Over de Bijzondere Vrijwillige Landstorm Overgeleverd door Wim Nijman, begeleid door Jan Brouwer De Bijzondere Vrijwillige Landstorm ontstond op 13 november 1918 ten gevolge van een actie van het lid van de Tweede Kamer voor de ARP, L.F. Duymaer van Twist, betrouwbare dienstplichtigen die met groot verlof waren, op te roepen vrijwillig onder de wapenen te komen om in Den Haag en Rotterdam de revolutie te keren. Op 14 november waren er reeds 600 vrijwilligers uit Friesland in Den Haag aan gekomen. De volgende dagen groeide dit aantal sterk. Nog in november 1918 werd deze orga nisatie geformaliseerd en openge steld voor alle oud-dienstplichtigen. In 1919 steeg het aantal vrijwilli gers van 20.000 tot meer dan 40.000. De eerste officiële mobili satie van de BVL vond plaats in maart 1920 toen in de Achterhoek, bij 's-Heerenberg een inval van Duitse Spartacisten gevreesd werd. Op dat moment was de Reichs- wehr in Wesel in felle gevechten gewikkeld met communistische opstandelingen en het gevaar was niet denkbeeldig dat de strijd zich op Nederlands grondgebied zou voortzetten." Het bovenstaande fragment is over genomen uit: Nederland en de Vre de van Versailles. De auteursrech ten van dit artikel berusten bij dr W. Klinkert en Stichting Studiecen trum Eerste Wereldoorlog. Dr W. Klinkert is universitair hoofddocent Militaire Geschiedenis aan de Ko ninklijke Militaire Academie te Breda. Naast zijn docentschap aan de K.M.A. is dr Klinkert verbon den aan de Sectie Militaire Ge schiedenis van de Koninklijke Landmacht in Den Haag. Wim Nijman, actief lid van het His torisch Genootschap Lochem - Laren - Barchem, heeft herinne ringen aan en gegevens over de Bijzondere Vrijwillige Landstorm, met betrekking tot Lochem en omstreken. Nijman: "Vroeger ging je als kind spelen in en bij de zogenaamde soldatenkoelen. Dat waren kuiltjes en heuveltjes in het bos achter het huis van opa en opoe, daar waar nu Ruighenrode is. Van iemand die eens ging verhuizen kregen we een stapel oude kranten en tijdschrif ten. Daaronder bevonden zich ook uitgaven van de Bijzondere Vrijwil lige Landstorm. Ook in Lochem was de Bijzondere Vrijwillige Land storm actief. De vrijwilligers gin gen vaak op zaterdagmiddag oefe nen in de buurt van punt A (zie tekening). Ze kwamen dan op de fiets, een oude doortrapper met een zogenaamde bandrem. Soms trok ken ze een fietskarretje met daarin materiaal. De vrijwilligers hadden een grijs uniform aan. Op de schievenbult (van schijven) hiel den de vrijwilligers dan schiet oefeningen (punt B op de tekening).In dezelfde omgeving had de gemeente Lochem een bomenvoorraad. De bomen wer den, als ze groot genoeg waren, ergens anders in de gemeente aan geplant. Die bomenvoorraad werd het arboretum genoemd." Wim Nijman bladert wat door de oude tijdschriften en toont een uit gave van het Maandblad voor de Leden van den Bijzonderen Vrij- willigen Landstorm in Overijssel en Gelderland. Het blad is van 29 mei 1923 en verschenen in een oplage van maar liefst 11.000 exemplaren! Nijman heeft ook een gelegen heidsuitgave in zijn bezit, gepubli ceerd naar aanleiding van de na tionale landstormdag te 's-Graven- hage op 27 september 1928 ter herdenking van het 10-jarig bestaan van de Bijzondere Vrijwillige Land storm. In deze uitgave veel foto's van adellijke personen, andere hoogwaardigheidsbekleders en le den van regionale afdelingen van de Landstorm. Nijman: "Men was toentertijd 14 Zutphenseweg Een door Wim Nijman vervaardigde schets van het gebied begrensd door de Zutphenseweg, de Vordenseweg en de Dwarsweg/Gageldijk. De punten A, B en C markeren respectievelijk het oefenterrein van de vrijwilligers, de schie- venbult en het arboretum. Land van Lochem 2004 nr. 1 Majoor C. Koning, Commandant Landstormkorps "De IJssel".

Land van Lochem | 2004 | | pagina 14