veren medaille uit, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. De receptie werd gehouden in hotel "De Valk", waar als ceremonie meester de voorzitter van de sup portersvereniging, G. R. Wielinga, optrad. Er waren vele sprekers, zoals de burgemeester, erevoorzit ter G. Thomasson, Ton Kotter en voorzitter J. Beumer. Na de recep tie volgde een feestconcert in de Schouwburg. Dit werd verzorgd door de muziekvereniging "Kunst min" uit Gorssel en de Jagerskapel uit Glanerbrug. Succes onder leiding van Ton Kotter Het concours te Groenlo op 11 oktober 1969 werd een groot suc ces. Een eerste prijs met 110 pun ten en lof van de Jury gaf Adven- do opnieuw het recht om deel te nemen aan het Topconcours in Arnhem. Dit werd een gedenk waardig concours. Van de zeven deelnemende korpsen hadden er drie afgezegd wegens griep. Ad- vendo had daar ook al mee te ma ken gehad. Desondanks oogstte de vereniging in Arnhem een goede uitslag. Het nummer dat gespeeld moest worden was de Modale Sui te van orgelvirtuoos Flor Peeters. Advendo wist beslag te leggen op een tweede plaats met 154.5 pun- ten. Eerste was "Beek en Donk" dat 176.5 punten behaalde en ook de twee voorafgaande jaren al ge wonnen had. Het was de derde keer dat Advendo aan het Topconcours mocht deel nemen, maar voor dirigent Ton Kotter was het al de twaalfde ach tereenvolgende keer dat hij met een vereniging naar een Topconcours ging en hij was bovendien de enige dirigent in Nederland, die dat ge presteerd heeft. Hij begon zijn mu zikale loopbaan bij de Mariniers kapel, maar werd uiteindelijk op geleid voor dirigent van een symfo nieorkest. Direct na de Tweede Wereldoorlog, in 1946, is hij in Nijmegen als dirigent begonnen, echter niet van een symfonieor kest, maar van harmonie- en fan farekorpsen. Daarna vierde hij zijn grootste triomfen als dirigent, o.a. in Loon op Zand en later met het korps van de Verenigde Oliefabrie- ken in Zwijndrecht, het Helmondse Muziekkorps en het orkest van de Kon. Ned. Gist- en Spiritusfabrie ken te Delft. Dit zijn slechts en kele van de vele gezelschappen, die hij in zijn lange loopbaan als diri gent onder zijn hoede heeft gehad. Er zijn periodes geweest, waarin hij per week 1200 kilometer af legde om de repetities van verschil lende verenigingen te kunnen lei- den. Dit werd uiteindelijk te veel van het goede en hij zocht het wat dichter bij huis. Behalve van Ad vendo was hij ook dirigent van Excelsior in Eibergen, van Soli Deo Gloria uit Enschede en van de Har monie in Ulft. Ook was hij als le raar verbonden aan het muziek- lyceum te Enschede, speciaal voor de opleiding van dirigenten. En als laatste functie leidde hij jonge mu zikanten op aan de muziekschool in Zutphen, nadat hij eerst bij Advendo hiermee al een begin ge maakt had. Drie maanden na het Topconcours nam Ton Kotter ontslag als diri- gent.van Advendo, waar hij in 1960 begonnen was. Na enkele dirigenten op proef te hebben ge had, werd met algemene stemmen W. L. Boelens uit Malden tot nieu we dirigent benoemd. In de diri- gentloze periode was de dirigeer stok in handen van Lammert Schoemaker, wat hem uitstekend verging. Als dank werd hij benoemd tot tweede dirigent. Tot slot kan over het jaar 1968 worden vermeld dat op 8 oktober de eerste les werd gegeven aan het Jeugdorkest Jong Advendo onder leiding van de heren Schoe- maker en Oonk. De Boerenkapel kwam dit jaar naar huis met een eerste prijs met 402 punten en een mooie beker. Die hadden ze verdiend op een con cours in Zelhem. (wordt vervolgd) 40 Het bestuur van Advendo in 1968. Staand van links naar rechts: H. de Vries-M. Swinkels-B.J. Thomasson-J. Lenderink-G. Thomasson. Zittend van links naar rechts: J. Horstman-Joh. Beu- mer-J. Lenderink. (Collectie Advendo.) Ton Kotter in actie tijdens het Topconcours van Advendo in Arnhem (collectie Advendo). Land van Lochem 2003 nr. 3

Land van Lochem | 2003 | | pagina 40