Lochem 1937 - de automatische telefoondienst doet zijn intrede Jan Klein Egelink Op 7 september 1937, ongeveer 65 jaar geleden en ruim 30 jaar na het in gebruik nemen van de handcentrale, was het zover. De ruim 300 op het telefoonnet aangesloten Lochemers konden automatisch gaan telefoneren. Op die dag, om 13.00 uur precies, waren voor de plaatselijke „telefoonjuffrouw" de werkzaamheden grotendeels ten einde en behoorde het oude telefoontoestel met de slinger tot het verleden. Dat wil zeggen voorlopig. Niemand kon op dat moment bevroeden dat dit antieke toestel een kleine tien jaar later weer van de zolder moest worden gehaald. De amateurhistoricus A. Dieperink heeft in zijn interessante verhandeling „Van bodediensten tot PTT" over de lokale telefoonhistorie het een en ander al gememoreerd. Zie bladzijde 7 van het boek „Grepen uit de geschiedenis van Lochem" (1985). In aanvulling hierop zijn er nog wel een paar dingen die voor geïnteresseerden in de PTT- geschiedenis mogelijk van belang zijn. Het initiatief om Lochem telefonisch bereikbaar te maken is ongeveer hon derd jaar geleden uitgegaan van het toenmalige Verfraaiingsge zelschap (V.G.), de voorloper van de huidige VVV. Vooral door de vele hotelhouders, die toen in de zomer nogal wat gasten van een zekere importantie te logeren kre gen, werd bij het V.G. aangedron gen op een snelle communicatie met andere plaatsen. Aan dit ver zoek wilde het V.G. graag voldoen maar zo gemakkelijk als het leek, was het nu ook weer niet. Alleen al om financiële redenen moest het systeem zo eenvoudig mogelijk gehouden worden en ook het aantal belangstellenden voor deze nieuwe vinding moest zo groot zijn dat het de moeite van de te maken kosten waard was. Om te beginnen won het V.G. in mei 1904 inlichtingen in bij ver schillende telefoonmaatschappij en. Als voorwaarde werd toen gesteld dat zich minstens veertig gegadigden voor een aansluiting moesten melden. Het abonne mentsgeld zou voor Lochem en het buitengebied f 45,- gaan be dragen. Per aansluiting zou f45,- worden geheven plus een bedrag van f3,- voor elke honderd me ter buiten de kring van Lochem. Door het V.G. werden circulai res rondgestuurd waarin werd opgeroepen lid te worden van een Lochemse telefoonmaatschappij. Bij directe inschrijving hoefde men geen entreegeld te betalen. Wie zich later aanmeldde moest dat wel doen. De voorzitter van het V.G., Ds A. Karel E. Horst, en secretaris A. Staring deden alle mogelijke moeite om de men sen te wijzen op het belang van dit nieuwe communicatiemiddel. Vooral op de neringdoenden werd een beroep gedaan. Een maand na dit eerste initiatief, op 8 juni 1904, werd tijdens een bestuursvergadering de telefoon kwestie weer aan de orde ge steld. Tegen de verwachting in was het bestuur zeer teleurge steld. Lochem bleek niet zo voor uitstrevend te zijn als was ge dacht. De hoteliers waren weliswaar grote voorstanders maar slechts weinig neringdoen den waren enthousiast. Van deze categorie zagen velen de directe voordelen ervan niet in en boven dien vonden ze de kosten te hoog. Desondanks werd door het V.G. besloten om een telefoon commissie in het leven te roepen. Daarin hadden zitting de heren Mr. H.P. Berlage, E. Franken, W.F. Lefèber en Mr. J.G. ridder van Rappard. Omdat op de grote hoeveelheid circulaires die waren rond gestuurd slechts 38 reacties wa ren binnengekomen - twee te weinig om iets te beginnen - kon het V.G. voorlopig weinig onder nemen. Vooral de winkeliers ble ven dwarsliggen. Nogmaals ver klaarden zij dat hun de noodzaak niet was gebleken. Volgens de meeste winkeliers en kleine za kenlieden kwam de telefoon slechts aan één categorie ten goede, namelijk die van de hoge heren. De welgestelden konden volgens hen de dagmeisjes wel aan de kant doen; de bood schappen konden nu wel per te lefoon afgehandeld worden." Ook vreesden ze achteruitgang en con currentie omdat de vaste klanten dan te gemakkelijk iets van elders zouden kunnen betrekken. Het V.G. vond dit maar een pri mitieve gedachtengang. Het was toch ook, zo redeneerde dit ge zelschap, een manier om het de klanten gemakkelijk te maken. Hoe dan ook, men begreep er hier nog maar weinig van. Toch besloot het bestuur verdere po gingen te doen om Lochem aan gesloten te krijgen. En er kwam een oplossing. Van Rijkswege werd bekendgemaakt dat voortaan in het hele land aan- 4 Land van Lochem 2003 nr. 3

Land van Lochem | 2003 | | pagina 4