame wildernis. 't Is hier zoo stil en vredig. Kieviten zwieren met zwaarmoedig gekrijsch heel dicht langs mijn hoofd. Ginds bij den grooten poel, waarop de witte waterleliën drijven, is het een le vendig geroep van grutto's, ture luurs, wulpen en zoo meer". Kö'j oe dat nog veurstellen? Nee, want noe he'j hier op zo'n kilometer afstand de A1 an de ene kante en de N332 (van Loorne naor Holten) an de andere kante. Lao'w Heuvel weer an 't woord laoten: "Des middags ga ik naar de Watersnippe, om er mijn boterham te eten. 't Is een huisje uit een sprookjesboek; de voorgevel met de kleine raampjes is van leenwand en het achterhuis is grootendeels van turfzooden opgebouwd, waar over het dak heel laag neerhangt". Door woont dus Nadus -dén de schadden veur Heuvels vader estokken hef. Wat dut Nadus al zo veur de kost? Hee hef 'n tröpken schaöpe dee-t e gewoon op ander mans grond lopen löt. 's Winters as der snee lig, vönk e knienen, in 't veurjoor zög e kieften- en end- eneier en in de zommerdag vist in 't Duvelsvenne [kaarte 09/03], de Zudde [kaarte 01/04] en in de Schipbekke. "Als Nadus over dat visschen in geestdrift raakt, dan reert e 't uut", schrif Heuvel. "Hij heeft ze gevan gen met met de foeke, met klevelgoorn, met de handen uit een sloot, die hij eerst dikke (troebel) maakt: Sneuke as speuke, aöle as paöle". 't Is wel neet arg "to the point", maor ik wille effen vertellen dat Gradus neet allene in de Snippe woont want hee woont door met ziene vrouwe. Heuvel schrif: "Nadus woont in de Watersnippe met zijn oud en rimpelig wijfje, die in de wandeling "Poes-Jenne" heet, omdat ze door "poesen" (blazen) de vlek op het oog kan genezen (wie neumt dat staar), een kunst die ze van haar vader-zaliger, Poese Berend, heeft geërfd. Heel wat menschen die van heinde en verre komen, vinden baat". Ik vertelle dit umdat neet allene Heuvel, maor ikzelf ok wat met Poes-Jenne heb. In 't deel van 't WALD De mens A, op blz. 209 steet namelek dit citaat. En, der is nog wat: in 1909 hef ene doctor Van Andel 'n book uut- egeven aover volksgeneeskunst in Nederland en doorin figureert neet Poes-Jenne, maor Poes-Engele. Van Andel ontleent zien wiesheid ok an Heuvel; luuster maor: "Voor de vlek op het oog gaat men hier naar Poes-Engele, die ze met 'poe sen' (blazen), kruisen en bespre ken, geneest. Zij heeft de kunst van haar vader-zaliger Poese-Berend geleerd". Bunt Poes-Jenne en Poes- Engele zusters van mekare ewes? Nadus en Poes-Jenne van de Watersnippe; ons veldnamenbook hef ze vanmiddag weer effen tut laeven laoten kommen. En dat is - vin ik- ok 't bezundere van disse uutgave. Natuurlek meer as 4.000 namen veur boerderiejen en stukken grond is neet niks. Maor dat dan ok nog zon prachteg book as Oud-Ach- terhoeksch boerenleven 'n niej per spectief krig, umda'j nao könt gaon woor -wat Heuvel beschrif- zich precies af-espöld hef, woor Heu vel precies elopen en eschaatst hef. Dat maakt dat dit book ok veur leu dee minder in streektaal geïnteres seerd bunt, toch heel interessant is. As Staring Instituut bu'w der greuts op da'w vanmiddag hier in 't Lochemse gemeentehuus 't tiende deel van onze serie presen teren könt. Ieder van dee tien de len slöt precies an bie de filosofie van ons instituut: da'j samen met de mensen uut de streek -in dit geval: samen met inwoners van de gemeente Lochem, 't Historisch Genootschap Lochem en 't Streek archief- bezunderheden uut de streek vaste-legt en dee vervolgens weer via 'n uutgave an de mensen uut de streek anbeedt. Dat is de kracht van ons instituut. Da'w dat hier vanmiddag samen met de burgemeester van Lochem vieren könt, is veural te danken an de 475 informanten en an 't wark wat de metwarkers dee'k hierveur eneumd hebbe, onder leiding van Jennie Nengerman en Ben Kok, edaone hebt. Natuurlek kloppen neet alles pre cies. Zo heet wat bie Van Bylandt Hooimaat was, noe Veldzichts- heujweide en wat noe Heujweide is, heettn bie Van Bylandt Wester broek. En veur 200 joor heettn wat noe Es is, Enk. 18 Land van Lochem 2004 nr. 1

Land van Lochem | 2004 | | pagina 18