Boerderij- en veldnamen in Lochem (2) Veldnamengroep: het werk zit er op, het boek is uit! Lex Schaars Inleiding van de redactie In het najaar van 2003 verscheen het boek Boerderij- en veldnamen in Lochemeen uitgave van de Stichting Staring Instituut en de Mr. J.J. Steenbergenstichting. Het eerste exemplaar van het boek werd op 8 oktober 2003 aangeboden aan de burgemeester van Lochem, mevrouw E.J. van Duijn. Eén van de sprekers bij deze gelegenheid was de heer drs. Lex Schaars van het Staringinstituut, die de toehoorders in dialect aan de hand van het boerderij- en veldnamenboek en de jeugdherinneringen van meester H.W. Heuvel meenam op een rondtocht door de gemeente Lochem. Om nogmaals de aandacht te vestigen op deze belangrijke publicatie vindt u de boeiende voordracht van de heer Schaars in het Land van Lochem afgedrukt. Het verhaal is het best te volgen met behulp van de kaarten in het boerderij- en veldnamenboek. De bijbehorende kaartnummers zijn in de tekst tussen haakjes weergegeven. 'n Old-Borklosen dén wat zeggen zal aover Lochemse veldnamen? Ik vinne dat dat mot können; allene al umda'k jorenlange dageleks van Borklo naor Lochem, naor de hbs ginge. Dat beveel mie zó good - rekken maor nao: 1955 tut 1962- da'k der zeuven joor aover edaon hebbe, wa'j in viefjoor mosn doon. Hen -'s morgens vrog um half achte- gink 't altied gewoon aover de grote weg, aover Barchem en de Kiezak naor de Barchemseweg, woor de hbs ton nog ston. En weerumme vake aover den Zwiepsenbarg. Net buten Lochem ging ie dan van den Zwiepsenweg af -ik wet noe dat dat is bie Naeffsland [kaarte 34/07]- en dan fietsen ie aover Harkinksdaal [kaarte 40/04], langs 't Grote Stukke van Dikkeboom [kaarte 34/ 11], den Vaarnkamp [34/12] en Enk [40/04], den barg op. Baovenop den Zwiepsenbarg ko'j ton nog makkelek bie 't huus de Zwiep [kaarte 41/01] kommen. Door kö'j 's monsvrog de zunne prachteg op zeen kommen; ie kiekt dan aover de Hangzolder naor de Zwiepse Mölle [41/02] en achter de beume an den einder zee'j dan de zunne. Dee steet buten de gemeente Lo- chem dus op onze veldnamen- kaarten spölt e gin rolle. A'j moch ten denken: "Hoo wet e dat allemaole?", is 't antwoord: 'k Hebbe 't der zelf vake ezene. Al- lene de namen, dee ken ik pas de laatste tied. Dankzij dat mooie book woor wiele vanmiddag veur bie mekare bunt. A'j trouwens baovenop den barg neet linksaf naor 't huus de Zwiep gaot, maor rechtsaf zon zandpad in, en dan altied maor links anholdt, dan kom ie op wa'k vrogger 't mooiste plek- jen van onze streek von. 't Hef gin naam -door baovenop den barg hebt de busse nargens namen- maor ie kiekt der prachteg uut aover wat ze volgens mie 't Parradijs neumt, 'n name dee trou wens neet op-etekend is. In de wiedte zee'j de karke van Borklo - dat sprök mie dan weer an- en jam mer genog tegenswoordeg ok nog dee lilleke piepen van de melk fabriek. A'j dan tussen 't Lange Stukke en de Bree deur naor onderen gaot - feitelek is dat pad 'n holle weg woo'j vrogger nooit konnen fiet sen- dan kom ie uut op de Zoerinkstege bie Lindeboom. Gao door dan de Haijtinkstege in, gao bie de Harmelinksbult [41/11] rechtsaf en dan weer bie 't Rammelgoor linksaf, dan kom nao zon vief menuten fietsen bie 'n prachtege lange lane. Bie de veld- nameninventarisatie hef e gin name ekregen, op 't bordjen steet: Enteldijk en op olde kadastrale kaarten wordt e "de Weg van Lo chem naar Borculo" eneumd. Maor volgens mie heet e van olds de Grote Allee. As schooljonge ha'k door nog gin weet van maor ton'k lane de Grote Allee, vandoor dat e volgens mie zo heten mot. In dee boekholding hef Van Bylandt nog völle meer namen op-eschreven: Enk, Huttenkamp, Inshorst, Ho- genkamp, Havermaat, Hooimaat, Slangenbos en Morgenster. As der in 1970 dit veldnamen- onderzeuk ewes was, ha'k dee na men zo können localiseren. Kiek maor op kaarte 47, door staot ze op. Noe mos ik der zelf achteran. Ton'k doorveur bie Nijhof -den boer dén ton op 't Entel zat- kwamme en vroog: "Wet ie miesschien woor de Inshorst lig?", zei e met-ene: "O jawal, de Enshorst lig hierachter". En ok van dee namen van de andere stukken grond kon e zeggen woor ze leien. Veur mie was dat ton 'n hele bezundere belaevenis: namen dee al in 1758 op schrift esteld bunt, waren meer as 200 joor later nog springlaevend umdat ze van ginneratie op ginneratie aover- egaon waren. Kö'j begriepen dat ok in dat stuks ken Lochem dus mien harte lig? En, as der één argument is um 't belang van disse inventarisatie te duudn, dan is dat 't feit dat de veldnaamm zoas ze noe nog be kend bunt, vaste-elegd bunt. Veur de ginneraties nao ons. Historisch onderzeuk, bodemkundeg onder- zeuk, taalkundeg onderzeuk könt der dankboor gebruuk van maken. 16 Land van Lochem 2004 nr. 1

Land van Lochem | 2004 | | pagina 16