doodsbenauwd voor de opkomst van de SDAP, de diverse vakvere nigingen, de communisten, de fas cisten, het Zwart Front van Arnold Meier en het gebroken geweertje, dat merkten we met de Duitse in val op 10 mei 1940. Maar arbeiders waren niet aange sloten bij de Landstorm. Veel van de kopstukken waren uitgedost met een fraaie snor, zoals bijvoor beeld generaal-majoor J.L. ten Bosch, majoor H.J.Tijl, kapitein Breuker, majoor C. Koning. Dat maakte indruk in die tijd. Onder de compagnie Lochem vielen ook Barchem en Laren. Reserve eerste luitenant W. Rigter was leider van de schietoefeningen. De prijzen die behaald waren tijdens de schiet wedstrijden waren te zien bij Sigarenmagazijn Hasselo in de Lo- chemse Molenstraat. Dat staat in het Landstormblad van dinsdag 29 mei 1925. Dat is nu al weer tach tig jaar geleden." Nijman gaat weer door de stapel tijdschriften en bladert in een uit gave van 1926. Dan vertelt hij: "in het landelijk Landstormblad van februari 1926 staat veel over ge schenken die aan de Koningin zijn gegeven op 14 februari in verband met haar 25-jarig huwelijk. In ja nuari was er een watersnood ge- weest1 want er werden eretekens uitgereikt voor moed, beleid en zelfopoffering. In het blad van 25 november 1925 staat onder andere de rede van Troelstra weergege ven, inclusief applaus en interrup ties. Troelstra waarschuwde in zijn toespraak voor de plannen van de SDAP. Ze eindigden met het zin gen van de Internationale." Wim Nijman is meer dan gemid deld geïnteresseerd in het verleden en koestert de stapel oude kranten en tijdschriften die hij ooit van een bekende in ontvangst heeft geno men. Zo blijft het verleden toch nog een beetje leven! De Bijzondere Vrijwillige Land storm is kort na de Duitse inval in 1940 door de bezetter ontbonden. 15 m\ L-:—. P t De wapens gereed, 's-Heerenberg 1920 (Uit: Maandblad, 29 mei 1923). 1 Grote watersnood in het Land van Maas en Waal en het Rijk van Nijmegen op oudejaarsdag 1925 (noot van de redactie). Land van Lochem 2004 nr. 1

Land van Lochem | 2004 | | pagina 15