lid. Dirigent Pappenheim prees voordien nog de leden en dankte de 2e dirigent Wim Beumkes voor diens hulp bij de voorbereiding van het moeilijke programma voor deze avond. In de pauze werd meegedeeld dat de fanfare te Markelo indertijd door Advendo geholpen, op haar beurt Advendo f200,- had geschonken, zijnde de opbrengst van een bal avond. Het bedrag kwam goed van pas, want het instrumentenfonds was uitgeput. Na afloop van het concert had be schermheer Franken het laatste woord: Gehoord het concert is er met grote liefde geoefend en is de leiding voortreffelijk. Zonder deze twee dirigenten bereikt men op de beste instrumenten geen resultaten. Dat het geld daardoor bijeen kwam is een wonder van saamhorig heid Tenslotte speelde Advendo op ver zoek van de instrumentencom missie, hoe kan het ook anders, de "Advendo-mars" van Martin Bij- nevelt. Met de overgang van hoge naar lage stemming is het voor mars muziek op straat wel wat veran derd. Het komt dan minder goed tot z'n recht. Voor zaalmuziek daarentegen is het uitstekend ge schikt. De hinderlijke weerkaatsing van het geluid is nu verdwenen. Hout en koper harmoniëren in deze stemming veel beter, vooral voor symphonische muziek. Concert in Musis Sacrum te Arnhem Op verzoek gaf Advendo op vrij dag 15 februari 1952 een concert in Arnhem. In "Het Vrije Volk" le zen we het volgende: "Gisteren avond gaf Leo Pappenheim met zijn muziekvereniging Advendo uit Lochem voor een helaas veel te lege zaal van Musis Sacrum een concert. Het is verbazingwekkend, dat zo'n kleine plaats als Lochem zulk een grote bezetting opbrengt als deze vereniging en er moet ge zegd worden, dat er uitstekend ge musiceerd werd. Natuurlijk is de dirigent in de eerste plaats degeen die alles maakt, maar de orkest leden moeten zelf zeker veel heb ben ingezet aan activiteit om dit peil te bereiken. M.i. is het een grote verdienste als vooral in de lyrische passages de strijkers van een symphonieorkest niet gemist worden. Er waren momenten, dat men vergat dat het alleen blazers waren. De inzet b.v van het mode rato con moto uit de Balletmuziek van Faust van Ch. Gounod was heel mooi van klank. Ook waren alle inzetten overal zonder enige weifeling. Het programma was met zorg gekozen en werd geopend met King Orry Rapsodie van Haynd- Wood. De Valse Triste van Jean Sibelius klonk volkomen rustig en beheerst. Het programma bevatte voor de pauze nog twee Slavische dansen nr.4 en 1 van Dvorak. Zon der spanning te voelen werden na de pauze werken uitgevoerd van Jean Sibelius, C. Saint Saens, Leo Delibus en tot slot van de avond 1812 Ouverture Historique van P. Tsjaikowski. Het was spijtig dat deze vereniging zo weinig publiek getrokken heeft. Het had zeker meer verdiend, maar ondanks dit feit kan de avond zeker een succes genoemd worden. Dit verslag werd uit "Het Vrije Volk" overgenomen door de Gel- dersch Overijsselsche Courant. Advendo kon deze prachtige kri tiek in zijn zak steken! Concerten in 1952 en 1953 Op vrijdag 29 februari 1952 werd er in de Schouwburg te Lochem een Non-stop-Revue gehouden 34 Het inhalen van de nieuwe burgemeester drs. H.A. Beusekamp op 26 augustus 1950 (collectie Advendo). Land van Lochem 2003 nr. 3

Land van Lochem | 2003 | | pagina 34