leg en exploitatie van het telefoon net door het Rijk geregeld zou den worden. Zo ook voor Lo- chem. Het Rijk deed een beroep op het V.G. om degenen die al hadden ingeschreven en even tueel andere belangstellenden voor een speciale vergadering bij - een te roepen. Van Rijkswege zou dan nadere informatie verstrekt worden over de nieuwe voor waarden. Ook zou nogmaals het belang van telefoonaanleg ook voor Lochem worden benadrukt. Dit lukte en er werd spoed ach ter de zaak gezet. De kosten wer den nu ook lager. Het Rijk bere kende ƒ25,- per jaar voor een abonnement, 0,025 voor een lo kaal gesprek en ƒ0,30 per drie minuten voor interlokale gesprek ken. Geleidelijk aan begon men in Lochem het nut van zo'n com municatie in te zien. Niettemin gingen de ontwikkelingen tergend langzaam maar de PTT toog aan het werk en de "bovengrondse" telefoondraden werden aange bracht. Op 1 juli 1905 was het zover. Officieel heette het: "De minis ter van Waterstaat, Handel en Nijverheid, gezien het adres van den Directeur Generaal der Pos terijen en Telegraphie d.d. 28-6 1905 no. 2157 heeft goedgevon den te bepalen dat een interlocaal Rijkstelefoonbureel wordt geves tigd te Lochem dat met ingang van 30 juni 1905 voor het alge meen verkeer zal worden open gesteld." Sinds die datum was dus ook voor Lochem de telefoon een feit en van toen af stond de 4500 inwo ners tellende stad aanhoudend en gemakkelijk in verbinding met de centra van handel en verkeer. Dat heeft zonder twijfel voor veel plaatsgenoten langzamerhand grote betekenis gekregen. Op dat moment waren er onge veer zestig aansluitingen. Het duurde niet lang of de telefoon begon aardig in te burgeren. Het nieuwe en vreemde ging er al gauw een beetje af en met de bediening van het toestel raakte men aardig vertrouwd. Twee plaatsgenoten, de dames Wy- brands en Van Doorn, die nog in opleiding waren, werden alvast aangesteld als telefoniste. Met ingang van 17 juli 1905 werd het telefoonnet in de stad opge nomen in het buitenlandse com municatiesysteem en kon men ook internationaal bellen. Wat aan vankelijk zeer moeizaam op gang kwam, werd in toenemende mate populair. In de eerste maand van de openstelling (juli) werden er door de Lochemers 543 lokale en 311 interlokale gesprekken ge voerd. Er waren 110 binnenko mende gesprekken en het aantal inkomende internationale ge sprekken bedroeg in die eerste maand al zeven. In augustus 1911, ruim zes jaar na de invoering, zat Lochem te gen de honderd aansluitingen aan. De technische ontwikkeling hij de PTT ging van jaar tot jaar met rasse schreden vooruit. In het begin van de jaren dertig werd begonnen met de automatisering van het telefoonnet. In verband met de toen heersende economi- realiseren en zo maakte de oude slingertelefoon plaats voor de kiesschijf. Er werden moderne telefoontoestellen ontworpen waarvan vlak voor de tweede wereldoorlog door ongeveer 400 Lochemse abonnees werd ge bruik gemaakt. Helaas echter van betrekkelijk korte duur. Oorlog en herstel De oorlog maakte voorlopig een eind aan de verdere ontwikkeling van de telefoon. In de loop van de bezetting werd een groot deel van de Lochemse telefoons af gesloten. De toestellen werden door de Duitse militaire instanties in beslag genomen. Was het hier bij gebleven dan had onze PTT- directie alleen maar tevreden kun nen zijn. Het terugtrekken van de Duitse troepen op 1 april 1945 had voor de Lochemse telefooncen trale echter een tragisch gevolg. In de beruchte winter daarvoor was in ons postkantoor en in de centrale die erachter lag een Duits "Sprengkommando" ge huisvest. Degenen bij de Lo- chemse PTT die wat meer wis ten, hielden hun adem in. Een van de deskundigen in die periode was de sectorchef H. Evers uit sche crisis en de toegepaste be zuinigingen verliep dit proces nogal traag. Toch lukte het de automatisering voor Lochem te Lochem. Omdat hij de boze plan nen kende die de bezetter koes terde bij een eventuele terugtrek king, zag hij die winter kans en- 5 De dames en heren belast met de bediening van noodhandcentrale van de PTT, kantoor Lochem (1945). Chef-telefoniste mevrouw Van Lunteren, en de dames Lichtendahl, Avenarius, Postel en Sipsma; staande de heer Evers, sectorchef en de heer Schippers, monteur. Land van Lochem 2003 nr. 3

Land van Lochem | 2003 | | pagina 5